Биљка која помаже код одвикавања од цигарета

Лековита природа: Барска биљка код нас се зове и миришљава шаш, водени божур, мирисни корен, мирисава трска, сабљар. Облоге од праха биљке и лозоваче за зарастање чирева, код гихта и костобоље

Здравље 27.11.2015 | 15:07
Биљка која помаже код одвикавања од цигарета

Ароматичан и лековит иђирот (Ацорус саламис) стари Кинези су назвали "онај који продужава живот", обилато је коришћен и у старом Риму и Грчкој, од њега су правили балзаме за негу лица и тела и лечили органе за варење. По открићу Америке, пренет је на нови континент где су га Индијанци масовно узгајали.

Код нас је познат и под именима "миришљава шаш", "водени божур", "мирисни корен", "мирисава трска", "сабљар"... Ова барска биљка налази се најчешће уз мочваре, језера, бара, на обалама стајаћих вода. Лековити корен пушта у муљу, а из њега расту бројни сабљасти листови. Корен може бити дугачак и до метар, а свеж има горак укус. За лековите сврхе се вади у касну јесен или рано пролеће, након тога се добро испере, исече на комаде дужине 10 цм, наниже на конац и суши на тамном промајном месту или у рерни на 35 степени. Осушен, има блажи укус.

Многи народни лекари верују да корен може да излечи сваку болест црева, ма колико да је упорна, најефикаснији је код надимања и грчева, покреће лења црева. Препоручује се и код опште слабости организма, обољења жлезда и костобоље. Делотворан је код успореног метаболизма, анемије, бубрежних обољења. Мршавим особама се препоручује чај од иђирота јер подстиче апетит, а и добро је средство за чишћење организма.

Има обиље витамина Ц па је добар против прехладе, грипа и снижава температуру. Садржи и јод који побољшава концентрацију и памћење, регулише рад штитне жледе. Због умирујућег дејства користи се код напетости, од иђирота се прав и течности за испирање јер освежава дах и спречава упалу десни.

Од свежег корена се прави сок, очисти се и влажан исцеди у соковнику. Облоге од праха и јаке ракије лозоваче се препоручују код чирева, гихта и костобоље. Има мирис цимета, па се етарско уље користи у козметици и додаје парфемима.

Ипак, са иђиротом би требало бити опрезан због уља азарона, а чај се не препоручује трудницама ни особама са гастритисом.

Чај за желудац ицрева - у чашу хладне воде сипајте равну кашичицу корена, оставите преко ноћи, а ујутру мало загрејте, процедите и пијте по гутљај пре и после сваког оброка. Дневно не сме да се попије више од шест гутљаја.

Лековита купка се прави када се 200 г корена остави преко ноћи у 5 л хладне воде, сутрадан се загреје до кључања и кад се охлади дода у воду за купање.

ПРОТИВ ПУШЕЊА

Сув корен се полако жваће, а састојци у њему код пушача сузбијају жељу за цигаретама. Најбољи ефекат се постиже ако се жваће 10 до 15 комадића сивог корена иђирота.

Б 92

Коментари / 0

Оставите коментар