ЕУРО без Холандије, Хрватска прошла, БиХ у баражу!

Репрезентације Турске и Хрватске пласирале су се директно на Европско првенство, док ће БиХ и Норвешка играти у баражу.

Фудбал 13.10.2015 | 23:15

Турци су освојили треће место у групи А, те захваљујући тријумфом Казахстана у Летонији престигли Мађарску у борби за најбољи трећепласирани тим. Новим поразом дебакл је доживела Холандија.

БиХ је победом на Кипру 3:2 сачувала треће место у групи Б, док је Италија тријумфом над Норвешком 2:1 после преокрета, омогућила Хрватској да минималцем на Малти освоји друго место.

Репрезентација Холандије је највећи губитник квалификација, полуфиналисти Светског првенства из Бразила нису успели да се пласирају на ЕУРО, први пут од 1984. године.

На ЕП у Француској поред домаћина ће играти: Енглеска, Чешка, Исланд, Аустрија, Северна Ирска, Португалија, Шпанија, Швајцарска, Италија, Белгија, Велс, Румунија, Албанија, Немачка, Пољска, Словачка, Хрватска и Турска.

Преко баража за последња четири места бориће се Босна и Херцеговина, Данска, Мађарска, Норвешка, Ирска, Словенија, Шведска и Украјина.

Група А: Дебакл Холандије, Казахстан послао Турке у Француску

Репрезентација Турске апсолутни је победник последњег кола квалификација јер се пласирала директно на Европско првенство.

Турцима је био потребан бод против Исланда да обезбеде бараж, освојили су три минут пре краја са играчем мање, али су за њих одиграли и Казахстанци.

Минималним тријумфом у Летонији престигли су ривала чиме су обезбедили Турцима додатне бодове у борби за најбољи трећепласирани тим, где су на крају завршили са бодом више од Мађарске.

С друге стране, апсолитни губитници су Холанђани који су поражени у кључном мечу од Чешке 3:2 са играчем више, па ће први пут после више од три деценије пропустити ЕУРО.

Група Б: Ђурић одвео БиХ у бараж

Фудбалери Босне и Херцеговине преживели су Кипар где су после два преокрета славили победу 3:2 којом су обезбедили треће место.

Харис Медуњанин је био двоструки стрелац у првом полувремену, прво је донео вођство "Змајевима" сјајним поготком у 13. минуту, а потом и изједначење након што су у међувремену преокренули Хараламбидис и Митидис.

Драму је окончала златна резерва Мехмеда Баждаревића, Милан Ђурић, који је други пут узастопно ушао са клупе те голом донео победу.

Долазак популарног Меше за селектора све је променио у БиХ, јер су "Змајеви" добили пет од последњих шест утакмица у групи.

Белгија је са 3:1 против Израела потврдила прво место, док је Велс рутинском победом над Андором 2:0 прославио директан пласман у Француску.

Група Х: Хрвати славе Италијане

Фудбалери Италије одиграли су фер и спортски те омогућили Хрватској директан пласман на ЕУРО.

Водила је Норвешка до последњих 15 минута на Олимпику, сјајним голом Тетеја у првом полувремену, али су Флоренци и Пеле донели преокрет Италији за 2:1.

То је спасло Хрвате који су без Луке Модрића извојевали минималну победу на Малти те изборили друго место и директан пласман у Француску.

Норвежани ће морати да се задовоље местом у баражу. У мечу без резултатског значаја, Бугарска је надиграла Азербејџан 2:0 те освојила четврту позицију у групи.