ЛШ: Јунајтед испао, Роналдо и Реал руше све рекорде!

Окончана је прва фаза Лиге шампиона за половину учесника, оних који су се надметали у групама А, Б, Ц и Д, а у најважнијем мечу дана Манчестер јунајтед је изгубио од Волфзбурга са 3:2 и испао у Лигу Европе, јер му је друго место преотео ПСВ победом над ЦСКА од 2:1 после преокрета. За то време, историју елитног такмичења исписао је Реал Мадрид, који је са 8:0 нокаутирао Малме, уз четири гола Кристијана Роналда - новог рекордера групне фазе.

Фудбал 08.12.2015 | 23:15

Меч одлуке у Волфзбургу почео је идеално по ослабљену екипу Манчестер јунајтеда, која је наступила без Вејна Рунија, али и Шнајдерлина, Фила Џонса, те раније повређених Херере, Шоа и Валенсије. Тиму Луја ван Гала је требао или тријумф, или у случају ПСВ-овог неуспеха реми, па и пораз, но он је повео захваљујући лепој асистенцији Мате за Маријсала. Млади играч Јунајтеда се стуштио са леве стране у казнени простор "вукова" и иако није најбоље шутнуо, успео је да доведе госте у вођство.

Међутим, већ до краја полувремена Волфзбург је био тим који је имао резултатску предност. Три минута после Марсијаловог гола, постигнутог у десетом, Налдо је искористио асистенцију Родригеза из слободњака да, код ближе стативе, неометан волеј ударцем матира Де Хеу. А онда, у 29. минуту, Дракслер и саиграчи потпуно су збунули супарнике бројним кратким додавањима, после којих је Виериња донео 2:1 "вуковима".

Како је у Ајндховену и даље било 0:0 између ПСВ-а и московског ЦСКА, за који је умало гол из слободног ударца постигао Зоран Тошић (када му је голман домаћих одбранио сјајан шут са десног крила), ти резултати значили су - Јунајтед испада.

Јер, у ово, последње коло, водећи Волфзбург је ушао са бодом више од Јунајтеда, који је имао бод више од ПСВ-а. Али, холандски тим је имао бољи међусобни учинак у дуелима са манчестерским тимом (2:1 у Ајндховену, 0:0 на Олд Трафорду), те је смиреније могао да одигра других 45 минута, пошто је већ достигао чету Ван Гала по бодовном учинку.

Ипак, иако су шансе имали и Јунајтед, понајпре преко Марсијала, и "вукови", чије је ударце Давид де Хеа чудесно заустављао, права лудница уследила је у финишу.

Најпре је Зоран Тошић изборио пенал за ЦСКА, а како је Џагоев био прецизан и Московљани повели, тај резултат је вратио Јунајтед на друго место у групи. Па опет, радост је била кратког века. Јер, капитен ПСВ Де Јонг малтене одмах изједначио на 1:1 у Холандији, али је онда по други пут манчестерски клуб славио - пошто је неспретним аутоголом Гилавегија дошао до својих 2:2 у Немачкој.

Но, финиш је ипак донео славље ПСВ-у. Јер, ем је он преокренуо против ЦСКА и голом Пропера у 85. минуту дошао до тријумфа од 2:1, ем је Јунајтедова мрежа по трећи пут била погођена. Стрелац је у финишу био Налдо, за коначних 3:2 и коначан поредак у групи: Волфзбург, ПСВ, Манчестер јунајтед, ЦСКА.

Роналдо исписао нове странице историје

Реал Мадрид, који је и раније обезбедио пролазак даље, декласирао је пред својим навијачима екипу Малмеа са 8:0, а бриљирао је Кристијано Роналдо.

Он је дао чак четири гола, и са 11 овосезонских постао најбољи стрелац у историји групне фазе Лиге шампиона. Досадашњи рекорд држао је управо он, заједно са Луизом Адријаном - и то са девет голова у уводној фази такмичења.

Победа од 8:0 изједначила је највећу победу у историји Лиге шампиона, јер је управо толико било за Ливерпул против Бешикташа у сезони 2007/2008.

О осталим утакмицама

Све је, мање-више, било решено када се ради о проласцима у следећу фазу Лиге шампиона, па је пажња поред поменутих мечева била усмерена на нека нерешена питања око Лиге Европе и коначног поретка у групама. А важно је ко је први, а ко други јер - победници група не могу да се састану међусобно у наредној, нокаут фази, па су тако Бенфика и Атлетико Мадрид водили ту борбу у својој, а Сити и Јувентус у својој.

У директном дуелу, мадридске "јорганџије" су савладале Бенфику и избориле се за лидерску позицију, док је Астана наших Максимовића и голмана Ерића имала на тренутак сјајних 0:1 у Истанбулу, но Галатасарај је изборио реми, а тиме и треће место које води у Лигу Европе.

Сити је у чудесној утакмици прво водио, па губио, а онда нокаутирао Борусију из Менхенгладбаха. Било је на крају 4:2, иако је у 80. минуту семафор на Етихаду, где је дошло 7.000 навијача "Менша", показивао 1:2. У само пет минута, прво је два гола за стотинак секунди дао Стерлинг, а онда је и Бони затресао мрежу немачке екипе, па су тако "грађани" на најбољи начин искористили кикс Јувентуса.

"Стара дама" је, наиме, изгубила у Севиљи од дотад последњепласираног тима, а једини гол дао је бивши играч Јувеа, Ферннандо Љоренте. Тим резултатом Севиља је претекла "Менш" и прошла у Лигу Европе.

Из поменутих група, такмичење у елити настављају Реал, ПСЖ, Волфзбург, ПСВ, Атлетико, Бенфика, Сити и Јувентус.

У Лигу Европе селе се Шахтјор, Манчестер јунајтед, Галатасарај и Севиља.

Испали су Малме, ЦСКА, Астана и Борусија Менхенгладбах.