Браво, Паљо! Он је спасао звук Београда!
Легендарни "Паља" спасао више од 1.500 плоча које је одбацио нови Студио Б!
Кошарка 08.01.2016 | 21:15
Жарко Паспаљ, један од најбољих кошаркаша Европе, а данас потпредседник Олимпијског комитета Србије, испричао је за домаћи "Вице" како је спасао више од 1.500 грамофонских плоча из архива Студија Б.
"Пре око месец дана, позвао ме је пријатељ, радио-аматер који иначе живи на Новом Зеланду, али је дошао у Београд. Радио-аматери имају простор поред магацина у Винчи, који Студио Б користи већ годинама. Рекао ми је - овде у Винчи се нешто дешава, свашта је избачено из њиховог магацина, товаре људи, носе на ђубриште... Ја на брзину узео пакет са можда 200 плоча", рекао је Паспаљ.
"Питао сам га, чекај, па колико ту плоча има? Одговорио ми је да их има неколико хиљада, и да их неки људи, ваљда из Градске чистоће, бацају на гомилу. Било ми је потпуно шизофрено да неко такве ствари баца, сматрам да и плоче и касете морају да се чувају, иако је дошло друго време и други носачи звука. Прошло је неколико дана, добио сам информацију да су сви ти пакети бачени у рециклажни центар у Вишњици. Позвао сам центар и рекли су ми да слободно дођем", испричао је он.
Плоче је, каже, затекао у два велика контејнера, заједно са другим материјалима као што су бета касете.
"Одмах сам видео са су плоче у одличном стању, иако су омоти били оштећени. Срећом, тих неколико дана колико је то све лежало на ђубришту, није падала киша. Успео сам да убацим око 1.500 плоча у ауто, нисам стигао још ни да прегледам чега ту све има. Видео сам да има пуно класичне музике, као и домаћих и страних поп и рок извођача".
Паспаљ каже да воли музику, још од доласка у Београд, када су га старији људи са којима се дружио "заразили" џезом. И дан-данас, кућа му је препуна винила, касета, ЦД-ова, грамофона...
"Ја сам стереофил, све у мојој кући и даље ради. То ми је хоби већ годинама, целог живота идем по продавницама плоча, купујем их, користим и грамофон и касетофон.... Слушам свашта, волим домаћу и грчку музику, али и џез и блуз".
Паспаљ додаје да за спортисте важи да воде површан друштвени и културни живот, и да то није далеко од истине.
"Некада су заиста били образованији, још од времена Радивоја Кораћа који је био веома образован. Али, како је спорт постајао озбиљнији и професионалнији, са више новца у игри, тако је и времена за ствари ван спорта било све мање"...
Слушао је Студио Б и Радио Београд када је био клинац, када је долазио као играч Будућности у Београд, и не разуме како је неко тек тако могао да баци 1.500 винила.
"Питао бих нове власнике како је могуће да се није нашао неки простор, где би се ово сачувало? ОК, ја сам сигуран да је најбољи део сачуван код неког, али мени је ово несхватљиво, не бацам ствари, посебно не ствари које су заправо архивска грађа. Мило ми је што су барем ове плоче завршиле код мене, и што ће моћи да наставе неки живот", закључио је он.
Коментари / 0
Оставите коментар