„Метал" у канџама тајкуна
Бањалучко предузеће „Метал“ прије рата је запошљавало 650 радника и било једно од најуспјешнијих велетрговачких предузећа на овим просторима.
Република Српска 08.08.2015 | 08:43
Након што су „непознати“ ратни профитери у току рата испразнили складишта „Метала“, у којима је према тврдњама људи из предратне управе овог предузећа било више од 20 милиона КМ вриједне, углавном техничке робе, на сцену су ступили новопечени тајкуни, који су „Метал“ довели у готово безизлазну ситуацију и на руб стечаја.
Акција овог предузећа у процесу приватизације први се дочепао прњаворски бизнисмен Петар Душанић, који је током 2003. године дошао у посјед око 22 одсто акција „Метала“.
Упркос томе што је ту приватизацију својевремено оспорио и ОХР, Душанић је оформио себи лојалну управу уз чију помоћ је у наредних пет година лагодно крчмио имовину „Метала“, послујући углавном сам са собом, односно склапајући пословне уговоре између „Метала“ и бројних других фирми у којима је он водио главну ријеч, а највише с „Компанијом Душанић“.
У тренутку када се Душанић дочепао 22 одсто акција у овом предузећу је радило око 250 радника, да би послије пет година Душанићеве владавине тај број пао на осамдесетак радника, који нити су примали плату, нити су им уплаћивани доприноси.
Као и у већини осталих приватизованих предузећа, и у „Металу“ су се тајкуни отимали у вези с тим ко ће стећи већинско власништво, али у овом предузећу су два моћна тајкуна на крају пронашла заједнички језик.
У „Металу“ је Петар Душанићу у почетку био у жестоком сукобу са бањалучким тајкуном Јовом Видовићем, да би се на крају удружили како би заједно потпуно раскрчмили „Метал“.
Наиме, Јово Видовић је преко предузећа „Темпо градња“, које је формирао заједно са власником бившег тржног центра „Темпо“ и ланца маркета „Мој маркет“ Мирком Рисовићем, купио око 11 одсто акција „Метала“.
Он је уз подршку малих акционара успио да уклони Душанића и његове људе из управних органа „Метала“ и половином 2008. године за директора је именован Бране Милошевић, који је најбољи свједок свих тајкунских игара у овој фирми.
Милошевић не крије да је за директора, поред подршке малих акционара, од којих су највећи број мали бивши радници овог предузећа, дошао и захваљујући блискости с Јовом Видовићем, али истиче да је након што је одбио да испуњава Видовићеве жеље, односно да подржи његов договор са Душанићем, ушао у сукоб с ова два моћна тајкуна.
Милошевић не крије ни да су му Душанић и Видовић преко посредника нудили новац само да се склони и да директорску фотељу препусти особи која ће радити по њиховом налогу.
„Душанић је ‘Метал’ довео на руб пропасти и најодговорнији је што се предузеће данас налази у тешкој ситуацији. За ових седам година успјели смо да исплатимо отпремнине, као и да повежемо радни стаж, иако су нам због Душанића готово све вријеме били блокирани рачуни.
Посебно је интересантно да порески инспектори док је Душанић контролисао ‘Метал’ нису уопште долазили у предузеће, док је Душанић гомилао пореске обавезе, а чим он више није био у управи, инспектори су почели да раде свој посао„, каже Милошевић.
Он објашњава да је Видовић заједно с Рисовићем у цијелу причу ушао због шест одсто акција које је ‘Метал’ имао у предузећу ‘Грађа’, у коме се такође борио за контролу над већинским пакетом акција са Душанићем.
„Јово Видовић је у фирму ‘Темпо градња’ као свој улог уложио земљиште, док је Рисовић дао новац којим су купљене акције ‘Метала’ како би се на тај начин стекла контрола над ‘Грађом’. Међутим, пошто се све развукло, углавном због судских спорова и правне заврзламе, Видовић се на крају договорио са Душанићем да се удруже и именују нову управу, али због тог потеза је Видовић изгубио подршку малих акционара.
