АБА: Металац добио ''трилер'' против Партизана!

Ваљевски Металац савладао је после велике борбе и драме Партизан НИС на затварању првог кола нове сезоне АБА лиге – 67:64.

Кошарка 02.10.2015 | 23:15

Петар Божић одлучио се да меч започне са Александром Цветковићем, Вањом Маринковићем, Адином Врапцем, Чедомиром Витковцем и Божом Ђумићем, док је Владимир Ђокић на паркет послао Стефана Пота, Николу Јевтовића, Николу Малешевића, Марка Јошила и Ђорђа Мајсторовића.

Уводних пет минута игре у ваљевачкој Хали Спортова обележио је нешто већи број грешака на обе стране, да би домаћи тим серијом од 7:0 на кратко преузео контролу. Првих шест поена за Металац постигао је Марко Јошило шутевима за три поена, док је, после половичног учинка Врапца са линије за слободна бацања, Чедомир Витковац везао пет поена – 10:6.

Уследио је тајм-аут Божица, а затим и одговор црно-белих, који су заиграли далеко агресивније. Витковац је недуго затим уписао нови погодак, да би после прве тројке Маринковића Партизан стигао до највеће предности (10:13). Домаћин је у финишу прве деонице ушао у проблем у нападу, што су гости искористили и преко расположеног Врапца и Магдевског, који су везали по четири поена, додатно увећали своје вођство – 14:23.

Као и на самом старту меча, и на почетку друге четвртине видели смо неколико 'празних' напада, а овога пута се Металац први 'пробудио'. Пот је погодио бацање после техничке за Цветковића, а затим и двојку, да би после тројки Бабића и Мајсторовића Божић морао да реагује тајм-аутом, јер су његови играчи за пет минута игре убацили само четири поена – 23:27.

Ипак, и овога пута је тајм-аут имао ефекта на црно-беле, јер је, после првог коша повратника Косте Перовића, Андреја Милутиновић уписао своју прву тројку за нових седам поена предности за Партизан (24:30). У преосталих два минута игре домаћи играчи нису успели да искористе чињеницу да су гости искористили бонус, па су на одмор отишли максималних девет поена предности – 28:37.

Друго полувреме отворено је брзом и ефикасном игром на обе стране, Пот и Малешевић су иницирали мини-серију Металца за повратак, али су експресно одговорили Копривица и Магдевски, да би Цветковић везао пет поена и одвео свој тим на нову максималну предност – 34:44.

Међутим, Ваљевци су поново имали одговор. Пот је још једном био прецизан за два, Кутлешић је затим погодио тројку, да би Никола Малешевић са пет поена у низу комплетирао серију свог тима од 10:0 за изједначење (44:44).

Велики налет домаћина прекинуо је Цветковић новом тројком, а ускоро је исто учинио и Милутиновић за ново вођство црно-белих. До краја треће деонице Металац није одустајао од агресивног приступа, а Кутлешић је са две тројке најавио нову серију од 10:0 и алеј-уп за тотални преокрет домаћина – 56:50.

У финишу треће четвртине дошло је до мањег инцидента, када је делегат захтевао да полиција изведе једног од навијача Партизана, који су стационирани иза клупе гостију, али је меч настављен после само неколико минута.

Последњих десет минута игре отворила је нова серија, овога пута Партизана. Покренуо је Цветковић новим поготком за три поена, да би Витковац и Врабац вратили црно-беле на само кош заостатка (61:59). Наставио је Партизан у истом ритму, а највећу одговорност преузео је Витковац, после чијег поготка је гостујући тим поново повео.

Међутим, Партизан није успео да казни промашаје и изгубљење лопте Металца, и преломи дуел на 60 секунди до краја. Уследила је велика драма у последњем минуту, најпре је Цветковић промашио шут у последњој секунди напада, али је Маринковић затим сјајно залепио Кутлешића и омогућио Копривици да са линије слободних бацања донесе поен предности црно-белима, на 24 секунде до краја.

Драма је достигла врхунац у последњем нападу, пошто је Партизан искористио последњи фаул. Чинило се да је све изгубљено за домаће, јер се Малешевић оклизнуо, али играчи црно-белих нису успели да му узму лопту, уједно оставивши Јошила самог, коме није било тешко да, после асистенције свог саиграча са земље, лагано закуца. Имао је Партизан прилику да у преосталих 1,8 секунди ипак стигне до победе, али је Маринковићу испала лопта приликом пријема из аута – 67:64.

АБА лига, 1. коло:

Четвртак:
Задар - Цибона 62:53 (18:8, 19:19, 12:16, 13:10)
Олимпија - МЗТ 91:76 (22:16, 21:20, 25:22, 23:18)
Будућност - Крка 81:65 (22:10, 20:18, 14:21, 25:16)
Црвена звезда - Мега Лекс 76:70 (9:17, 18:19, 22:13, 27:21)

Петак:
Тајфун - Сутјеска 71:68 (16:20, 15:18, 20:15, 20:15)
Цедевита - Игокеа 67:56 (16:12, 20:9, 17:23, 14:12)
Металац - Партизан 67:64 (14:23, 14:14, 28:13, 11:14)

Табела: Будућност, Задар, Олимпија, Црвена звезда, Тајфун, Цедевита, Металац 1-0, Цибона, МЗТ, Крка, Мега Лекс, Сутјеска, Игокеа, Партизан 0-1