Коју храну је опасно подгријавати?
Премда је дивно кад не морате да кувате јер вам је остало вишка хране, понекад остатке не би требало да једете.
Здравље 07.01.2016 | 19:30
Након великих оброка, обично нам остане храна коју је штета бацити.
Нека храна може бити чак и здравија у другој рунди, али постоје и ситуације кад ћете ризиковати тровање храном. А ако сте икад то доживели, знате да повраћање, пролие и грчеви у желуцу нису вредни ниједног оброка.
Само у Великој Британији годишње се око милион људи отрује храном, с тим да половина то искуство проживи захваљујући сопственом кувању, а стотинак људи (обично врло младих или врло старих), чак и умре од последица тровања.
До тровања обично долази због бактерија које су вам заразиле храну. Најгора је кампилобактерија која се у Великој Британији налази у чак 65 одсто пилетине доступне на тржишту. Једно истраживање ју је пронашло на чак шест одсто пилића купљених у супермаркету.
Кампилобактер може преживети неколико сати на кухињској површини, па се лако шири даље, а потребна је мала количина да се заразите.
Примера ради, требало би да конзумирате десетине хиљада бактерија салмонеле како бисте се разболели, док је довољно да унесете у организам тек петстотињак кампилобактерија да бисте завршили у болници.
С обзиром на то да је толико раширена међу пилетином, није добро радити оно што већина ради - а то је да оперете пилетину пре кухања. Много је боље ставити је директно у рерну и онда добро опрати руке.
Најбољи начин уништавања бактерија јесте висока температура, па је потребно све добро скувати и испећи, поготово код пилетине која има мекше месо, па се бактерије могу завући у све делове меса.
Но, једном кад сте готови с кувањем и остало вам је хране, запамтите да је веома важно да се храна у потпуности охлади пре него што је ставите у фрижидер. Наиме, ако топле намирнице ставите у фрижидер, само ћете повисити температуру фрижидера и створити од њега савршен инкубатор за ширење бактерија, које ће се тад "разбежати" по свој присутној храни.
Дакле, прекријте храну, оставите је да се охлади на собној температури (не дуже од четири сата) и након тога је сместите у фрижидер.
А након што је скувана, можете је подгрејати неколико пута, иако неки напомињу да се то може учинити само једном.
Тајна подгревања
Намирнице које не би требало да подгревате, јер представљају претњу вашем здрављу су:
-кувано месо или храна која садржи месо, попут пите с месом или лазања,
-умаци који садрже павлаку или млеко ,
плодови мора укључујући и све што садржи икакве трагове риба попут варива и умака,
кувани пиринач или тестенина,
храна која садржи јаја, орашасте плодове и друге намирнице богате беланчевинама попут омлета, или производа богатих сојом.
Оно што можете подгрејати морате темељно да загрејете. Већина при загревању користи микроталасну рерну, али проблем који се јавља у том случају јесте да нећете храну равномерно загрејати, па ће остати простора на којима могу бујати бактерије.
Зато је врло важно да ако користите микроталасну (или обичну рерну), у неком тренутку извадите храну, добро је промешате и вратите назад.
Храна с којом би људи посебно требало да буду опрезни јесте пиринач. Занимљиво је да он садржи бактерије које, иако се уништавају грејањем, могу створити споре које не само да су отровне него су и отпорне на високу температуру.
Свеједно, можете подгрејати пиринач, али само ако је - чим се охладио - стављен на хладно место, пише ББЦ.
Б 92
Коментари / 0
Оставите коментар