"Политичари у БиХ протраћили деценију"
Политичка елита је фокусирана на задржавање својих привилегија и протраћила је цијелу деценију, рекао је Валентин Инцко, високи представник у БиХ.
Република Српска 16.10.2015 | 09:22
"Политика деструктивности из посљедњих десет година мора постати ствар прошлости. Потребан нам је нови приступ којим се грађани стављају на прво мјесто и који убрзано доноси конкретан напредак", рекао је Инцко у интервјуу за "Независне".
НН: Вјерујете ли да ће референдум о наметнутим одлукама високих представника, посебно о Суду и Тужилаштву БиХ, бити одржан у Републици Српској?
ИНЦКО: Очекујем од власти Републике Српске да оставе овај антидејтонски референдум по страни и престану с оспоравањима Мировног споразума и мјера које су предузете како би се тај споразум спровео. У мом недавном Специјалном извјештају Савјету безбједности УН-а о овом питању објаснио сам разлоге зашто сам ја, као коначни ауторитет за тумачење цивилних аспеката Општег оквирног споразума за мир, утврдио да Република Српска без сумње крши споразум. Мој став о овом питању се неће мијењати и будите увјерени да ћу истрајати на придржавању одредби Општег оквирног споразума за мир. Сви би требало да усмјеримо своју заједничку енергију на рјешавање хитних проблема с којима се грађани суочавају и треба да престанемо креирати вјештачке кризе и непрекидно живјети у прошлости. Грађани не плаћају рачуне за режије и хипотеке за станове реториком о референдуму. Приоритети су смањивање стопе незапослености, привлачење улагања, борба против криминала и корупције и постизање напретка у оквиру европског програма. Заправо, питање референдума изузетно штети улагањима. Ова земља и њени грађани каскају за регионом. Они себи једноставно не могу приуштити више политичког авантуризма попут овог референдума.
НН: И представници Савеза за промјене истичу да се слажу с аргументацијом за референдум, иако се не слажу у вези с тим да ли га сада спроводити. Разумијете ли емоције које у народу очигледно постоје кад је у питању ова контроверзна тема?
ИНЦКО: Разумијем да су грађани широм земље, укључујући и Републику Српску, фрустрирани због недовољне владавине права у БиХ. Такође сам увјерен да се треба повести дискусија о начину на који се могу побољшати и ојачати правосудне институције на свим нивоима. Таква дискусија се заправо већ одвија у оквиру структуралног дијалога с Европском унијом. Требало би је наставити и интензивирати. Међутим, уколико је циљ осигурати једнаку правду за све, као што то тврде предлагачи референдума, не разумијем зашто траже слабљење државних овлаштења за спровођење суђења у предметима политичке корупције у Републици Српској. Уколико бисте питали обичне људе да ли подржавају слабљење правосудних институција које су надлежне за кривично гоњење корумпираних званичника, мислим да би већина негативно одговорила, без обзира на то гдје живе. Обични грађани желе владавину права и не желе да ико у овој земљи буде изнад владавине права. То је оно што разумијем и то је један од разлога зашто желим да се правосудне институције на свим нивоима, укључујући и државни ниво, јачају, а не слабе.
НН: Раде ли Суд и Тужилаштво добро?
ИНЦКО: Они дају конкретне резултате, али као и у случају било које друге институције, има доста простора за побољшање. Сада су ове конкретне институције у центру пажње, али знам да, у међувремену, и правосуђе на нижим нивоима такође треба побољшање. Мој став је јасан: ојачајмо правосудне институције на свим нивоима. Пронађимо ефикасније начине за осигурање надзора у смислу правовременог процесуирања неких конкретних предмета, тако да онда не могу нестати у ладицама. Нека се објаве образложења за донесене пресуде. У Украјини се почело са снимањем суђења. Можда би се тако нешто могло урадити и овдје. Осигурајмо више транспарентности на свим нивоима. Наравно да постоји простор за побољшање, али побољшања морају спровести компетентни органи власти, а не једнострани потези којима се крши Мировни споразум.
НН: Имају ли српске жртве ратних злочина и њихове породице право на сатисфакцију на суду, на примјер, кад су у питању Дудаковић и Орић?
