Усвојен још један потрошачки буџет

Народна скупштина Републике Српске усвојила је Буџет и Економску политику Владе за 2016. годину. Буџет је изгласан у висини од 3,128 милијарди марака, са 49 гласова "за" и 23 гласа "против", а прихваћена је већина амандмана владајуће већине.

 

Република Српска 23.12.2015 | 19:15
Усвојен још један потрошачки буџет

Народна скупштина Републике Српске усвојила је и приједлогу одлуке о дугорочном задуживању гдје је предвиђено да максимално задуживање може износити 460 милиона марака. Дугорочно ће се задуживати код међународних кредитора, али и краткорочно код домаћих банака и емитовањем хартија од вриједности.

Буџет и остале тачке, кажу у опозицији усвојене су као посљедица уцјене коалиционих партнера, јер како тврде, ДНС уцјењује коалицију директорским мјестима.

Поново ћемо се задуживати како би финансирали буџетску потрошњу, кажу у опозицији, а очигледно је да Републике Српске нема никакав план задуживања.

"Дошли смо у ситуацију да ће сљедеће године скоро пола изворних прихода из ове
године ићи за отплату кредитних средстава", казао је посланик ПДП-а Бранислав Бореновић.

Одлука о задужењу од 460 милиона марака је незаконита и неуставна, тврде у опозицији. Према пројекцијама Владе, из буџета Републике Српске у 2017. години би требало вратити 826 милиона марака дуга, а у 2018. - 967 милиона марака.

"Да ли су људи нормални", пита се посланик СРС РС Миланко Михајлица

Из Министарства финансија негирају оптужбе опозиције. Министар Зоран Тегелтија становишта је да се одлуке доносе у складу са законом.

Буџет Републике Српске је једва усвојен, кажу посланици опозиционих странака, јер како тврде Демократски народни савез је уцијенио коалиционе партнере да неће дати подршку буџету и осталим тачкама, док њихов кадар не сједне у фотеље које им по коалиционом договору припадају.

ДНС је условио подршку именовањем свог директора у РиТЕ Угљевик и у Електродистрибуцији Пале гдје су тражили да умјесто СНСД-овог Љубомира Мрде сједне ДНС-ов Ненад Нешић.

"Ако не мрдну Мрду, они ће мрднуту буџет и успут економску политику и остале тачке. Резервни положај је остварен у договору са коалицијом Домовина", казао је посланик НДП-а Драган Чавић.

У међувремену је први услов испуњен. Досадашњи директор РиТЕ Угљевик, СНСД-овац Жико Крунић, данас поподне је поднио оставку и сјео у фотељу извршног директора, па је директорска фотеља слободна за кадар ДНС-а, што је за резултат имало подршку ДНС-а буџету. Ипак премијерка тврди, да није било никаквих уцјена коалиционог партнера.

"И јуче сам вам исто рекла да ме нико није уцијенио", казала је Цвијановићева.

Испуњавање другог услова ДНС-а – да им припрадне мјесто директора Електродистрибуције Пале још је неизвјесно. Тако се поново показало да је Република Српска земља гдје су најважније одлуке као што је јавни буџет, условљене коалиционом расподјелом директорских фотеља.

БН ТВ

Коментари / 28

Оставите коментар
Name

Батман

23.12.2015 18:18

49 за и 23 против...опааа у опозицији има јос папака и то много.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Његош

23.12.2015 18:28

Секта+папци+домовина...опозиција јединствено против.

Name

Јбг

23.12.2015 18:49

Кад лова прича.

Name

РиизииБиизии

23.12.2015 20:08

Глас "домовине"има тежину,домовино хвала ти

Name

ЏАБА ЏАБА

23.12.2015 21:53

Дћаба им већина кад ће из те већине Мектић да похапси пола. Тако ће опозиција добити већину и онда ће да нам почну тећи мед и млијеко. А да ли је овај муфљуз са слике (који се одазива на Тегљтија) на Мектићевој листи. Чисто сумњам.

Name

ОСТОЈА

24.12.2015 03:57

УСВОЈЕН БУДЗЕТ, ПОТРОСАЦКИ ИЛИ РАСИПНИЦКИ

Name

Дјордје С.

23.12.2015 18:20

СДА опет извлаци СНСД. Стара љубав заборава нема!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Маx

23.12.2015 21:15

Зато сто је СНСД у функцији СДА

Name

Микаило

23.12.2015 18:20

Оде Зико Круниц. Хаха СНСД-овце. Пуцате по свим савовима.

