ЛШ: Жиру расплакао Пиреј, прошли Челси, Гент и Рома!

Екипе Роме, Арсенала, Челсија, Динама из Кијева и Гента преостали су учесници осмине финала Лиге шампиона. Спуштена је завеса на групну фазу Лиге шампиона, а последњих пет путника у осмину финала су Челси, Динамо Кијев, Арсенал, Рома и чудесни Гент. Челси је на свом терену победио Порто са 2:0 и спасао сезону, док Арсенал слави хет-трик Оливијеа Жируа за неопходних 3:0 на гостовању Олимпијакосу. Динамо је у Кијеву савладао Макаби за нокаут фазу (1:0), Рома се провукла ремијем са БАТЕ-ом без голова, а за највеће изненађење побринуо се Гент тријумфом над до сада непораженим Зенитом - 2:1.

Фудбал 09.12.2015 | 23:15

Група Е: Рома се провукла, Бајеру мало реми са Барселоном

У овој групи је само Барселона била безбрижна пред последње коло и гостовала је у Леверкузену. Бајер је морао да слави и да се нада киксу Роме са БАТЕ-ом - ово друго се догодило, али су Каталонци однели бод и тако послали бундеслигаша у Лигу Европе.

Извео је Луис Енрике прилично комбинован тим, одмарао је главне адуте, али не и Лионела Месија који се на сјајно додавање Ракитића побринуо за вођство. Није дуго писало 0:1 на семафору, јер је Ћићарито Ернандез потврдио да игра као препорођен и донео Бајеру изједначење.

То је нажалост немачког тима било недовољно, пошто је Рома одиграла 0:0 са белоруским прваком уз бројне промашаје Пјанића, Џека и другова. У неколико наврата је и Војчех Шћешни одлично сачувао своју мрежу, па се "вучица" провукла.

Рома и Бајер су групну фазу завршили са по шест бодова, али је Римљанима припало друго место и карта за осмину финала због 4:4 у Леверкузену, те тријумфа 3:2 на свом терену у међусобним сусретима.

Куриозитет је да је Рома прошла даље са гол-разликом минус пет и само шест од могућих 18 бодова.

Група Ф: Арсенал слави јунака Жируа!

Право мало чудо било је потребно Арсеналу и догодило се у Атини у пакленој атмосфери. Морале су "тобџије" да савладају Олимпијакос са два или више голова разлике како би га надмашиле у борби за друго место и на крају је било 0:3

Није грчки великан издржао налете, а екипа Арсена Венгера је наставила традицију да се сваке сезоне у последњих 15 година домогне осмине финала.

Јунак Арсенала је Оливије Жиру који је уписао хет-трик и тако послао Пирејце у Лигу Европе.

Неумољиви Бајерн је освајање првог места оверио са пола гаса у Загребу. Динамо је пружио добар отпор и одолевао у првом полувремену, да би у наставку са два поготка Роберт Левандовски спаковао цео плен за Минхен.

Група Г: Челси спасао сезону!

Фудбалери Челсија савладали су на свом стадиону Порто са 2:0 и тако се пласирали у нокаут фазу. Чета Жозеа Муриња срећно је дошла до предности, пошто је повела аутоголом Маркана већ у 12. минуту. Ударац је упутио Дијего Кошта, али се лопта после одбране Икера Касиљаса од противничког играча одбила у гол. У другом делу игре голом Вилијана у 52. минуту "плавци" су оверили пласман у наредну рунду.

Бранисалв Ивановић и Немања Матић одиграли су цео меч у дресу лондонског тима, а Матић је зарадио и жути картон.

И Динамо Кијев се пласирао у наредну фазу Лиге шампиона победом над Макабијем из Тел Авива на свом терену са 1:0. Домаћи су били боља екипа од самог старта меча, и само је голман гостију, Предраг Рајковић, заслужан за то што резултат није био већи.

Грамаш је у 16. минуту постигао погодак и уједно поставио коначан резултат. Пре шута лопта је закачила једног играча Макабија, па је Рајковић врхунски интервенисао, али је одбијена лопта пала директно на ногу Гармаша коме није било тешко да из непосредне близине затресе мрежу за велико славље домаћих навијача.

Група Х: Чудо звано Гент!

Гент се први пут пласирао у другу фазу Лиге шампиона, пошто је у последњем колу на свом терену савладао Зенит са 2:1 и нанео му први пораз ове сезоне у елити.

Белгијска екипа од самог старта је нападала и знала шта жели па је тако и награђена у 18. минуту када је гол постигао Депојтр, што је било довољно за транс на трибинама. Међутим, екипа Зенита, која је једина имала све победе у ЛШ, дошла је до изједначења преко Џујбе у 65. Да се славље на трибинама у Белгији настави побринуо се Данијел Миличевић поготком у 78. минуту.

Лион је направио изненађење и савладао Валенсију у Шпанији са 2:0. Јако занимљив меч гледали су навијачи на Местаљи. Корне се побринуо за мук у Шпанији, пошто је постигао погодак за вођство Лиона. Све нада за пласман у нокаут фазу за Валенсију пале су у воду када је Лаказет постигао други погодак у 76. минуту. Шпанска екипа мораће да се задовољи пласманом у Лигу Европе.