Пљачкају нас и лажне масерке и поштари

Масерке, лажни радници Фонда ПИО, поштари, трговци, гатаре и врачаре само су неке од улога које играју преваранти.

Република Српска 26.10.2015 | 22:50
Пљачкају нас и лажне масерке и поштари

Да би се многи домогли новца, ови преваранти углавном куцају на врата старијих и болесних или самаца. Љубазно нудећи своје услуге и помоћ успијевају да им уђу у домове и без пуно муке, користећи наивност и лаковјерност домаћина, узимају новац и друге ствари.До сада су углавном "радили" у приградским и сеоским насељима.

Тако су старицу (77) из села Какмуж код Петрова и четири године млађу жену из Копривне код Модриче преваранти ојадили за око 900 КМ. Мушакрци су рекли да им долазе из Фонда ПИО и да им треба додатна документација како би наставиле да примају пензију.

Док су тражиле папире, преваранти су успјели да им узму новац.

Из Фонда су поручили да немају теренске раднике који раде на овакав начин, нити овакве ствари, пише "Еуро Блиц".

Из добојске полиције су рекли да се на подручју њиховог центра повремено појављују они који користе неукост и неупућеност грађана, углавном особа старије доби, које доводе у заблуду да су представници институција, невладиних организација или да пружају медицинске услуге.

Упозоравају да никога не треба пуштати у стан у кућу, а да се претходно нису увјерили у идентитет особе.

"Ако се неко представи као службена особа потребно је затражити службену исказницу. Грађани не треба да дозволе да буду заведени увјеравањима непознатих особа које се представљају својим титулама, способностима пружања медицинске помоћи, могућностима да могу обезбједити одређену хуманитарну или другу врсту материјалне помоћи", рекла је портпарол ЦЈБ Добој Љерка Станимировић.

Стручњаци упозоравају да би на ово посебну пажњу требало да обрате старије и немоћне особе на чија врата углавном куцају они који нуде скидање црне магије, продају разних масажера, здравствених помагала, алтернативних метода кијечења. Они су и најлакши плијен за преваранте, јер углавном су сами и никкога немају да их упозори да се неко понаша сумњиво. Ипак, полицији би много помогло када би они који су преварени запамтили што више детаља како би описали особу и помогли у њеном откривању.

Важан је што детаљнији лични опис, одјећа коју је носила, али и то којим је акцентом говорила, јер има случајева да су неки од превараната дошли из Србије. Требало би запамтити и којим возилом се сумњива особа одвезла, а најбље и регистарске ознаке.

Лаковјерност је скупо платила пензионерка из Бањалуке којој је лажна трудница узела 15.000 КМ за "скидање црне магије", док је Винка Трнинић (59) из Дрвара осумњичена је да је преварила осам особа од којих је узела око 22.500 КМ, наводно за лијечење или кредит. Новац није вратила, већ се одселила у Дрвар.

Извор: Мондо.ба

Коментари / 1

Оставите коментар
Name

Закон

26.10.2015 21:26

Има закона, али се не спроводи и зато се гомилају проблеми и такве особе.

ОДГОВОРИТЕ