ИНЦКО: Жртва је жртва без обзира на националност, апсолутно, а они који су преживјели злочине и њихове породице, без обзира на националну припадност, заслужују правду. Треба судити свакој особи која је починила ратни злочин. Они који буду проглашени кривим треба да буду кажњени. Без изузетака. Тачка. Путем Међународног кривичног суда за бившу Југославију и локалних судова одржана су суђења за многе предмете ратних злочина, али стоји и чињеница да су многи злочинци још некажњени. Потребно је рјешавати овај проблем и то се већ дјелимично ради путем Стратегије за процесуирање ратних злочина БиХ. Све жртве заслужују наше најдубље поштовање. Морамо сачувати сјећање на њих и осигурати да будуће генерације буду опредијељене за толеранцију, помирење и узајамно разумијевање. Сви морамо показати разумијевање за туђу бол, поштовати једни друге и покушати се фокусирати на будућност. Ово се односи на све. Још једном кажем - увјерен сам да већина људи у овој земљи која не припада политичкој елити ово разумије и то инстинктивно жели. Политичари морају сустићи грађане. Али с обзиром на све ово, дозволите ми да на крају кажем још нешто везано за Тужилаштво и Суд БиХ. То су институције које су дале конкретне резултате: донијеле су пресуде у низу предмета у вези са ратним злочинима у којима су жртве и починиоци из сва три конститутивна народа. Ове институције нису антисрпске, антихрватске или антибошњачке.
НН: Занимљив ми је и однос предсједника Додика према Вама. Сјећам се да је, на примјер, на нашој конференцији о Дејтону рекао да Вас лично цијени и поштује и да сте добар човјек, а да кад Вас критикује мисли на институцију коју представљате. Доживљавате ли Ви те критике лично?
ИНЦКО: Из моје перспективе нема ништа лично у послу који обављам. Не реагујем на људе лично и не схватам лично реакције других људи према мени. То је тако. Начин на који људи реагују је одраз њих самих. Они или поштују основне норме цивилизованог понашања, или их не поштују.
НН: Можете ли Ви одвојити лично од службеног кад је у питању предсједник Додик? Ипак се Ви дуго познајете, много прије него што сте дошли овдје као високи представник.
ИНЦКО: Истина је да познајем многе локалне званичнике већ доста дуго с обзиром на то да сам први пут у БиХ дошао на дужност 1996. године. Ја сам овдје да тумачим Дејтонски мировни споразум и да га се придржавам без обзира свиђало се то некоме или не. Уколико оспоравате Мировни споразум, ја ћу се, наравно, ангажовати без обзира одакле ви долазите или како се зовете. Да је Федерација одлучила да одржи такав референдум, ја бих одговорио на потпуно исти начин. Дакле, кад некад неко пређе линију, као у случају власти Републике Српске с референдумом о правосуђу или овлаштењима високог представника, ја реагујем. Али не реагујем из неких личних побуда, него због тога што је дошло до кршења Мировног споразума и што такву ситуацију треба исправити.
НН: Он је, барем у протеклих десетак година, уживао прилично велику подршку народа за своју политику, а она је очигледно укључивала и чврст однос према ОХР-у...
ИНЦКО: Нико не оспорава његов избор. Колико ми је познато побиједио је свог најближег ривала за око 7.500 гласова од укупно 668.000 гласова и добио је изборе. Његова политика и начин вођења политике су његова ствар све док се не ради о оспоравању Мировног споразума. Нечији чврст или благ став према ОХР-у не мијења Дејтон и обавезу званичника да поштују Мировни споразум.
НН: Да сте Ви у ципелама предсједника Додика, шта бисте Ви урадили у наредних, рецимо, двије године? Какав бисте Ви план направили?