Они су се удружили с фирмом ‘Лукић инвест’, која је преко Бањалучке берзе постала власник око 14 одсто акција ‘Метала’ и захваљујући томе што је власник ‘Лукић инвеста’ постигао договор са бившим радницима, односно малим акционарима, успјели смо да се отмемо из канџи Душанића и Видовића„, каже Милошевић.
Душанић и Видовић се жале да је њих неко преварио!?Са друге стране, Петар Душанић каже да је све што се тиче уговора о куповини камиона у рукама његових адвоката и да су они упућени у детаље, али истиче да је „Метал“ уништен откако је Бране Милошевић дошао на мјесто директора.
„Он је отпустио све раднике, срозао вриједност акција, чиме је нанио директну штету акционарима, а укупна дуговања фирме је повећао на 20 милиона марака, од чега само Пореској управи дугује три милиона, а УИО БиХ још милион КМ.
За то вријеме, Милошевић сваки мјесец узима плату од 4.000-5.000 марака и једини циљ му је да до краја уништи предузеће„, каже Душанић.И Јово Видовић каже да је за суноврат „Метала“ најодговорнији Бране Милошевић за кога каже да је његова највећа грешка, јер га је он практично и именовао за директора.
„Тачно је да сам касније покушао да се договорим са Душанићем, јер је у питању било 1,6 милиона КМ колико је ‘Темпо градња’ дала за око 11 одсто акција ‘Метала’. Међутим, Бране Милошевић је уз помоћ малих акционара и предузећа ‘Лукић инвест’, иако вјерујем да је Милошевић преварио и власника те фирме Ранка Лукића, практично преузео контролу над ‘Металом’.
Он уништава ‘Метал’, а најбоље је поставити питање Пореској управи РС зашто му дозвољава да послује преко синдикалног рачуна и троши новац од закупа, а ријеч је о 100.000 КМ мјесечно, умјесто да тај новац уплаћује држави на име пореских обавеза„, каже Видовић.
„Метал“ посједује 60.000 квадрата земљишта!Директор „Метала“ Бране Милошевић објашњава да ово предузеће посједује око 60.000 квадрата земљишта, као и више од 4.000 квадрата складишног простора и то у чврстим објектима.
„Поред тога, велику вриједност ‘Метала’ представљају два индустријска колосијека у дужини од по 300 метара. Захваљујући томе, ‘Метал’ је некада наручивао по двије композиције, рецимо техничке робе из словеначког ‘Горења’ по најповољнијим цијенама.
Послије низа судских поступака, успјели смо да осујетимо Душанићеву намјеру да ‘Метал’ гурне у стечај, иако су поједине судије бањалучког Основног суда по његовом налогу доносиле пресуде да се покрене стечај.
Све те пресуде су побијене, напокон ћемо успјети да деблокирамо рачуне и увјерен сам да ће ‘Метал’ поново почети да послује„, каже Милошевић.Стечајни поступак коначно заустављен!Судија Основног суда у Бањалуци Мидхо Вукелић прихватио је приједлог „Компанија Душанић“ од 2. октобра 2008. године за отварање стечајног поступка над „Металом“, који је, како је наведено у приједлогу, дуговао „Компанији Душанић“ 1.558.396 КМ.
Тај дуг је направљен тако што је Душанић старе камионе „Компаније Душанић“ по високим цијенама продавао предузећу „Метал“ и то на начин да је у име „Метала“ он потписивао купопродајне уговоре, док је у име „Компаније Душанић“ уговор потписала његова супруга Мира Душанић.
Стечајни поступак, чије покретање је Душанић тражио три пута, на крају је заустављен, а суд је донио правоснажну пресуду у корист „Метала“, а уговори о куповини камиона проглашени су ништавним, тако да више не постоји никакав дуг „Метала“ према „Компанији Душанић“.
"Сточар" без иједног грла стоке
Бањалучко привредно предузеће „Сточар“ основано је 1956. године и то као пословни савез за сточарство и земљорадњу задруга бањалучког среза.
„Сточар“ је било предузеће које се бавило производњом и прерадом животињског меса.Највећи број акција „Сточара“ има базелска компанија „Креис-Индустриехандел“, која је власник и „Фруктоне“ и „Витаминке“, али већински пакет акција ипак држи РС, путем Акцијског фонда, ПРЕФ-а и Фонда за реституцију.
