Медицина остаје на приватним факултетима
Студијски програми медицине, права и педагошких занимања остају на приватним факултетима, потврђено је амандманом који је усвојен Стратегијом развоја образовања за период 2016-2021.
Република Српска 08.04.2016 | 11:32
"Биће пооштрени критеријуми за оснивање, акредитацију и лиценцирање студијских програма медицине, права и педагошких занимања", гласи амандман који је усвојен стратегијом и чиме је стављена тачка на првобитни приједлог да се укину ова три образовна профила на високошколским установама у приватном власништву у Републици Српској.
Остаје, дакле, могућност уписа на ове наведене студијске програме на приватним високошколским установама, а пооштрени критеријуми за њихово оснивање биће прописани законом и подзаконским актима.
Јер, нови Закон о високом образовању ће, како наглашавају у Министарству просвјете и културе Српске, бити у потпуности усклађен са стратегијом, коју су посланици Народне скупштине Републике Српске у коначници и усвојили у сриједу.
Наведеним амандманом, такође, дјеловало се на иницијативу из Приједлога документа да се "на приватним високошколским установама не могу организовати студијски програми за медицинска, правна и педагошка занимања", а што је изазвало бурне и вишемјесечне реакције једног дијела академске заједнице.
Радован Клинцов, директор Универзитета за пословне студије, каже за "Независне" да је на овај начин Министарство просвјете и културе Српске уважило став Ректорске конференције Републике Српске.
"Јасно је да ће ипак квалитет бити мјерило и за упис на факултете у државном и приватном власништву, а не природа власништва, и то и јесте оно што смо тражили. Квалитет и јесте једини и прави параметар", истакао је Клинцов.
Радослав Грујић, ректор Универзитета у Источном Сарајеву и предсједавајући Ректорске конференције у Републици Српској, подсјећа да је веома важна сарадња референтних клиника са факултетима. Односно, она мора постојати када се реализује студиј медицине на приватним факултетима и то као један од основних критерија.
Од 19 амандмана усвојена само 2 Од 19 амандмана укупно, из области високог образовања усвојена су два, а први се односи на стратешки циљ, односно унапређивање организационе структуре и квалитета високог образовања.
"Универзитет, као једна од врста високошколских установа, изводи академске студије сва три циклуса студија, а може изводити струковне студије првог циклуса. Висока школа изводи струковне и академске студије првог циклуса", појашњено је из Министарства.
За разлику од прихваћеног амандмана, Приједлогом стратегије није било предвиђено да висока школа може изводити академске студијске програме, али је било предвиђено да Универзитет и висока школа могу изводити и први и други циклус струковних студија.
Извор: Независне новине
Коментари / 19
Оставите коментаро чему ви
08.04.2016 09:39Да људи лијеце и уце друге погрешно, а онде се очекује да наредне генерације буду боље. Ово је системско уништавање нације
ОДГОВОРИТЕнино
11.04.2016 15:28За докторе-љекаре,магистре фармације,машинске инжињере,електротехнику држава још није дозволила приватлук.Када бих то дозволила то бих била пропаст друштва и држава није толико луда да то дозволи.Дозволила је штанцање диплома у другим областима да бих куповала социјални мир,забављала омладину,јер боље да се тјеше на приватним фак.него да незадовољни траже посла.Нажалост ти са приватних факултета улазе у институције система(школство,судство,техничари у здравство)те јавне установе постају дефицијентне умом.Ја радим у здравству.Код нас у фирми већ годинама имамо проблем са надзорним мед.техничарима,имамо их са дипломом вишег медицинског техничара али их немамо умом способних да обављају те функције ,за разлику од старијих колега који су вишу мед.школу завршавали у БГ и Загребу и који су ментално били способни завршити сваки факултет.
смеки
08.04.2016 09:50Доктора врло брзо неце ни бити. Све сто вриједи а није вец отисло це и отици. У мом комсилуку је скола страних језика, сви су кренули на цасове њемацког језика, од локалних доктора до сестара, тако да це ови са приватним купљеним диплома добро доци :)
ОДГОВОРИТЕзло и наопако
08.04.2016 09:51Ово је срамота коју це да плате будуце генерације!!! Па погледате само просјеке тих студената са приватног факултета и све це да вам буде јасно.Са приватних педагоски факултета излазе са просјеком 9,5
ОДГОВОРИТЕсиниша
12.04.2016 18:49Некад је постојала привреда која је усисавала 2,3 и 4,а на факултете су ишли одлични ђаци.Данас нема привреде и мора нешто усисати слабе ђаке.Радитељи траже посла за дјецу преко државних јасала,свјесни су да им дјеца нису никакви ђаци и шаљу дјецу на приватне факултете да добију лако диплому.Једна група дјеце,татини синови који су рођени на штелу,живе на штелу и добиће посао на штелу такође уписују приватне факултете да добију што прије диплому.Једна група средњешколаца која већ ради у државним фирмама је покуповала дипломе и добили већи коефицијент у фирми. Све то користе приватници да се енормно обогате за кратко вријеме.Држава је дигла руке од школства већ одавно,у овој држави се не цијени знање већ подобност.