ИНЦКО: Мој савјет сваком политичару, посебно из генерације политичара која је на власти тако дуго и сноси тако велики дио одговорности за тренутну ситуацију, је један и исти за све: будите дио рјешења, а не проблема. Радите у оквиру Мировног споразума, престаните доводити у питање будућност БиХ и будите покретачи позитивних промјена. Грађани су жељни позитивнијег и инклузивнијег облика политике, посебно сада кад ЕУ изабраним лидерима ове земље нуди шансу да се одлучно окрену ка будућности. Ова земља може успјети и њени грађани могу просперирати, али то се неће догодити уколико органи власти наставе да се фокусирају на узалудна питања која воде ка подјелама, као што је овај референдум у РС. Промјена набоље је могућа. Но, морате рећи: од данас почињемо. Да сам на Додиковом мјесту, ја бих покренуо економију, ојачао владавину права и развијао инфраструктуру.
НН: Имате ли личних пријатеља у БиХ међу политичарима и осталим виђенијим личностима? И има ли их и у Републици Српској и Бањалуци?
ИНЦКО: Није никаква тајна да проводим доста времена разговарајући с људима и покушавајући боље разумјети њихове потребе и проблеме. То је мој приступ. Увјерен сам да отворен дијалог, вођен у доброј намјери, може довести до договора који ће дати позитивне резултате за обичне грађане ове земље. Мој приступ је исти, без обзира да ли разговарам с људима у Сарајеву, Мостару или Бањалуци. То је мој начин рада још од 1996. године када сам био амбасадор Аустрије и неће се мијењати.
НН: Ви сте, вјероватно, један од најоптимистичнијих високих представника. Још се сјећамо Ваше изјаве, или боље речено наде, на почетку Вашег мандата да би БиХ могла ући у ЕУ 2014. године, на стогодишњицу од избијања Првог свјетског рата. Јесте ли и даље оптимиста? Када оцјењујете да би БиХ могла постати чланица из данашње перспективе?
ИНЦКО: Посао јавних личности у овој земљи је да покушају да створе оптимизам и да, чинећи то, покрену позитивне промјене. И зато се тако противим политичкој реторици посљедњих десет година. Умјесто да људима улијева повјерење како би улагали у ову земљу, она их обесхрабрује од улагања и ствара песимистично виђење будућности, тако да су неки људи одлучили да оду одавде управо због тога, људи који нам овдје требају. Што се прије БиХ придружи ЕУ - то боље, али то зависи од вас, а не од ЕУ. Приступ политици у БиХ се мора промијенити и сви то знамо. Требају нам конкретни резултати у спровођењу европског програма. То је оно што вам ЕУ говори. Остварите резултате, радите с њима и увјеравам вас да ће се ваш начин живота овдје у БиХ примјетно промијенити набоље. Боља будућност је апсолутно могућа.
НН: Постоји ли нешто што би се могло сажети у двије реченице а да је, по Вама, генератор свих проблема које имамо у БиХ?
ИНЦКО: Могу то рећи у једној реченици. То је политичка елита која већ предуго не искориштава прилике које јој се нуде да земљу поведе напријед јер су фокусиранији на задржавање својих привилегија него на промјене које ће помоћи њиховим бирачима. Протраћили су цијелу деценију. Сада треба да надокнаде изгубљено вријеме.
НН: Можете ли предвидјети развој догађаја у БиХ у наредном периоду? Хоће ли бити још реконструкција влада, свађа, проблема или ћемо усвојити Реформску агенду, почети реформе и ускоро поднијети апликацију за чланство?
ИНЦКО: Нећу ништа предвиђати, него ћу рећи да јасно очекујем да се кршења Мировног споразума, прије свега када је ријеч о референдуму у РС, морају отклонити и да се од њих одустане. Политика деструктивности из посљедњих десет година мора постати ствар прошлости. Потребан нам је нови приступ којим се грађани стављају на прво мјесто и који убрзано доноси конкретан напредак. Имам осјећај да постоји све већа свијест да таква темељита промјена начина на који се води политика у овој земљи није само пожељна, него и неопходна. Дакле, питање није да ли ће се то десити, него кад. Нека промијене приступ сада и видјећемо истинске, опипљиве промјене у овој земљи које ће донијети користи обичним људима и створити прилике за развој у цијелој земљи. Допустите да завршим тако што ћу рећи још једну ствар, а то је порука свим вашим читаоцима, без обзира на њихову националност. Они који још сањају о томе да живе у државама у којима сви Срби живе заједно, или гдје сви Хрвати живе заједно, или гдје сви Бошњаци живе заједно заглавили су се у прошлости. То се неће десити. Прошла су времена картографија. Добре вијести за њих су да постоји други начин, а то је пут ка чланству у ЕУ, унији гдје ће се управо то десити, гдје ће сви Срби, сви Хрвати и сви Бошњаци бити заједно. Вјерујте ми, постоји будућност гдје се могу остварити и грађанске и националне тежње, а то је ЕУ, али морате промијенити приступ да бисте тамо стигли. Једноставна чињеница је да се идеја о свим Србима у једној унији, Европској унији, остварује кроз успјешну и функционалну БиХ. Што прије људи то разумију и прихвате, то ћемо прије стићи у ЕУ. Размислите о томе, гледајте на ствари из шире перспективе и промијените приступ.
