Министарство: "Шуме Српске" крше закон
„Шуме Републике Српске“ прикупљени новац по основу накнаде за коришћење шума и шумског земљишта не пласирају поново у шуме у износима које су у својим пословним књигама приказали, већ тај новац користе за побољшање текуће ликвидности, открива пословни портал ЦАПИТАЛ.ба.
Република Српска 15.04.2016 | 13:55
Ова чињеница доводи у сумњу тачност финанансијских извјештаја и похвале генералног директора Шума Ристе Марића првим позитивним резултатима пословања у прошлој години од близу 10 милиона КМ. Посебно јер Управа Шума упорно избјегава да изабере ревизорску кућу, која је још прије шест мјесеци требала почети са ревизијом пословања за 2015. годину.
Влада зна да Шуме крше Закон
Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске Стево Мирјанић у интерном акту који је у посједу ЦАПИТАЛ-а индиректно је оптужио Управу „Шума“ да фризира финансијске извјештаје наводећи да је утврђено да милионе марака за просту репродукцију не користе за ту намјену већ у побољшање ликвидности.
Ово су само неке у низу неправилности и незаконитости у пословању „Шума Републике Српске“ које је у инспекцији утврдило Одјељење за контролу корисника шума Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Српске које је у више наврата беуспјешно упозоравало„Шуме“ на утврђене неправилности и тражило да да се оне отклоне.
Министарство је у Извјештају о спроведеним поступцима у контроли утрошка средстава просте репродукције шума код „Шума Републике Српске“ за 2013. и 2014. годину, који је у нашем посједу, упозорило да се ради о озбиљним пропустима који могу да угрозе континуитет газдовања, с обзиром на дугорочност производног циклуса у шумарству.
„Да се не ради о малим средствима који се, према Закону о шумама требају уложити у радове просте репродукције шума ЈП 'Шуме Републике Српске“ показује податак да за 2014. годину обрачуната надокнада износи 11,3 милиона КМ. Према евиденцијама 'Шума' у 2014. у просту репродукцију је уложено 11 милиона, а плаћено 11,2 милиона КМ, са почетним стањем из 2013. године, док је дуг према посебном рачуну корисника шума и шумског земљишта у својини Републике Српске најмање три милиона КМ. Уплате накнаде за 2014. по овом основу нису у складу са законом“, наведено је у извјештају.
Министарство је о овим неправилностима информисало и Владу РС, наводећи да је потребно да се хитно изјасни о овом извјештају и предузетим радњама за отклањање неправилности у вези са прикупљањем и утрошком средстава накнаде за коришћење шума и шумског земљишта у својини РС.
Незаконитости утврђене у свим контролисаним газдинствима
У извјештају Министарства наведено је да су у више наврата од „Шума“ тражили да им доставе потребне обрасце за првих девет мјесеци 2014. године, а да су им достављени тек крајем октобра исте године. Министарство је, методом случајног узорка, за контролу одредило предмете из јула, августа и септембра.
Контроле су обављене у шумским газдинствима „Рибник“ из Рибника, „Лисина“ из Мркоњић Града, „Оштрељ-Дринић“ из Дринића, те газдинствима „Градишка“ и „Бањалука“.
Код ШГ „Рибник“ је утврђено да прве прореде приказује у културама које то нису, а самим тим нису ни радови из просте репродукције.
ШГ „Лисина“ је одређене трошкове који се не могу финансирати из средстава просте репродукције финансирала управо тим новцем.
Ово газдинство је, као и ШГ „Оштрељ-Дринић“ и „Градишка“ неадекватно приказало неизвршење шумско-узгојних радова у својој пословној евиденцији.
Такође, ШГ „Оштрељ-Дринић“ и „Градишка“ су у својој пословној евиденцији приказале одређене послове који нису извршени, док је ШГ „Бањалука“ „приказало да су неке радове накнадно вршили, који би се сматрали простом репродукцијом, али да по властитом признању ти радови нису обављени“.
Информација о овим неправилностима достављена је „Шумама“, а Министарство је навело и да је неопходно да ово предузеће са наведеним газдинствима отклони уочене неправилности те да упозоре остале организационе дијелове на стриктно спровођење закона по питању просте репродукције.
Министарство је у свом извјештају из децембра 2015. навело да повратну информацију до тада нису добили.
