Вода за вријеме јела - више штете него користи

Многи имају навику да пију воду током јела, међутим, нова истраживања показују да то није здраво и да доноси више штете него користи.

Здравље 26.02.2016 | 10:00
Вода за вријеме јела - више штете него користи

"Испијање воде током јела може да учини више штете него користи. Превелика количина течности током јела може да узрокује надутост, проблеме с пробавом и спречи правилну апсорпцију храњивих ствари", рекла је нутриционисткиња Али Милер.

Воду, наиме, не би требало пити барем пола сата пре и сат након јела. Уколико ипак морате да је пијете, пијте мање гутљаје. Већи гутљаји и већа количина воде попијена за време јела може да разреди резерве хлороводоничне киселине у желуцу, а она је кључна за правилну разградњу хране.

Идеалан пХ желуца износи од један до два, а он помаже разградњи беланчевина, подстиче опуштање пробавних ензима, помаже апсорпцији витамина и претварању хране у раствор, што олакшава пробаву. Како не бисте нарушили овај процес, за време јела било би добро попити максимално два децилитра воде у малим гутљајима.

Уколико желите да побољшате пробаву, порадите на дужем жвакању хране, једите кад сте опуштени и конзумирајте више горких и киселих намирница. "Те навике стимулишу жуч и проток ензима и тако стварају идеалне услове за разградњу хране и максималну апсорпцију храњивих ствари", рекла је Милерова.

Б 92

Коментари / 0

Оставите коментар