ШПА: Атлетико - Реал; реми уз лош фудбал за крај кола!

Фудбалери Атлетика и Реал Мадрида одиграли су нерешено 1:1 у мадридском дербију који је обележио осмо коло шпанске Примере.

Фудбал 05.10.2015 | 13:40

На ’Висенте Калдерону’ није виђен претерано добар фудбал, а Атлетико је успео и да шести пут узастопно на свом терену одоли Реалу.

’Краљевски клуб’ пропустио је прилику да се врати на чело табеле, нарочито после пораза Виљареала од Левантеа са 1:0.

Реал је други на табели са 15 бодова, колико имају Селта и Барселона, док је Виљареал остао први са бодом више.

Сусрет на ’Висенте Калдерону’ почео је великом приликом за Анхела Кореу, који је већ у петом минуту гађао главом из непосреде близине, али је лопта отишла поред леве стативе.

Казна за тај промашај стигла је четири минута касније. Десни бек ’Краљевића’ Дани Карвахал одлично је прошао по десној страни лако избацивши Филипеа Луиса. Уследио је савршен центаршут у срце казненог простора где је усамљен остао Бензема који главом погађа мрежу.

Кореа је без дилеме био најрасположенији играч у редовима домаћих на старту, али није имао среће јер је био замало непрецизан. Ипак, у 22. минуту ’Јорганџије’ су имале највећу шансу да изједначе, пошто је Серхио Рамос скривио пенал над Тијагом. Дефанзивац гостију спетљао се у два наврата, то је искористио Португалац и предриблао га, а судија Ундијано Маљенко је оправдано показао на белу тачку. Кејлор Навас израстао је у једног од хероја Реала јер је сјајно зауставио ударац Антоана Гризмана.

На овом сусрету невидљиви Кристијано Роналдо покушао је први пут у 34. минуту, да би финиш првог полувремена обележио нешто мирнији ритам.

Други део игре почео је покушајима Фернанда Тореса који је прославио јубилеј од 200 утакмица у Примери. Притисак домаћих је јачао, док су играчи Рафе Бенитеса више пажње обраћали на одбрану. Наваса је тестирао и Џексон Мартинес који је ушао, пре него што је Атлетико изједначио у 83. минуту.

На десној страни петљао је Арбелоа (ушао у првом полувремену уместо повређеног Карвахала), изгубио лопту, а она се брзо нашла код Мартинеса на левој страни. Колумбијац му је побегао, заврнуо на петерац где је Гризман лукаво покушао петом. Тај ударац голман из Костарике је одбио, али је на лопту налетео Вијето и постигао први гол у дресу новог клуба.

Од тог тренутка играчи Чола Симеонеа кренули су по три бода, а Реал може да захвали једино чувару мреже што је остало 1:1. Навас је одбранио сјајан ударац Џексона, а потом је Марсело изблокирао шут година главом.

У првом мечу поподневног термина Атлетик Билбао је у једном од дербија савладао Валенсију резултатом 3:1. Баски су били бољи ривал на ’Сан Мамесу’, али је Валенсија била та која је прва повела. У 20. минуту Дани Парехо одлично је извео слободан ударац са 20 метара, пребацио зид и погодио горњи леви угао гола који је бранио Горка Ираисос.

Међутим, нешто мање од 15 минута касније Атлетик је изједначио преко Лапорта, који се најбоље снашао у гужви после корнера. Он је остао сам на другој стативи и главом убацио одбитак у мрежу.

Тим резултатом отишло се на одмор, а Билбао је потпуно комплетирао преокрет средином другог полувремена. Микаел Сусаета је крунисао полуконтру и одлично додавање Арица Адурица. Девет минута после тог гола, Адуриц се уписао у стрелце и потврдио тријумф домаћина. Стамени нападач улетео је између штопера, прихватио додавање Раула Гарсије и погодио доњи леви угао.

Овим тријумфом баскијска екипа побегла је из зоне испадања и сада је 13. са седам бодова, док је Валенсија остала девета са девет бодова.

Фудбалери Виљареала доживели су први пораз у сезони који их није много коштао што се пласмана тиче, а савладао их је до овог кола последњепласирани Леванте. ’Жута подморница’ одиграла је очајну утакмицу у Валенсији – домаћин је доминирао, шутнуо чак 16 пута, наспрам само три ударца Виљареала.

Међутим, таква ситуација на терену резултат је чињенице да је Бојан Јокић, леви бек гостију, искључен у 36. минуту због другог жутог картона. Иницијатива Левантеа исплатила се у 83. минуту – Набил Гилас центрирао је са левог бока, а бразилски нападач побегао чувару и ухватио одличан волеј са неких десетак метара.

Повремени српски репрезентативац Антонио Рукавина пораз свог клуба гледао је са клупе за резервне играче, док је Леванте остварио први тријумф којим је скочио на 18. позицију.