„Имајући у виду констатоване неправилности код ШГ код којих су обављени контролни прегледи, оправдано се сумња да су исте или сличне неправилности чињене и код других организационих дијелова, а самим тим се сумња и на приказан износ утрошених средстава“, наведено је у извјештају Министарства.
Управа „Шума“ признала да су газдинства кршила закон
У Информацији о извршењу радова и утрошка средстава просте репродукције шума које су „Шуме Републике Српске“ 9. фебруара ове године доставиле Министарству, директор Ристо Марић наводи да су са предстваницима газдинстава разматрали утврђене неправилности те да су њихова оправдања неприхватљива.
„Од контролисаних шумских газдинстава тражено је да, на основу примједби Министарства, образложе примједбе за сваку ставку појединачно и да у што краћем року отклоне уочене неправилности. Правдање разлика, односно неизвршавање прописаних обавеза у организационим дијеловима било је различито, али у већини случајева неприхватљиво, те је управа предузећа наложила организационим дијеловима извршење наведених обавеза“, наведено је у допису „Шума“.
У овом предузећу, ипак, тврде да су радови просте репродукције накнадно извршени.
У допису „Шума“ се наводи да су након ступања на снагу Закона о измјенама и допунама Закона о шумама, 26. јула 2013. године, укупне обавезе по основу просте репродукције у тој години износиле 5,46 милиона КМ од чега је у тој години уплаћено 2,37 милиона КМ, а око три милиона је пренесено у 2014. годину и тај износ је уплаћен са динамиком уплата које нису у скаду са Законом о шумама.
Обавезе по истом основу у 2014. години су износиле 11,3 милиона КМ, од чега је уплаћено 8,1 милион, а остатак од 3,2 милиона је пренесен у 2015. годину што, такође, није у складу са законом.
„Контролом је утврђено да су уочени недостаци отклоњени и радови просте репродукције урађени. Важно је нагласити да је то био период са нарушеном ликвидности предузећа са пуно заосталих обавеза из претходног периода које се односе на плате, обавезе према локалним заједницама, извођачима радова, добављачима и друго“, истиче директор Марић у допису покушавајући да оправда кршење закона.
Министарство крије записник о контроли
Министарство пољопривреде, шумарстава и водопривреде Републике Српске одбило је да достави записник о спроведеној контроли у „Шумама“, иако је ЦАПИТАЛ два пута слао захтјев за достављање тог записника.
Умјесто записника из Министарства смо добили кратак писани одговор у којем је наведено да је Одјељење за контролу корисника шума Министарства спровело више контролних поступака шумско-узгојних радова из просте репродукције.
„Контролу радова просте репродукције вршила је и Служба интерне контроле „Шума Српске“. Приликом теренских контрола установљене су одређене неправилности у радовима у појединим шумским газдинствима. Министарство је упознало управу и Надзорни одбор „Шума Републике Српске“ о регистрованим неправилностима и задужило их да отклоне недостатке, те да о проведеним поступцима информишу ово Министарство“, наведено је у допису Министарства.
Наставак праксе
Сумње у намјештање финансијских извјештаја само је наставак дугогодишње праксе у овом предузећу. Портал ЦАПИТАЛ је писао још 2011. године да је тадашњи директор Неђо Илић лажно приказивао резултате пословања.
Наставили су његови насљедници. Вршилац дужности генералног директора Јавног предузећа „Шуме Републике Српске“ Драган Грабовац „фризирао“ пословно-финансијске извјештаје предузећа да би приказао да су Шуме Републике Српске 2014. годину завршиле позитивно, са добити од 661.773 КМ, иако је заправо година завршена са губитком од близу милион КМ, писао је ЦАПИТАЛ.
У Шумама, које су поред Електропривреде Републике Српске највеће јавно предузеће, очито годинама нешто није у реду.
Пословна и кадровска политика је врло упитна, имају око двије хиљаде вишка запослених, директори појединих газдинстава се понашају недомаћински, због појединих чак и Управа Шума отворено крши закон, фаворизују се шумска газдинства , а Влада Републике Српске све то толерише.
(Цапитал.ба)
Коментари / 3
Оставите коментарСања
15.04.2016 12:08Ристо Марић је стара лопина!
ОДГОВОРИТЕмозак
15.04.2016 12:17Има један горе шумар на Сокоцу који каже ..., башка буква , башка храст .....
ОДГОВОРИТЕСумар
18.04.2016 15:13Ристо 5% !!!
ОДГОВОРИТЕ