ПЛ: Сити ''окренуо'' Вотфорд, побједа МУ, Арсенал сâм на врху!

Први гол Вејна Рунија од октобра за победу Манчестер Јунајтеда, минималац Арсенала и реми Лестер Ситија обележили су прво коло Премијер лиге у 2016. години. Фудбалери Вест Хема савладали су Ливерпул са 2:0 (1:0) у првом мечу 20. кола Премијер лиге. Фудбалери Манчестер Ситија победили су Вотфорд после преокрета са 2:1 у последњој утакмици суботњег програма у оквиру 20. кола Премијер лиге.

Фудбал 02.01.2016 | 21:20

Јунајтед је напокон успео да прекине низ од осам мечева без пораза јер је на Олд Трафорду био бољи од Свонсија – 2:1 (0:0).

С друге стране, 'Тобџије' су поготком Лорана Кошћелног поразили Њукасл Јунајтед на Емирејту и осамиле се на челу табеле, пошто Лестер Сити није успео да искористи предност играча више код куће против Борнмута – 0:0.

У преосталим мечевима 20. кола, Норич Сити је у финишу сусрета дошао до сва три бода против гостију из Саутемптона – 1:0 (0:0), Вест Бромич Албион успео је у надокнади времена да стигне до тријумфа против Стоука 2:1 (0:0), док је дуел 'дављеника' између Сандерленда и Астон Виле припао 'Црним мачкама' – 3:1 (1:0).

На отварању кола, Вест Хем је на свом Аптон Парку савладао Ливерпул.

Тиме су ’Чекићари’ престигли тим Јиргена Клопа на табели – имају 32 бода и после овог кола биће у најгорем случају седми, а у најбољем пети.

После две узастопне победе, Ливерпул је одиграо врло бледо – држали су гости лопту у поседу, али су ретко долазили у ситуацији да запрете голу екипе из Лондона.

Вест Хем је повео већ у 10. минуту – Микајл Антонио дао је други гол ове сезоне, а акција је почела његовом добром интевенцијом на супротном крају терена. Напад се даље развијао, Валенсија је центрирао са десне стране, а 25-годишњи Антонио био је боље постављен у односу на Клајна и изврсним ударцем главом сместио је лопту у гол.

Десет минута игре и у другом полувремену било је довољно Вест Хему да поново затресе мрежу гостију – овога пута је са десне стране центрирао Нобл, а највиши у скоку био је Енди Керол и постигао је леп гол главом у дуелу са бившим тимом.

Ливерпул је и даље био безидејан, није успевао да створи ништа конкретно у последњој трећини, баш као што је то био случај и у првом делу игре – припретили су додуше Кутињо и резервиста Лалана, али премало је то било за ишта озбиљније.

У следећем колу Ливерпул дочекује Арсенал, док Вест Хем гостује Борнмуту.

Рачунајући сва такмичења, Јунајтед је славио први пут од 21. новембра и гостовања Вотфорду (2:1), прекинувши тако најгору серију у историји клуба са средине прошлог века. Ипак, тим Луја ван Гала ни овога пута није блистао, али је Холанђанин успео да се реваншира 'Лабудовима' за три пораза у низу.

Домаћин је доминирао од старта, али без праве завршнице, а мало је недостајало да гости добију пенала пошто је Морган Шнајдерлин играо руком, да би Џонатан Мос проценио да нема елемената за једанестерац. Најбољу прилику у првих 45 минута имао је Хуан Мата, када је три минута пре краја полувремена шутирао са ивице казненог, али је Лукаш Фабијански успео да заустави ударац у доњи десни угао.

Међутим, после само 120 секунди игре у наставку 'Црвени ђаволи' су повели, а стрелац је био Ентони Марсијал. Млади Француз наставио је са добрим партијама, пошто је одличан продор и центаршут Ешлија Јанга претворио у вођство и свој осми погодак у сезони.

Уследио је период нешто мирније игре, да би најбољу прилику за госте пропустио Андре Ају у 64. минуту, погодивши главом стативу гола Давида де Хее. Недуго затим, у 70. минуту Велшани су изједначили. Моду Бароу је центрирао, а омалени Гилфи Сигурдсон успео да се прошуња кроз одбрану и из петерца главом пошаље лопту у мрежу.

Чинило се да навијаче домаћих чека још једно трауматично искуство, а Ван Гала отказ, али се да не буде тако побринуо капитен Вејн Руни. 'Ваза' је током сезоне често био оспораван, неретно и с правом, да би у 77. минуту подсетио на старе дане и на спектакуларан начин прекинуо дво и по месечни пост.

