Род преполовљен – чека ли нас глад?
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске саопштило је да губици у аграрном сектору усљед суше износе 200 милиона марака, те да су највише страдале најзначајније пољопривредне регије – Семберија, Посавина и Лијевче поље. Пољопривредни произвођачи питају да ли ће им држава помоћи?
Република Српска 30.09.2015 | 20:35
У јеку је берба кукуруза у Репоублици Српској, а према првим процјенама ратара, овогодишњи приноси су много мањи него лани, јер је суша узела данак. Највеће штете од суше забиљежене су у производњи кукуруза и соје, гдје се процјењују губици од 40 до чак 60 одсто. Због изузетно лоших временских прилика род кукуруза пољопривредника из Семберије је преполовљен.
Пољопривредник из Семберије Љубо Малетић тврди да има мјеста гдје 40% кукуруза нема никако.
“Не може се убрати 100 кг по хектару, а не по дунуму”, каже Малетић.
Бранимир Андрић има 40 хектара под кукурузом.
“Шта је на мојим парцелама 40-50 %. Мислим да је то просјек у Републици Српској”, каже Андрић.
И пољопривредници Лијевче поља и Посавине муче исту муку.
“Велика је суша ове године била, тако је то код сељака, врло је тешко и лоша су времена”, каже Мирко Иваштанин из Козинаца код Градишке.
Влада Републике Српске процијенила је да губици у аграрном сектору усљед суше износе 200 милиона марака. Међутим, пољопривредници који су и посљедњу марку уложили у усјеве сматрају да је штета много већа.
“То је много више! Због чега није најављена штета, нпр. од 500 милиона?, пита Малетић и истиче да је то зато што би се прогласило ванредно стање.
“Чим је ванредно стање, онда се морају процјене вршити, плаћати процјене пољопривредним произвођачима и друго”, наводи овај пољопривредник.
Не може се гледати у небо и очекивати добри резултати, кажу пољопривредници. Технологија производње мора се мијењати, што је најбоље потврдила ова година, без наводњавања нема доброг приноса.
“Наши пољопривредници немају 2-5% система за наводњавање у ратарству, а основни услов да би се могло живјети од пољопривреде јесте наводњавање”, закључује Андрић.
Очигледно је да се оранице кукуруза, пшенице и осталих култура из године у годину смањују, истичу пољопривредници и упозоравају да ће, уколико Влада не буде паметно улагала у пољопривреду, аграрни сектор у Републици Српској доживјети колапс. Због недостатка сточне хране почеће да слаби и сточни фонд, сељаци ће продавати стоку, а могуће је и да нас дочека "гладна година".
“Не знам још, али мислим да ћемо морати дио кукуруза да увеземо”, рекао је министар пољопривреде Стево Мирјанић, а пољопривредници кажу:
“Сад сељаку треба помоћи у јесењој сјетви, да би опстао до прољећа. Бићемо гладни и увозићемо оно што Европа баца, то ће наша дјеца и унучад да једу”, закључио је пољопривредник Љубо Малетић.
Из Министарства пољопривреде за БН ТВ саопштили су да је, ради ублажавања посљедица суше, стручни тим на нивоу Владе РС предузео низ активности – као испаћивање 15 милиона КМ за подстицаје у 2015. години и 12 милиона марака за накнаду од поплава.
И док из ресорног министарства тврде да се за пољопривреду исплаћују милиони, изгледа да обични ратар од тога не види много користи и пронуђен је да гледа да ли ће му сљедеће године небо бити наклоњено.
БН ТВ
Коментари / 5
Оставите коментарЛагоње лажу
30.09.2015 18:43Ови пољопривредници само лажу.
ОДГОВОРИТЕтреф
30.09.2015 19:35Какву глупост написес...они су у праву кад казу да су поделили подстицај само неце да казу коме.Обицан сељак није добио ни марке од свих тих милиона...
хх
30.09.2015 18:57Вец смо гладни,настави ли се овако покрепацемо.Отворите оци.
ОДГОВОРИТЕЗеро
30.09.2015 19:50Па за овакве слуцајеве слузе подстицаји а не да се од тих пара купују нова аута и да се зидају куце. Касније куукуу.
ОДГОВОРИТЕда тако је
01.10.2015 03:33Прво треба санирати стете у лијевце пољу зна се коме оно припада
ОДГОВОРИТЕ