Мушкарци теже подносе грип од жена
Женски полни хормон служи као природна заштита од вируса грипа типа А, због чега се код жена ове вирусне ћелије слабије размножавају, а код мушкараца су симптоми јаче изражени, утврдили су научници са Универзитета "Џонс Хопкинс".
Здравље 18.01.2016 | 11:30
Већ годинама научници сакупљају доказе о заштитним особинама естрогена. Досадашње студије показале су да естрадиол – примарни естроген, доминантан хормон током фоликуларне фазе циклуса код жена који луче јајници и друга естрогенска једињења имају антивирално дејство на неке разорне вирусе, међу којима су ХИВ, вирус хепатитиса Ц, еболе и хумани цитомегаловируси.
Заштитни механизам естрогена блокира способност вируса да се репликује у људским ћелијама, а с обзиром на то да изузетно брзо размножавање вируса грипа типа А резултује акутним инфекцијама код људи, научници с Универзитета "Џонс Хопкинс" су тестирали ефекте разних естрогенских супстанци, пише портал СциенцеАлерт.
Културе назалних епителних ћелија десеторице мушкараца и 42 жене старости између 18 и 45 година изложили су типу естрогена у медицини познатом као ендогени 17бета естрадиол (Е2) и врсти лекова из групе селективних модулатора естрогенских рецептора (СЕРМс) који се користе у хормоналној терапији, делују на естрогенске рецепторе и симулирају деловање естрогена у телу.
Инфицирали су културе сезонским вирусом грипа типа А да би установили на који се начин зараза шири и дошли до закључка да су последице различите код мушке и женске популације.
У женским назалним ћелијама пронађено је мање вируса сезонског грипа него у мушким, што упућује на то да активност ових естрогенских хемијских једињења зависи од пола. “Досадашње студије показале су да естрогени имају снажно антивирално деловање на ХИВ, вирус еболе и вирус хепатитиса Ц”, рекла је Сабра Клајлн која је водила истраживање.
“Наша студија је јединствена из два разлога. Прво, истраживање смо спровели користећи примарне ћелије које смо директно изоловали од пацијената. Друго, ово је прва студија која доказује да су естрогенски рецептори одговорни за антивирално дејство естрогена, што нам омогућава да боље схватимо антивиралне механизме деловања овог хормона јер би они могли да буду кључни за разумевање заштитних особина естрогена, односно ублажавање последица грипа и брже оздрављење и опоравак заражених пацијената”, рекла је Клајн.
Резултати истраживања објављени су у часопису "Америцан Јоурнал оф Пхyсиологy – Лунг Целлулар анд Молецулар Пхyсиологy".
Б 92
Коментари / 0
Оставите коментар