Како, гдје и коме тенисери плаћају порез?!

Честа путовања чине живот тенисера и тенисерки компликованијим од осталих спортиста на много начина, један од њих је и финансијски.

Тенис 28.04.2016 | 13:40
Како, гдје и коме тенисери плаћају порез?!

Келси Андерсон, рачуновођа и супруга 19. тенисера света Кевина Андерсона, у емисији “Но Цхалленгес Ремаининг“ говорила је о чему све играчи морају да воде рачуна, о томе како плаћају порез, колики су трошкови...

Иако је и сама рачуновођа, Келси каже да јој је цео процес врло компликован и да је Кевину и њој била потребна помоћ са стране.

“Имамо рачуновођу јер је све веома сложено, пошто плаћамо порез у много различитих држава.Тај рачуновођа познат је у тениским круговима, води рачуна и о плаћању пореза за друге играче – Изнера, Мајка Брајана итд. Дао нам је много добрих савета како бисмо плаћали све оно што морамо, али ни пени више“, почела је Келси причу.

Како је навела, Кевин је по савету основао своју корпорацију на коју пријављује приходе, што има своје предности.

“Не плаћа се селф-емплоyмент (самозапошљавање) порез као корпорација. Има и других, ас аспекта ризика – ако би постојала тужба против Кевина, он би лично донекле био заштићен јер би тужба ишла преко корпорације“.

Порески гледано, приходи од турнира и приходи од спонзора другачије се третирају.

“Класификујемо другачије – спонзорске и тениске приходе. Федерер, Надал, у поређењу са зарадом ван терена, новац од турнира је за њих ’патуљак’. Од спонзора се рачуна као да си зарадио у матичној земљи, док порез на зараду на турниру прво плаћаш у држави у којој се турнир одиграва“.

Кевин и Келси пријављени су на Флориди – она не спада у ’порески рај’, али ни у нарочито порески круту средину.

“Важно је где плаћаш порез. То је другачије за сваку земљу – нпр, у Британији ако проводиш више од 30 дана годишње, они иду по све ваше приходе које сте остварили у свету. Не знам да ли је то гласина, али чула сам да Надал некад не игра припрему за Вимблдон у Великој Британији како не би провео толико времена тамо и да ризикује да мора да плати порез. И ми о томе водимо рачуна Швајцарска мало пооштрава законе, баш као и САД, и мислим да ће бити све теже и теже“, каже Келси и додаје:

“У неким местима је прилично лако. У Аустралији имају пореске просторије на лицу места и не морамо да бринемо много, већ то одмах решимо. У Француској није тако, морамо некога да унајмимо да нам уради све то. Генерално је у Француској теже – чула сам и гласине да су неке девојке отишле да покупе награду са Ролан Гароса и да им је речено да је неће добити јер нису плаћале порез четири-пет година. Чује се много различитих прича, не знам колико има истине у њима“.

С обзиром на то да су процедуре компликоване, Келси каже да је најважније окружити се стручним људима, али додаје и да АТП помаже.

“АТП добро комуницира са играчима у том смислу, они су нам рекли да у Француској морамо да будемо пажљиви, упозоре ако мисле да ће нешто бити препрека“.

Говорећи о тзв. ’пореским рајевима’, Келси је констатовала да је то разлог зашто много играча живи у Монте Карлу, али је додала да Кевин и она не планирају да се селе из Флориде.

“Много је играча који живе у Монте Карлу, мислим да је то због пореза. Могли бисмо да уштедимо новац ако бисмо се пријавили на Бахамима или на Кајманским острвима, али онда бисмо морали тамо и да живимо. Важан је и квалитет живота – много се путује и важно је да када дођеш кући, да је та кућа тамо где ти стварно желиш да она буде. Наравно, за оне који одаберу Монте Карло, то је и врло лепо место за дом истовремено, зато је атрактивно“.

Келси објашњава шта све подразумевају трошкови професионалог тенисера.

“Путни трошкови јесу скупи, водим рачуна о томе јер може да се одбије од пореза и да тако уштедимо. Прошле године смо потрошили између 80 хиљада долара на авионске карте. Када постоји велики тим, мора се водити рачуна – имамо једну кредитну картицу која је само за пословне трошкове те врсте (хотел, карте, храна...) и сви чланови тима је користе“.

Јавна је тајна да најбољи играчи света добијају бонусе за наступе на одређеним турнирима.

“Тешко је рећи из наше перспективе. Сваки спонзорски уговор за Кевина иде преко агенције (ИМГ), они узму проценат и остатак иде њему, нема много простора за то. Ипак, сигурна сам да се то догађа и да има оних који примају новац испод стола, поготово они који имају личнији аранжман за те ствари, а код нас са агенцијом је све добро документовано“, каже Келси и додаје:

“Мислим да је много играча који добијају новац за наступ – зависи од личности, од тога колико публике привуче... Федерер ће им донети новац од ТВ права, карате итд, и ако морају да му плате много новца, вероватно ће им се исплатити на крају“.

Много је спортиста који су банкротирали после професиналне каријере, али то код тенисера није чест случај.

“То је лично, широка је лепеза људи – неки су шкрти, други се расипају. Генерално, мислим да су добро образовани, многи долазе из породица у којима су их васпитали у смислу новца. Тенис је од детињства скуп спорт и већ је огромна инвестиција и пре него што се одигра први професионални меч. Мислим да у тенису нема много оних који изгубе све после каријере, нисам чула да ико има велике финансијске проблеме. Рекла бих да су одговорни“, закључила је супруга 19. играча света.

Коментари / 0

Оставите коментар