Прича: Био сам премлад за Марадону, а престар за Месија...!
Премлад да памтим правог Марадону, а матор да Месија доживим као идола, схватио сам да сам се само једном играчу заиста дивио.
Фудбал 22.09.2015 | 22:45
Не баш као Сониц Yоутх који у песми Килл Yоур Идолс поручују да се ближи крај света и да је време да убијеш свог идола, али урадио сам сасвим довољно у животу да убијем и саму могућност да пронађем новог фудбалског идола.
Постао сам спортски новинар, то прво, а онда сам и напунио 30 година. Добро, пре пар година сам напунио 30...
Једноставно, за Дијега Марадону сам био премлад, а кад сам донекле схватио шта је фудбал и шта је Марадона, он је решио да баци камење на систем тако што ће повући лајн кокаина на Светском првенству и оде са сцене као цар, наравно у својим очима.
За Леа Месија сам увелико престар, једноставно тај малиша се појавио када ми је праћење фудбала увелико био посао и када сам накупио довољно година да саму игру посматрам критички, помало хладнокрвно. Генерално, кад уђете у четврту деценију чешће размишљате зашто ви некоме нисте постали идол...
Међутим, данас, када су ме друштвене мреже подсетиле да Роналдо Назарио Да Лима пуни 39 година, осврнуо сам се око себе и схватио да, ако сам икада имао идола, онда је то био он. Зидан? Цоол, али не толико. Батистута? Ммммм, не.
Он. Роналдо. Феномено.
Тај тип се појавио кад си најзрелији да стекнеш идола, завршавао сам основну и уписивао средњу школу када је прешао из Ајндховена у Барселону, после чега се брзо се догодио онај тренутак за сва времена, у Сантијагу, када се и покојни сер Боби Робсон ухватио за главу.
Ћале ме је тада само погледао и рекао: "Сине, виде ли ти ово?"
Један тип из Компостеле га је вукао за дрес, други тукао по ногама, али је тада још жгољав и спортски грађен ћелавко прешао пола терена и дао га подно северне трибине "Сан Лазара", због чега су десет година касније сви похрлили да виде Катедралу у Сантијагу, где је рођена инквизиција и спаљивани људи, а ја питао мештане да ми покажу пут до стадиона.
Већ у Сантијагу је било јасно да свет фудбала никад неће бити исти, а ја сам га само 19 дана касније гледао – уживо! Отишли смо на запад, сви су били импресионирани кореографијом преко четири трибине и навијањем, али сам ја једно око чувао само за њега. Клинац...
Утакмицу Црвене звезде и Барселоне у Купу победника Купова и данас памтим по голу Зорана Јовичића који је дигао публику на ноге у 47. и контра-голу Ђованија само пар секунди касније, док се још бука на стадиону није била стишала. Роналда ни пре, ни после тога није било нигде, све док крај леве аут-линије није залудео Предрага Станковића, пробацивши му лопту кроз ноге, што је била права награда за навијаче жељне великих утакмица после година санкција...
Чекаћу седам година до прилике да га опет видим уживо.
Још од кад је крајем 80-их комшија Влада из Италије добио Миланову и Интерову заставу и рекао ми: "Изабери коју хоћеш, али моја је Миланова", сматрао сам се Интеристом. Е, сад можете ли да ме замислите у тренутку када сам схватио да ће Роналдо заиграти на Меаци?
То је, за нас клинце из 90-их, био и остао најважнији стадион у свету фудбала, осим Маракане и ЈНА, јер сте 90-их на Радио-телевизији Југославије могли да гледате само преносе Серије А уз коментар чувеног Милорада Ђурковића, без обзира на то што се комплетан преглед кола сводио на то што ће Дејо урадит с лоптом и ђе је тај Масаро.
Мени, који сам се као нешто сећао Интерове титуле са Матеусом, Бремеом и Клинсманом, долазак Роналда будио је наду да ће неразури коначно имати чиме да се супротставе годинама надмоћнијем Милану и Јувентусу, о којем ћу нешто касније.
Каква заблуда!
Од првог дана, попут Хе-Мана који је морао да се бори и са Скелетором и са Хордацком, Роналдо је имао два непријатеља. Са првим се упознао одмах, имао је исто лице сваког викенда, лице грубог штопера недораслог за прави фудбал, само су се презимена мењала: Вјерховод, Колонело, Сотил, Коуто, Галанте, Репка, Ћирило, Сакети, Ваноли, Монтеро, Фалсини, Модесто, Гамберини, Паганин, Некруз, Падалино, Паван, Миланезе, Ривалта, Чамот, Сала, итд.
Неки би током утакмице имали више контаката са Роналдовом штуцном, него лоптом.
Други непријатељ није имао лице, име, презиме и личну карту, али се указао у лику чувеног и касније хапшеног арбитра Пјера Ћекаринија, тог 26. априла 1998. године, надомак Торина. На "Деле Алпију".
Играло се претпоследње коло Серије А, Интер Луиђија Симонија у првој сезони са Роналдом имао је бод предности над Јувентусом и могао је да одигра и нерешено, Марк Јулијано оборио је Роналда у чистој гол шанси, а Ћекарини није могао у том тренутку да се сети да ли више воли музику Роја Орбисона или Реја Чарлса.
<ифраме срц="хттпс://www.yоутубе.цом/ембед/Хw4yЕqБ1x-Q" wидтх="425" хеигхт="350">ифраме>
Док му се повратило чуло вида, лопта је већ била на другој страни, Тарибо Вест је срушио Алесандра Дел Пјера, а Ћекарини урадио оно што је морао – само на супротној страни терена, 30-ак секунди касније.