(Независне новине)
Коментари / 29
Оставите коментарЕто!
16.10.2015 07:25Зар сад није јасно да је ОХР надзор и подршка како да нас политичка елита огули до голе коже...
ОДГОВОРИТЕсамуел
16.10.2015 09:15Увати се за свој нос, није их ОХР бирао!
БОА
16.10.2015 10:33Они протрацили 10 година а ти јазавац на том зарадио бар 2 милиона марака. Мајмуне безобразни.
О БОА
16.10.2015 10:48Богати се на рачун пореских обвезнике Аустрије, а да они то ни не знају. Само што њихов народ ИМА, па може да поднесе.
Научник
16.10.2015 07:26Запад је знао како ће најбоље побити Србе. Нису били довољне окупације турске, аустроугарске, немачке. ЛУДИМ ПОСВАЂАНИМ И НЕСЛОЖНИМ СРБИМА ЈЕ ТРЕБАЛО САМО УВЕСТИ ПРИВАТЛУК-МАФИЈАШЛУК. КАД ЛУДОМ СРБИНУ ДАШ ДА ИМА ПРЕДУЗЕЋЕ, ФАБРИКУ, ОН НАЈБОЉЕ УБИЈА СВОЈ НАРОД. И РЕЗУЛАТИ СУ НЕВЕРОВАТНИ. ДЕСЕТ АТОМСКИХ БОМБИ ДА ЈЕ ПАЛО НА РЕПУБЛИКУ СПРКСУ НЕ БИ ПОБИЛО ОВОЛИКО НАРОДА КАО ПРИВАТНЕ ПРЕДУЗЕЋА, ФАБРИКЕ. ХОЋЕ ПРИВАТНИЦИ ЏИПАРОШИ ДА СЛАЖУ МИЛИОНЕ И ЏИПОВЕ НА РАЧУН САХРАЊИВАЊА НАРОДА. ЕТО ГОСПОДО ДОБИЛИ СМО ПРИВАТНИКЕ КОЈИ ЏИПОВИМА ГАЗЕ ПО НАРОДИ, И ПЉАЧКАЈУ ГА У ПРИВАТЛУКУ-МАФИЈАШЛУКУ ЗБОГ ЧЕГА СЕ ДРЖАВА ЗАДУЖУЈЕ, И НА ДРУГОЈ СТРАНИ МИЛИОНЕ ЉУДИ НА УЛИЦИ, МИЛИОНА ОПЉАКАНИХ, НЕЗАПОСЛЕНИХ, КОЈИ НЕМАЈУ ХЛЕБА ДА ЈЕДУ! СМРТ ПРИВАТЛИКУ МАФИЈАШЛУКУ! ДРЖАВА ЈЕ ПРИВРЕДА, ПРИВРЕДА ЈЕ ДРЖАВА! КОД НАС СУ КРИМИНАЛЦИ И ПРИВРЕДА И ДРЖАВА!
ОДГОВОРИТЕза науцника
16.10.2015 08:42Ти си назалост комад искомплексиране будале,која трази кривца у другом.
па
16.10.2015 07:35Наси политицари су углавном људи без искреног осјецаја за биједу и сиромаство у добром дијелу народа и врло цесто тезак олос, али када се јаве ови из МЗ додје ми да повратим... када би се овог олоса из МЗ ријесили, мозда би се некако и договорили или би се договорил или разисли као људи.