Блажо Буљић је директор „Сточара“ од 1997. године. Тада је, каже Буљић, у овој фирми радило свега 11 радника. Ни данас их није много више – тек 17. Буљић тврди да их је својевремено било чак 177.
„‘Сточар’ је у току рата продат компанији ‘Бојчета импеx’. Влада РС је тражила начин да врати ‘Сточар’ у своје руке и ја сам добио задатак да то урадим.
То сам, на концу, и учинио. Број запослених је растао од 1997. године, да би нас у једном тренутку било – 177. Међутим, посла нема и сада нас је свега 17„, каже Буљић.
Он тврди да „Сточар“ не може да ради због превеликог утицаја приватних предузећа на власт у РС.„‘Сточар’ не снабдијева болнице, МУП РС или вртиће.
То данас раде само приватници. Државно предузеће, што ‘Сточар’ и даље јесте, не може дати проценат и онда нико с њим не жели да послује. На земљишту „Сточара“ се налази хипотека, јер смо морали сервисирати акумулирани дуг. Договорили смо с Владом РС репрограм свих пореских обавеза„, истиче Буљић.
Ова фирма, додаје он, никоме није дужна. Њој су, каже Буљић, дужни многи, али је те паре немогуће наплатити.„Имамо 15 пресуда, али нисмо успјели да наплатимо ниједну марку. Фирме које су нам дужне су или угашене или пререгистроване.
А ‘Сточар’ данас никоме није дужан. Ко докаже да јесте – спалићу се, јер је метак прескуп, кошта 1,25 КМ. Бањалучка привреда је прије рата била боља од њемачке. Сад могу да послују добро само они који краду.
Наша привреда је мртвачки сандук који је још отворен, али власт чини све да га што прије затвори„, категоричан је Буљић.
„Сточар“ је прије рата имао 32 малопродајна објекта. Буљић каже да је тек половина данас у власништву овога предузећа.
Трећина је, додаје, прдана, трећина је у закупу, а трећина зјапи празна.„Данас само једна продавница ради са својом намјеном. Остале не могу, нису рентабилне.
У „Сточаревим“ просторима данас су вулканизери, бутици. На иницијативу Града Бање Луке подијелио сам 30 плацева „Сточара“ избјеглим и расељеним лицима„, рекао је Буљић.
Извор:ЦАПИТАЛ.ба и Независне новине
Коментари / 5
Оставите коментардивља јабука
08.08.2015 06:48Све је у канџама тајкуна и све им је то омогућио избавитељ, Милорад Додик. И америчка политика која је форсирала приватизацију свега по сваку цијену. Све наопако. Сад немамо више ништа. Овца за ићи на пашу. Па под нож.
ОДГОВОРИТЕИгор
08.08.2015 10:47Е ту си мало се зезнуо ... И Душанић и Видовић су ти и дан данас перјанице СДС-а ... са Милом су на ратној нози ...
Радник
08.08.2015 07:09Јаооо, Бране Милосевиц, који је избацен из министарства трговине због лоповлука и који је узео кредит од 300 000 КМ, а коме је Видовиц био зирант и није му вратио ни марку и Ранко Лукиц продавац цигара и истакнути цлан СНСД-а спасавају Метал јаоооо!!! Пратите мало ову прицу па да видите како це га спасити Да ли це Независне и Цапитал писати и о приватизацији Гласа српске и како је Копања унистио Глас и доцепао се атрактивних локација у центру града и о приватизацији Универзала. Народе писи и не бој се
ОДГОВОРИТЕВељко
08.08.2015 08:35Толико цркви изградјено у Бањалуци, а толико се лоших, гресних Срба појавило! Који газе преко мртвих бораца и преживјелих радника за јос којом марком и слободном зеленом површином Бањалуке, да на њој изграде од опљачканог новца -своје Дворе.
ОДГОВОРИТЕродјо
09.08.2015 07:12Комплет Дрзава је у кандзама тајкуна.
ОДГОВОРИТЕ