Бањалучани не раздвајају отпад
Раздвајање папира, пластике или стакла од другог кућног отпада је за многе и даље стран појам, иако већ деценију на располагању имају намјенски за то постављене контејнере.
Република Српска 16.11.2015 | 11:50
Директор "Чистоће" Александар Бајић је рекао да становништво веома мале количине отпада одложи у ове контејнере.
"И даље влада негативан тренд када је у питању раздвајање отпада. У граду је размјештено око стотињак ових контејнера, али је занемарљива количина смећа које се налази у посебним одлагалиштима" казао је Бајић.
Напоменуо је да је једини контингент ових контејнера набављен прије десетак година те да су постављени у ужем центру града поред школа и зграда.
"Иако су количине овако прикупљеног смећа прилично занемариве, ови контејнери се посебно празне и довозе у наше рециклажно постројење. Ту се пластични, папирни и стаклени отпад рециклира", рекао је Бајић.
У јавном предузећу "Деп-от", које управља регионалном депонијом у Рамићима, поручују да на ову депонију дневно стигне између 300 и 400 тона отпада из седам околних општина.
"Око 55 одсто тог смећа је са подручја града и све се одлаже у санитарне касете у стању у којем стигне", рекао је директор овог предузећа Ново Грујић.
Истакао је да је у току формирање студије која би требало да направи најефикаснији модел за одвајање отпада који сиже у Рамиће. Додао је да ће ово предузеће мимо тога покушати да анимира грађане да одвајају отпад који се може рециклирати, а који би они откупљивали.
"Наручили смо пресу за прикупљени папир и пет амбалажу, која би требало да стигне наредих дана у Рамиће", казао је Грујић.
Сматра да је ипак најбоље рјешење да се отпад раздваја на мјесту настанка.
"У овим условима то ће бити тешко спроводиво, а највећа препрека у томе је свијест грађана. Док год се људи воде мишљењем "ја плаћам одвоз смећа баш ме брига шта ће са тим бити", ствари ће остати овакве какве тренутно јесу" истакао је Грујић.
Казао је да промјене овог начина размишљања треба да почну у најранијем годинама живота, од дјеце у вртићима.
"На тај начин ћемо заштити средину у којој живимо, а исто тако треба се узети у обзир да је тешко раздвојити пластику и папир када се помијеша са пепелом или остацима хране", навео је Грујић.
Депонија
Ново Грујић је рекао да се тренутно завршава процес дегасификације једног дијела депоније.
"Доводимо инсталације до бакље на којој ће бити спаљивани штетни гасови. Овај процес биће у функцији од идуће године", рекао је Грујић.
Грађани
Становништво нема навику да раздваја отпад.
"Тек када дођем до контејнера падне ми напамет да сам пластичну амбалажу могао да бацим у за то предвиђен контејнер. Једноставно немамо навику, а то је велика грешка. У свијету се свуда отпад искориштава, а ми радимо по навици - све "збубамо" у обичне кесе или врећу за смеће и бацимо у један контејнер. Треба радити на свијести грађана да промијене навике. Прво код мене, па код многих других", каже Димитрије Сандић из Обилићева.
Извор: Глас Српске
Коментари / 2
Оставите коментарКомуналац
16.11.2015 18:32Ста оцекујете,па сељаци населили нас град босански,нема градјана
ОДГОВОРИТЕМихаило Микић
17.11.2015 04:54Комуналац, сви смо ми са села само нисмо из истог. Зато умјесто што се спрдаш са садашњим саставом градског становништва било би пуно корисније да своје суграђане упознаш са добитком којег они и цијело друштво могу да имају ако своје смеће разврставју умјесто што се њима подсмијаваш јер нико се научен новој комуналних технокогији није родио па ни ти иако си комуналац или СРБски речено СМЕЋАР!