ОДГОВОРИТЕМики
16.10.2015 07:36Политицари протрацили... Зависи из које угла гледас Њима наведени период није трацење времена. Напротив, многи су се енормно обогатили
ОДГОВОРИТЕџип
16.10.2015 07:37Лијепо од њега што то види, али шта он уради за свог мандата? Осим аминовања свих тих потеза, одласка у пивнице на прославу јубилеја адвокатске канцеларије, савјетника Миловановића?
ОДГОВОРИТЕјош 100 година
16.10.2015 07:50Па нормално ево погледај ТВ, сваки дан тема референдум, кредит, пренос надлежности, раније резолуција, Сребреница и сл. нема животних тема од којих ће људи живјети боље, већ само гурање прста у око другом народу
ОДГОВОРИТЕГрадишка
16.10.2015 08:06Добро њима, а Богу хвала добро је и теби, са платом месечном од 50000 КМ, ти си задњи који треба да их коментарише, јер си гори од наших гуликожа
ОДГОВОРИТЕВарум
16.10.2015 08:19Зашто стално запињу за Валентинову плату..??!! Почев од президента па на даље и на шире. Њега плаћа његова земља.
ОДГОВОРИТЕГрадишка
16.10.2015 08:46Па ни Председник Аустрије нема плату 25000 евра, Инцка плаћа БиХ
бијељина
16.10.2015 09:19Градисак ти немас поима Инзка плаца парламент Аустрије а не Босна и Херцеговина.
Варум
16.10.2015 10:56Високи представник има више бодова од аустријског предсједника по основу отежаних услова рада, микро климе, окружења у персоналном смислу. Упућен је на рад са људима са којима није лако, који хоће да слажу, обману, преваре, спремних у свако доба да поткупе и буду поткупљени, истовремено траже и нуде рекет, да уцјењују, свашта нешта..
соко
16.10.2015 08:26Па ти си најгори медју њима док је такви БиХ це да тоне јер теби одговара овако јер увијек имас разлог да будес ту гдје јеси.Оно око чега би се и договорили домаци политицари ти оспоравас, не иде ти у прилог .
ОДГОВОРИТЕсарајлија
16.10.2015 08:29Протраћи деценију? Само? Зар нам нису протраћили више од 2 и по деценије? А Инцко би чувао краве у Аустрији да му није наших политичара.Никад му није било боље а ни политичарима.Према томе - не се*и.
ОДГОВОРИТЕза сарајлију
16.10.2015 08:49Ти си сарајлија изабрао краве а Инско несто друго.Није Инско крив сто смо глуп народ,поцев од такозване градске раје која мисли да је довољно се родити у солитеру и мислити да ти нико није раван,до ових родјених испод букве које је управо ова умисљена градска раја бирала да нам владају.
инцко
16.10.2015 08:37СТАЛНО СИ ИМ ГЛЕДАО КРОЗ ПРСТЕ ДА ДОВЕДУ НАРОД НА ПРОСЈАЧКИ ШТАП ПОРЕД СВАКАКВЕ ПОМОЋИ СВИЈЕТА ДА НАРОДУ БУДЕ БОЉЕ КОЈУ СУ ОНИ СВЕ СЕБИ ПРИГРАБИЛИ НИСТЕ ОДРАДИЛИ СВОЈ ПОСАО У БИХ АДЕКВАТНО АКО САДА НЕ ИСКОРИСТИТЕ ТА СВОЈА БОНСКА ОВЛАШТЕЊА ДА ИХ МАКНЕТЕ У ЗАБОРАВ.
ОДГОВОРИТЕас
16.10.2015 08:41Господине Инцко ово би народи БИХ требали сватити,и тако се понасати према овим корумпираним политицарима.Они ако немају у сваком суду од опстинског до дрзавног свог полтрона,да га мозе кад хоце назвати телефонм и реци му кога це судити а кога неце онда су ти судови против њих.Види слуцај у РЕСУ сви ти судови раде тако праведно,само зато сто су под додиковом контролом.Тако исто и у федерацији,нај мање их је брига за зртве рата циста пропаганда.Њих на овај нацин нико немозе смјенити ако им народ пусти да овако и даље са њим манипулису.Изгледа инцко твоја је оловка давно пресусила.
