Колико нас коштају нерадни дани?

У свијету је уобичајено много радити да би се могло нормално живјети. У Републици Српској то баш и није тако. Поготово у "светом" јануару.

Република Српска 05.01.2016 | 11:24
Колико нас коштају нерадни дани?

У свијету је уобичајено много радити да би се могло нормално живјети. У великом броју земаља, празнује се исти број дана током цијеле године, као што се у Република Српска празнује у само мјесец дана. Ријеч је о светом јануару, који то ипак неће бити за све.

Први, други, шести, седми, девети, 14. и 15. јануар су само званични нерадни дани у Републици Српској. Поред њих, празнује се више вјерских датума.

Иако се радују празницима, и поштују православне свеце, они који су остали без посла морају да раде.

"Ми немамо никаквог другог прихода, немамо пензије, плате, морамо радити, а они како хоће", каже Дана Малић, продавачица на бањалучкој тржници за Н1.

Уз продужене викенде, многи у јануару не раде више од 10 дана. За разлику од администрације, незапослени ће макар продајом бадњака не дебелом минусу, покушати испунити танке новчанике.

Рекордни приходи од директних и индиректних пореза у Републици Српској, подијељени са бројем дана у години дају одговор колико кошта један нерадни дан, 10.958,904 КМ. Скоро невјероватних 11 милиона марака, пута седам сигурних нерадних дана, и минус у каси због јануарског празновања досеже преко 75 милиона марака.

Да је све по Закону, па и плаћени вјерски празници подсјетили су из Министарства Управе саопштењем.

У дане републичких празника не раде републички органи и организације, органи јединице локалне самоуправе, предузећа, установе и друге организације и лица која професионално обављају услужне и производне дјелатности.

Из Министарства наводе да је законом прописано да ће начелник општине, односно градоначелник, одредити која су предузећа, установе и друге организације са подручја јединице локалне самоуправе дужни да раде у дане празника Републике и у ком обиму ради задовољења неопходних потреба грађана.

Неки људи немају луксуз да не раде у светом јануару попут администрације, коју ће резултати рада или нерада дочекати у наредном мјесецу углавном празнијом касом.

(Мондо.ба)

Коментари / 14

Оставите коментар
Name

Брко

05.01.2016 10:45

Ми као народ јос увијек добро зивимо колико мало радимо

ОДГОВОРИТЕ
Name

Стилл

05.01.2016 10:55

Још увијек живимо од продаје националних ресурса и задуживања. Све тек треба да стигне на наплату. Дјецу смо оковали, живи били па видјели.

Name

Михаило Микић

05.01.2016 16:17

У животу све кошта и свако задовољство мора да се плати па тако исто и нерадни дани поводом Божића, Рођендана РС, Нове Године, Светог Саве и други Празника. Због тога ја обично свој годишњи одмор користим у Јануару са жељом и намјером да тако могау као СРБин: Православац и Светосавац своје вјерске и националне Празнике да преведем заједно са својом породицом како је то најбоље могуће достојанствено и са љубављу. Могли би тако да раде и други СРБи а не само да трче за парама јер посла ће увијек бити за оног који хоће да ради само нас неће бити. Зато требамо да учинимо све што можемо И колико до над стоји да уживао заједно са својом породицом и другим сродницима и пријатељима у РАДОСНИМ Празницима који нам ускоро стижу у посјету!

Name

всс

05.01.2016 10:46

Обзиром на то колико нас кошта погрешно изгласана власт односно корупција, негативна селекција и организовани криминал, тих пар нерадних дана нас не коштају ништа.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ПОСАВАЦ

05.01.2016 11:18

РАДНИЦИ КОД ПРИВАТНИХ ПРЕДУЗЕЦА И РАДЊИ МОГУ САМО САЊАТИ О ОВОЛИКОМ БРОЈУ НЕРАДНИХ ДАНА, А УЗ ТО ПЛАЦЕНИХ.ДАКЛЕ ТО НИЈЕ ПРОБЛЕМ ПРОИЗВОДЊЕ НЕГО ДИЈЕЛА БУДзЕТСКИХ РАДНИКА Т.Ј. УПРАВЕ И АДМИНИСТРАЦИЈЕ НА СВИМ НИВОИМА.А СТО БИ ОНИ ТО И МИЈЕЊАЛИ КАДА ИМ ЈЕ ЛИЈЕПО.ВИ ОСТАЛИ ПРАЗНУЈТЕ, РАДИТЕ И СУТИТЕ ДОК БУДЕТЕ МОГЛИ ИЗДРЗАТИ.

