Земља у којој дјеца не гину на путевима

Од почетка 2015. до данас ни једно дете млађе од 10 година није изгубило живот на путевима у Норвешкој, саопштио је Савет за безбедност саобраћаја те земље, истичући да је такав резултат постигнут пре свега захваљујући повећању свести грађана.

Свијет 07.12.2015 | 20:40
Земља у којој дјеца не гину на путевима

Ако се овакав тренд настави и у децембру, 2015. би могла да буде забележена у историји као прва година без настрадале деце млађег узраста на путевима у Норвешкој.

"Током 1970. у саобраћајним незгодама на путевима погинуло је скоро 100 деце, а исто толико их је тешко повређено. Данас видимо да мере као што су употреба сигурносних појасева и дечијих седишта, смањење брзине, али и побољшање опште безбедности аутомобила и путева дају резултат и спасавају животе", изјавио је директор норвешког Савет за безбедност саобраћаја, Јан Јохансен.

Наводи се да су родитељи у Норвешкој стекли свест о неопходности да њихова деца буду правилно везана у аутомобилу али и да је децу млађу од четири године потребно превозити у специјалним дечијим седиштима која су окренута у супротном смеру од смера кретања аутомобила.

Заслуге за драстично смањење броја погинуле деце током протеклих деценија приписују се и увођењу оштријих казни за небезбедну вожњу деце у аутомобилима, као и већој употреби заштитних кацига бициклиста, који представљају значајан сегмент у друмском саобраћају у тој земљи.

Не само да би 2015. у Норвешкој могла да се оконча без настрадале деце на путевима, већ би то могла да буде и година са најмањим бројем погинулих особа у саобраћају откако се о томе води евиденција.

Закључно са новембром, на норвешким путевима погинуло је 113 особа, док је 2014. у саобраћајним незгодама смртно страдало 147 људи. Најмање Норвежана у саобраћају настрадало је 2012, када је на путевима погинуло 145 људи.

"Генерално, људи у Норвешкој данас имају већу свест о безбедности у саобраћају, а возе се и у сигурнијим аутомобилима и по бољим путевима него што је то био случај пре 10-15 година", објашњава Јохансен.

"Ипак, рекао бих да нема разлога за претерано славље ако се зна да је ове године настрадало чак 113 особа - то је 113 људи превише", додао је он.

Коментари / 2

Оставите коментар
Name

Горан

07.12.2015 20:25

Ал код њих се вози ко стварно има потребе за тим .. код нас свака ус из кокоси има ауто И наспе 10 км па се вози ..

ОДГОВОРИТЕ
Name

неко ко је видио свијета

07.12.2015 20:55

А овамо се кука како се нема и како је сиромасство итд а свака ус из кокоси има ауто и 10 км за гориво...није вам лосе као сто прицате рекао бих. Сто се тице путева и гињења.Они мање гину јер имају аутопутеве ,брзо,јефтино и сигурно се стигне свуда а код нас су јос козије стазе и кривудави комунистицки друмови.Како влада безакоње људи су бахати пуно пију и сједају за волан и јуре.онда ти крви комунистицки друмови који пролазе кроз насеља немају тротоаре и прелазе па пјесаци цесто ходају поред пута или га претрцавају сто заврси са смрцу итд. Знаци треба хитно градити аутопутева у Српској да се народ мозе возити свуда.