Марсијал је карактеристично пробио по левом крилу, ушао у казнени и послао лопту на петерац, а најбољи стрелац у историји репрезентације Енглеске показао колики је мајстор и петом леве ноге погодио даље горње рашље. Међутим, мало је фалило да ипак буде трауматично.

Најпре је Давид де Хеа маестрално зауставио покушај Ешлија Вилијамса са ивице казненог, у трећем минуту надокнаде, да би у 95. минуту голман гостију био највиши у скоку, али је ударац бившег голмана Арсенала завршио поред стативе.

С друге стране, после дуела у Лондону Премијер лига је добила усамљеног лидера, иако ни Арсенал није одиграо како уме, а сва узбуђења видели смо у другом делу игре.

Мучиле су се 'Тобџије' против Њукасла, који је на моменте имао неколико одличних серија напада, али је на крају Петр Чех успео да изађе као победник из дуела са Жоржињом Вајналдумом и Александром Митровићем. Репрезентативац Србије имао је две солидне прилике за погодак, код прве није успео најбоље да реагује, док је у другом покушају лопту захватио бутином у петерцу, пославши је преко пречке.

Моменат одлуке догодио се у 72. минуту, када је после корнера који је извео Месут Езил, као и сјајног скока Оливијеа Жируа, Кошћелни био најсналажљивији у петерцу и донео свом тиму сва три бода. Прилику да отклони сваку сумњу пропустио је Арон Рамзи у 90. минуту, пошто је био непрецизан после дивног соло продора.

Екипа Арсена Венгера сада има два бода више од Лестер Ситија, пошто су 'Лисице' одиграле меч без голова, а бод са 'Кинг Поwер' стадиона однео је Борнмут.

Трагичар сусрета био је, најбољи играч домаћина, Ријад Марез – који у 59. минуту није успео да искористи једанестерац – тачније голман 'Трешњица' Каспер Шмајхел прочитао је његову намеру.

Није домаћин и поред бројних напада успео да искористи играча више, ког је имао од споменутог пенала над Марезом, па сада заостаје два бода за лидером.

Црвени картон виђен је и у дуелу Норича и Саутемптона, али су домаћи 'Канаринци' успели да искористе искључење Виктора Вањаме у 73. минуту. Само три минута касније, Вадис Ођиђа-Оое пронашао је Александра Тетеја, а овај донео победу свом тиму. Душан Тадић играо је до 80. минута за госте.

Сусрет предпоследње и последње екипе на табели припрао је Сандерленду, који је славио против Астон Виле головима Патрика ван Анхолта и Џермејна Дефоа. Ветеран и бивши репрезентативац Енглеске истакао се погоцима у 72. и 92. минуту, пошто је претходно Чарлс Хил донео изједначење гостима.

Фудбалери Манчестер Ситија победили су Вотфорд после преокрета са 2:1 у последњој утакмици суботњег програма у оквиру 20. кола Премијер лиге.

‘Грађанима’ су тријумф донели Јаја Туре и Серхио Агуеро головима у размаку од три минута у последњих десет минута утакмице, а претходно је Вотфорд водио од 55. минута аутоголом Александра Коларова.

Сити је после 12. победе ове сезоне поново пришао на три бода заостатка у односу на водећи Арсенал, али има само бод мање од другопласираног Лестера.

С друге стране, Вотфорд је остао на деветом месту, са 13 бодова мање од ‘Тобџија’.

Вотфорд је од почетка утакмице пружао велики отпор фаворизованим гостима, који су претрпели шок када је Коларов у 55. минуту преварио Џоа Харта на свом голу. После корнера који је извео Бен Вотсон, српски фудбалер је лоше реаговао, покушао је да главом пошаље лопту даље од гола, али је урадио супротно и послао је право у своју мрежу.

‘Грађани’ су од тада на све начине покушавали да се врате у утакмицу, а то су успели у 82. минуту, када је управо Коларов упутио одличан центаршут из корнера, који је спремно дочекао Туре и послао лопту у леви горњи угао.

На потпуни преокрет гостију се није чекало дуго, пошто је Агуеро само два минута касније донео Ситију 2:1 и поставио коначан резултат утакмице. Аргентински фудбалер је одлично испратио центаршут Бакарија Сање и лопту главом послао у десни доњи угао, а голман Вотфорда је био немоћан.

Рунда се затвара у недељу, када најпре Кристал Палас од 14.30 часова дочекује Челси, док два и по сата касније Тотенхем Хотспур гостује Евертону на Гудисону.