Кина и Америка стигле до ивице сукоба

Многи аналитичари кажу да би напетости у Јужном кинеском мору могле да изазову глобални сукоб.

Свијет 21.03.2016 | 20:57
Кина и Америка стигле до ивице сукоба

На Развојном форуму у Пекингу није могла да се избегне тема односа Кине и Америке, па се тако споменула и тзв. Тукидидова замка, преносе агенције.

Многи аналитичари сматрају да је нови светски рат само питање времена, и то не баш далеког, као и да би напетости у Јужном кинеском мору могле да изазову глобални сукоб.

Према њиховом мишљењу, две велесиле – САД и Кина – упадају у тзв. Тукидидову замку, названу по историчару и генералу, учесника рата између Атине и Спарте. Његова је теза да је успон Атине узбунио Спарту, што је рат на крају учинило неизбежним, наводе медији.

Од тог првог описаног случаја, промена на врху глобалне доминације често је доводила до глобалног сукоба.

Американци имају далеко највећи војни буџет на свету. Кина је, с друге стране, убедљиво друга по потрошњи за војску и своја издвајања из године у годину знатно повећава. Развија технологију која може да парира америчкој, нпр. пројектиле за уништавање бродова, у првом реду носача авиона.

Пекинг је протеклих година убрзао стварање вештачких острва у водама Јужног кинеског мора, на којима гради зграде, луке и писте довољно велике за војне авионе. Почетком марта у спорне воде упловили су амерички носач авиона у пратњи два разарача и крстарице, као и адмиралског брода.

Кинески председник Си Ђинпинг не верује да постоји замка, али пре неколико месеци опрезно је упозорио како, уколико велике силе буду понављале исте стратешке грешке, постоји могућност да сами упадну у замку.

Барак Обама му је узвратио како САД подржава успон мирољубиве, стабилне и просперитетне Кине која ће бити одговоран играч на међународној сцени – много суптилних порука у неколико реченица двојице председника.

Кроз историју четири од 16 сличних ситуација нису завршиле ратом, од тога три у последњих 70-ак година. Разлог су, наравно, нуклеарни потенцијали, тако да нитко није лаганог прста на обарачу, наводе медији.

Уосталом, још је Алберт Ајнштајн рекао како не зна која ће оружја да се користе у Трећем светском рату, али је сигуран како ће се у четвртом борити праћкама.

Извор: балканс.аљазеера.нет

Коментари / 6

Оставите коментар
Name

Бруце Лее

21.03.2016 20:15

Стварно ми није јасно ста Кинези тразе у Јузном Кинеском Мору када само име говори да је то вијековна Америцка територија.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Јака зјака

21.03.2016 20:36

Ти си луд

Name

јеремија

21.03.2016 20:45

Е вала бас.

Name

Ре

21.03.2016 21:56

А вас двојица глупи који не знају за ироничан одговор

Name

ВРС РВИ

21.03.2016 22:15

Из које ли си ти луднице побјегао

Name

Хи Брус Ли

22.03.2016 07:45

Ха ха ха ха, зато се и зове Јузно кинеско море.