ОДГОВОРИТЕ
Name

XXX

05.01.2016 11:30

А јел доста лупетања о нерадним данима, посебно у држави гдје је 60% радно способних незапослено. Ове године су нерадна 3 радна дана, остало су викенди. У Европи не раде од 24.12.до 04.01. сваке године. Вјерски празници су нерадни и тамо. Осим тога имају продужене викенде, нпр. у Канади најмање једном мјесечно, не ради се на Дан захвалности, Дан сјећања...Дан мајки, Дан очева ... Нисмо ми бједни зато сто не радимо, и нисмо ми ово заслужили.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мд

05.01.2016 12:02

Па ево ови из ЕУ радили су сваки дан и на крају су опет у го*нима као и ми ем их сад арапи унистили

ОДГОВОРИТЕ
Name

НоПроблем

05.01.2016 12:21

Онај послодавац коме у години фале дани у које је држава (република) прогласила за празнике, требају угасити своји фирму. Она држава (република) која не може обезбедити да сви радници празнују, не треба имати празнике. Закон је дао начелницима градова и општина да одреде ко је ДУЖАН да ради, а не ово што ти начелници одређују: да свако може да ради.То је кршење закона од стране начелника градова и општина. Значи, они не поштују празнике, осим што се на те дане само преждеравају на рачун народних пара.

ОДГОВОРИТЕ
Name

симо

05.01.2016 12:54

Ја радим у Њемацкој и имам нерадне дане 25. и 26 децемб.(Бозиц) 1. и 2. јануар(н.година).У Реп.Српској нерадни су 1. и 2. јануар(н.година) и 6. и 7. јануар(бозиц). Годишњи одмор у Њемацкој је 30 дана а у Реп.Српској 20. У цему је проблем.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Поздрав Сими

05.01.2016 14:56

У Њемацкој 2.1 није празник а годисњи одмори су од 24 до 30 дана

Name

Драган

05.01.2016 13:50

Како сте напали на раднике срам вас било!Па то је једини луксуз да цовјек мало предахне куци са породицом,а ви писете да је обицан радник празновањем угрозио буџет,срам било ко мисли тако!А није удар на буџет луxузно ауто(од скодице до Додикових мерецедеса) циновника ентитета који се користи у приватне сврхе ,затим рацуни и набавка мобилних слузбених телефона, рацуни исхране гузоња гузоњиних зена и клике(као да не могу сендвиц појести или нпр,пристојан оброк до 10 км...накнада за одвојен зивот је глупост..па знао је онај ко зели накнаду да бављење политиком изискује цест пут,састанке итд.... и јос несто,радник овде нема одмора ,а у тој европи у којој се ето ради имају 2 недеље зиме,недељу васкрса и 5 недеља љета,а 13 плата!Ко овде има 13 плата?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Роки

05.01.2016 14:19

Овај текст је неистинит. Све производне фирме (озбиљне) имају планиране термине испоруке робе у току године за своје купце као и планиране нерадне (празницне) дане у години.Имају и планиране колективне одморе у току године (2x15 дана нпр.).Кафане, улицна продаја,трговинске радње са прехраном и слицно могу да раде али не морају (по одлуци власника).

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре:Роки

06.01.2016 07:29

Никада не треба ствари генерализовати, има и постених послодаваца, али то су они мали (који нису у власти) а оним великим нико и не смије ни ући за празники питати их зшто им радници раде. Господо, када празник РС буде био нерадни дан за све грађане, онда ће га СВИ поштовати. Овако, боље да их немамо и оваквим "поштивањем" празника од стране власти, само дајемо повод критичарима из федерације да ОПРАВДАНО траже укидање наших празника. Само треба испоштовати Закон о празницима и биће сви за празнике.

Name

Роко-Роки

06.01.2016 07:35

Рекао си "Кафане, улицна продаја,трговинске радње са прехраном и слицно могу да раде али не морају (по одлуци власника)." У овоме што си рекао и јесте проблем што се Наредбом начелника градова и општина даје могућност да власник одлучи хоће ли се радити. НЕМА РАДА, ЗАКОН ЈЕ РЕКАО КО ЈЕ ДУЋАН ДА РАДИ и власник нема шта о томе одлучивати. Ово само говори да Начелници (читај ВЛАСТ) због гласова се додворава власницима и тиме крши закон кога је сама усвојила. У томе проблем, мој Роки.

ОДГОВОРИТЕ