Јувентус је победио, избила је туча у парламенту, Интер је остао без "скудета", а Роналдо само делимично рехабилитован осам година потом, током "Калчополија", с тим да Интеру нико никада није, и неће, бити враћена титула из сезоне 1997/98.
Можда би Роналдо, који је у првој сезони у "калчу" дао 34 гола (еј!?), успео да сам исправи ову неправду да већ наредне јесени није изгубио битку и са другим непријатељем.
Мислећи да је и даље у Примери и да ће га, у најгорем случају неко повући за дрес, Роналдо је бесомучно дриблао недорасле ривале и бесконачно пута завршавао у рекламама. Све док 21. новембра 1999. године, током утакмице са Лећеом и вођства "неразура" од 6:0, није завршио у болничкој постељи.
Колено је пукло, а са њим и снови нас Интериста, који смо овог пута испратили Милан до титуле, чекајући Роналдов повратак. А, чекали смо годину и по дана да га видимо следећи пут на терену, а ја сам успут размишљао већ о томе који ћу факултет уписати.
Дочекали смо. Био је 12. април 2000. године и будући шампион Италије, Лацио, дочекао је Интер на Олимпику у првој утакмици финала Купа. Неразури су повели у 8. минуту када је Кларенс Седорф погодио на пас Адријана Мутуа, међутим небеско плави су окренули преко Павела Недведа и Дијега Симеонеа, Марчело Липи направио двоструку измену од које и данас застаје дах.
У 58. минут раширио ми је зенице када је са терена повукао Роберта Бађа и Адријана Мутуа, а убацио Ивана Заморана и, њега, Роналда Луиса Назарија Да Лиму.
Вратио се, помислио сам и умало скочио када је у 65. минуту кренуо дриблинзима директно на Синишу Михајловића и Фернанда Коута, а онда... Тајац.
После две бицикле и само седам минута проведених на терену, Роналдо је пао и урликнуо, а Михајловић одмах рукама показао да се донесу носила.
"Исте секунде било ми је јасно шта се догодило", рекао је касније Миха.
Свима је било јасно. После годину и по дана опоравка, Роналдово колено издржало је седам минута фудбала. Морао је на нову операцију и на нову паузу, у наредној сезони 2000/01 која је припала Роми, Франческу Тотију, Габријелу Батистути и Вићенцу Монтели, мој јунак није одиграо ниједну утакмицу, а онда му је већ било доста Интера и Интеру је било доста његових повреда.
Иако сам био тужан, прилично мирно сам га испратио погледом ка Мадриду, након што смо сви уживали у здравом колену најбољег центарфора света свих времена, нека се не наљути Марко ван Бастен.
Добро, сви осим Оливера Кана.
Репрезентација Бразила, у којој су га сачекали Ривалдо и Роналдињо, била је сигурна кућа за тек опорављеног Роналда, који се с магарећом фризуром нашалио са Немцима у финалу као када вам током сликања за школски алманах друг из клупе направи магареће уши – први, па други, "Р9" је као најбољи стрелац Мундијала донео нацији пету титулу првака света и искупио се за вероватно најгори меч који је одиграо у жутом дресу, а причамо о финалу претходног Светског првенства у Француској.
Било је тада речи да је Роналду позлило у свлачионици пред утакмицу са Французима, а и да му није тада позило, јесте после стравичног судара са Фабијаном Бартезом. Зинедин Зидан је добио тај меч 3:0.
Четири године касније, Мадрид је био спреман да дочека новог првака света. Мој јунак није одолео да оде на журку Галактикоса и ту је негде Роналдо почео да губи на значају, како у свету фудбала, тако и код мене. Није више он био тај, него један од њих, само један поред имена попут Зинедина Зидана, Раула Гонзалеса, Луиса Фига, Дејвида Бекама, Роберта Карлоса, итд.
Сви они били су на броју, овог пута у Хумској, 4. новембра 2003. године, када је Роналдо био један од најбољих на терену, а Саша Илић промашио шансу живота. Међутим, моја улога тада већ је била другачија, био сам на почетку новинарске каријере и требало за "Новости" да издиктирам пар изјава из микс зоне. Никада нисам ближе стајао идолу из дечачких дана, тада већ дебељуци, али и никада нисам имао мање времена да то схватим и у томе уживам, требало је јавити се у редакцију.
О томе сам и причао горе, другачије је кад то постане посао...
Магичних Роналдових потеза је итекако било, као и голова, трофеја никад довољно, али килограма превише. Како је један клинац из Манчестера, истог (през)имена, чекао сваку прилику да постигне гол и покаже своје змијско тело, тако се онај "прави" Роналдо облачио у два броја већи дрес како би спречио уреднике "Марке" да насловнице пуне његовим трбушњацима који су били све само не трбушњаци спортисте.
Ја сам се трудио да ми у сећању остану две ствари, слика како шири руке и кези се пркосно у црно-плавом дресу, односно слика како с оном одвратном фризуром, коју је само он могао да носи, оставља најбољег играча Светског првенства Оливера Кана (хахахаха) да лежи лицем окренутим ка трави, без снаге да погледа лопту у мрежи. Тако да...
...и нисам приметио када се вратио на Меацу у дресу Милана, нисам му замерио ни када је прославио гол против Интера, али ми јесте било криво када је и трећи пут у Италији, овог пута као росонеро (ово баш без везе звучи), покидао лигаменте колена. Ту утакмицу гледао сам уживо, сећам се да је један од редара спустио Роналду руку преко очију да не гледа своје ноге.
И ја сам окренуо главу...
Превише је лепих тренутака да бих и трећи пут видео како кост вири из тог колена које је искључиви кривац за то што данас не славимо рођендан највећег фудбалера свих времена, већ само мог хероја.
А, некад је и то довољно...
Срећан Ти рођендан, Феномено!
Коментари / 0
Оставите коментар