XXX
08.04.2016 10:13КАТАСТРОФА, КОМПЛЕТНА КАТАСТРОФА!!!
ОДГОВОРИТЕполицајац
08.04.2016 10:37То се подигне дзева а онда додју по паре и тако рекетирају приватне факултете.
ОДГОВОРИТЕСрс
08.04.2016 10:53Мозе ли ми неко реци гдје има приватна медицина у РС? Нигдје.
ОДГОВОРИТЕД.
08.04.2016 19:37Не подразумијева то само медицину, него нпр. фарамцију исто. Имас је у БН.
Научни институт
08.04.2016 11:04Поставља се питање, зашто би неко куповао диплому професора математике или било ког предмета за 10.000-15.000 КМ, ако је може бесплатно стећи на државном факултету учењем? Ако би приватни факулети заиста имали огранизовану наставу и испита еквивалентне са нивоом и критеријумом студија на дравном факултетету, зашто би онда неко плаћао 15.000 КМ па полагао исти испите са истом тежином које би могао полагати и без плаћања толиког новца на приватном факултету. Намеће се логичан заклучак да у растуреној држави, растуреном образовном систему, срозаном образновном систему са болоњском декларацијом, приватни капитал користи прилику да продаје дипломе по цени од минимум 2.500 КМ за годину студија без икаквог учења полагања испита и мучења, испитаи се организују са тек формалним полагањем по тест методи. Њих кошта 10КМ да одштампају папир на коме пише да је неко професор математике а диплому прода за 10.000-15.000 КМ. Тако ради у Брчком на Европском и Интернационалном универзитету. И такви кадови раде у нашим школама, министар је рекао да ће од ове године обуставити њихов пријем. И онда такво кадрови дођу у школу, не знају елементерно градиво петог разреда попут дељења разломака, двојних разломака. Онда се такве школе компромитују пред стотинама ученика, њиховим родитељима. Овакав амандман којим ће се дозволити приватницима да продају дипломе профеосра у школама, љекара и правника је коначан крај обарзовног система. Иза оваког закона стоји спрега лобија приватних факултета, политичара, власти који и сами стоје иза оснивања привантих факултета. Кончан циљ је да се неспособни партијски квазикадар доведе на све позиција државних установа и предузећа и тако направи поптуни колапс, кад се дотуче већ у великој мери уништен образовнис систем, више нам нема помоћи, јер ће квазикадар које кад једном уђе у све установе даље само репродуковати такав квазикадар. Али више неће нико ни учити ништа на државним факултетима, они ће се све више и брже урушавати, сви ће видети како пролази они са купљеним дипломама на државним факултетима, како се запошљавају, док ће кадрови који су мукооотрпним и систематским учењем стекли дипломе на државним факултетима остати на вишедеценијском бироу. Оваква одлука власти је позив омладини, студентима, назепосленима да се дижу на побуну против обезвређивања њхових диплома и свођења на исти и нижу раван са фалсификаторима диплома, који дипломе до којих никако учењем на дражвним факултетима не би могли доћи купују.
ОДГОВОРИТЕСтруја
08.04.2016 11:59Иди мраву лењивче и научи се путевима његовим. Памет просипај по кафани са својом државном дипломом
Топ
08.04.2016 12:50Наочно институт ти си права будала
коко
12.04.2016 14:56Имају све организовано на приватним факултетима само критерија за знање нема никаквог,људи ће се бавити политиком и она ће их запошљавати.
марија
08.04.2016 12:15Страшно нема се коме отићи кад заврше државниА тек приватни....КАТАСТРОФА ФУЈ
ОДГОВОРИТЕДареДевил
08.04.2016 13:59Студирам медицину на државном факултету прилично дуго и за то вријеме сам проплакао сузе, зној и крв. Ако ми сутра као конкуренција за посао дође неки татин син са дипломом приватног факултета, лично ћу га пропустити кроз шаке. Толико.
ОДГОВОРИТЕПиxy
08.04.2016 14:38Биће пооштрени, биће прописани...ко још вјерује у ово? Шта и кад? Тачно и прецизно да кажу, али од тога нема ништа.
ОДГОВОРИТЕкоки
11.04.2016 15:33Неки са купљеним дипломама су се овдје осјетили прозваним,тешко им признати да су незналице и фрустрирани су са тим.Код нас се за некога каже,,он је завршио правни факултет,, а за неког се каже,,он је завршио право на Апериону,,.
Став
08.04.2016 15:01Приватни факулетети се и отварају зато да би неспособни да заврше државне факултета татини и манини синови и кћери купили дипломе, јер им није било довољно што су и државни факултети спуштени на јако низак ниво, за њих је и то било претешко за положити. Како би се иначе ти татина и мамина дјеца запошљавала у државним установама у предузећима. Могу купити диплому а не могу знање и мозак. Видимо овде су се неки већ осетили прозваним. Све са купљеним дипломама на приватним факултетима нака их приватници и запошљавају, а држава треба да школује кадрове за државне установе и предузећа. То је интерес народа и државе.
ОДГОВОРИТЕДоктор
09.04.2016 06:47....страсно,,,,катастрофа,,,,
ОДГОВОРИТЕ