ОДГОВОРИТЕСОС
16.10.2015 09:12Нема одбране од ТРИАНГЛА : политика-банке-тајкуни. Ова врста друштвеног уређења, која нам се намеће, не подразумијева социјалну компоненту. Плаћамо доприносе и опет празни фондови (здравство, пензије итд.). Тајкунима се дозвољава да буквално газе раднике, да перу паре за политику и банке, да добијају велике тендере иако не испуњавају услове. Држава пушта подобним фирмама да раде иако не плаћају порезе (тајни подаци Пореске управе, баш се питам због чега), највише пара се опере преко тих фирми. Итд итд итд....
ОДГОВОРИТЕСерафим
16.10.2015 09:20Браво ИНЦКО тим признајес да си и ти са њим а протрацио деценију и јос ниси прогледао али се ниси ни повукао дубоки су васи прсти који ове политицаре праве и кваре дом нас сви заједно пљацкате, лазете и манипулисете са нама докле господине ИНЦКО???
ОДГОВОРИТЕСамсон
16.10.2015 09:24@самуел : Е мој ти, на власт ни не може да дође моралан човјек. Народ није имао за кога да гласа, а да би тај могао нешто урадити за све нас као друштво. Колико је само пара уложено у странке, у медије, у атмосферу националне подијељености, у уништење домаћих фирми а запошљавање по државним институцијама...пројекат гурања у дужничко ропство је шири појам од пуког бирања на изборима, које "надгледа" ОЕБС.
ОДГОВОРИТЕсамуел
16.10.2015 09:58@Самсон хајде искрено реци да је Инзко или ОХР или било ко други прије рецимо 6 година смијенили Додика да ли би се српски народ са тим слозио? 99% у Републици Српској би рекли Додик се борио за Српску и зато је смијењен и створио би се контра ефекат. То је и карта на коју је играо Додик дуго времена. Ниста му се боље није могло десити него да га ОХР смијени. Народ мора да схвати да од нациналних парола, негирања, вриједјања и свадје нема користи и да изврси самоцисцење. Данас народ мора и то је једино рјесење да изадје на улице скине власт и затрази одговорност за не-дјела која су направили задњих година. Велике затворске казне и поврат имовине и то поцев од мјесне заједнице па до скупстине и владе Српске инаце нам нема спаса и све ове кредите које добивамо или це мо добити су узалудна прица и праве само јос вецу пропаст. Овој власти не да не треба дати кредит вец блокирати постојеци рацун.
Самсон агаин
16.10.2015 11:05Као прво треба раздвојити РЕАЛНИ ДИО (сировине, руде, некретнине, енергетика, производи и кеш) од ИДЕОЛОШКОГ (нације, вјере, капитализам-социјализам). Када је у питању реални дио ти исти политичари су врло прецизни (врло уредно воде процедуре за себе да буду чисти), а идеолошки могу да праве сценарије какве год замисле јер их не коштају реалног дијела. То је СИСТЕМ разрађиван стотинама година, којег су странци-политичари-тајкуни-банкари примјенили најсуровије на нама. Народ нема алат за одбрану (полиција, судство, инспекторати, контроле, надзори) јер је све у њиховим рукама.
Драган
16.10.2015 09:51Срећа је па да си ти ту да нам то кажеш!!!
ОДГОВОРИТЕНаслов није тачан
16.10.2015 10:50Не могу ни да читам. Нису они протраћили, они су ућарили. А народ је протраћио. То је правилна формулација. Оболио и осиромашио.
ОДГОВОРИТЕГоал
16.10.2015 11:17Тако је 100%.
Директ
16.10.2015 14:41Може им се. Све док је ОХР присутан, политичари "не морају" ништа да раде, јер све легислативне послове ради ОХР. Њихова је задња. Нема одговорности, не постоји одговорност за овакво стање пошто ОХР криви локалне политичаре, а локални политичари криве ОХР. На крају нико крив, а заправо обје стране криве за овакво неодрживо стање. Вријеме је да ОХР оде и препусти локалним политичарима да преузму одговорност за своје поступке. Друге нема или да изгубимо још 10 година у стању чардака ни на небу ни на земљи.
ОДГОВОРИТЕ