ОДГОВОРИТЕ
Name

оx

23.12.2015 18:21

Е јади јадни!!!

ОДГОВОРИТЕ
Name

марко самардзиц

23.12.2015 18:35

Сви су папцине,усвојити толико задузење а привреде но на видику!!!!!!!!!Багро алава!!!!

ОДГОВОРИТЕ
Name

клапац

23.12.2015 18:36

Ово све је ужас.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Нема спаса

23.12.2015 18:40

Ова Жељка је зло. све је дрчнија и безобразнија откако су клепили тај кредит од 500 милиона. Кад све оде у пм, и на власт додју исправни људи, све јој декретом одузети, све и клипу. И њој,и Додику, и Павићу и Тегелтији итд. Банда су и ништа друго. Која стока може за њих гласати, то ми никад неће бити јасно. А и зашто се остатак стоке не пробуди и не изадје на изборе.

ОДГОВОРИТЕ
Name

треф

23.12.2015 19:48

И ја се питам како народ сад мозе да кука а не мозе да изадје да гласа...

Name

Илија Чворовић

23.12.2015 18:46

А Тегелтију кад видим како шиљи и показује доње зубе одма поврацам. Па жмирећи да су примали посланике љепше би нашли

ОДГОВОРИТЕ
Name

гацко поље трактор оре

23.12.2015 18:54

Хахахахаха, пукните од муке, Бакирове слуге!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Бакирове слуге?

23.12.2015 20:05

Колико видим, буџет је усвојен уз подршку коалиције Домовина. У њој су удружене бошњачке странке у РС-у а главна/највећа странка међу њима је СДА. Дакле, опет сте полизали оно што сте попљували.

Name

ре

23.12.2015 20:27

Ори и шути...Паметнији си кад шутиш...

Name

Маша

23.12.2015 18:59

Куку ти је нама!!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Народ је проблем

23.12.2015 19:03

Е мој Михаљица, не може вас пар против организованог криминала. Којег ова стока од народа упорно изгласава. Па знаш да су гелиптери увијек одсјецали трешњу до земље да би се најели трешања.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ех

23.12.2015 19:05

Министру финанасија не бих повјерио ни пола својих оваца. Покрао би пола а пола би му подавили вуци.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Бањалучанин

23.12.2015 19:07

Који су ово клипани, за бар милијарду марака ће морати тражити кредите. Нису могли скупити ни двије милијарде а сад пројектују буџет од три. Ово је велеиздаја. Све их треба похапсити и оптужити за велеиздају.

ОДГОВОРИТЕ
Name

борац

23.12.2015 19:17

Кад макар и на слици видим ову Душицу Савић и сконтам да је она ту само да дигне руку за оно што банди треба, онда ми рат додје к'о светиња.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Васо

23.12.2015 19:39

Само задузуј РС, бице пензија и плата будзетлијама, али бице да се троси и дере на новим инвестицијама како би дијелило са директорима епрс, јавних предузеца, фондова, агенција....бице пара и ове године а како буде догодине....

ОДГОВОРИТЕ
Name

19 МИЛИЈАРДИ

23.12.2015 20:09

ДОТЈЕРАЋЕ МЕСАР НАС НА ДУГ ОД 10 МИЛИЈАРДИ ЗА ДВИЈЕ ГОДИНЕ.И НЕ СИКИРА СЕ ЧОВЈЕК. МА КАКВИ, РАДОСТАН.

ОДГОВОРИТЕ
Name

бања лука

23.12.2015 20:46

Па и Хрватска има дуг од 60 милијарди, па није баш у неком проблему...

Name

Илија Чворовић

23.12.2015 22:13

Цуј бањалуке и спике. Е благо се теби, да је мени да се и ја ко и ти осладим о будзет

Name

страшно

24.12.2015 06:09

Све ово је страшно, али не заборавимо да СДС у Бијељини остаје на власти куповином одборника, уцјенама из ПДП-а , а и оног одборника из Покрета за Семберију одн. НДП-а и др. Дакле, странка која жели дуго да остане на власти ( а што ли ?) мора да тргује , наравно нашим парама. Већ виђено. СНСД и СДС два највећа зла у РС.

ОДГОВОРИТЕ