Свечано отварање новог Суецког канала

Аеромитингом и поморском парадом коју предводи предсједник Египта Абдел Фатах ал-Сиси свечано је отворен нови Суецки канал.

Свијет 06.08.2015 | 16:10
Свечано отварање новог Суецког канала

Церемонија отварања се одржава у египатској луци Исмаилија, а свечаности уз бројне званичнике, присуствује и први потпредсједник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић.

Свечаност је започела када је брод на којем се налази Сиси, одјевен у свечану војну униформу, у пратњи морнаричке флоте, борбених авиона и хеликоптера, запловио каналом.

Египатски предсједник, стојећи на горњој палуби махао је окупљеним грађанима на обали гдје је уприличена свечаност уз народне игре фолклорних ансамбала.

Пројекат изградње проширеног Суецког канала започет је 5. августа 2014. по указу египатског предсједника Ел Сисија.

Првобитно је била предвиђена изградња од пет година, да би потом била скраћена на три године, а онда по захтјеву египатског предсједника скраћена је на само годину дана.

Тако је канал завршен 23. јула ове године, када је обављена пробна пловидба бродовима највише носивости како би се доказала транспортна употребљивост Канала.

Како наводи француска агенција Франс прес, проширење канала у дужини од 72 километра скратиће период чекања бродова са 18 на 11 сати и омогућити двосмјерну пловидбу. Проширење канала је коштало око девет милијарди долара (7,9 милијарди евра), што је махом финансирано инвестиционим сертификатима продаваним Египћанима.

Пројекат се састоји од 37 км новог, паралелног канала и 35 км проширења постојећег канала.

Суецки канал, отворен 1869. након изградње дуге деценију, кључни је извор прихода за Египат и симбол независности 20-ог вијека, преноси агенција Франс прес.

Предсједник Египта Гамал Абдел Насер је 1956. национализовао канал, којим је до тада управљала Суец канал компанија, у власништву Британаца и Француза. Национализација је изазвала Суецку кризу током које су Британија, Француска и Израел, удруживши се у тајни савез, напале Египат.

Канал игра кључну улогу у глобалној трговини и важна је рута за транспорт нафте.

Према подацима америчке Агенције за информисање о енергетици, 2013. године је 4,6 одсто глобалне нафте и нафтних прерађевина пролазило кроз Суецки канал или нафтовод СУМЕД, који представља алтернативну руту од Црвеног мора до Медитерана.

Саобраћај кроз канал је 2007. чинио 7,5 одсто глобалног поморског саобраћаја, наводи Свјетски бродарски савет.

Египатска влада се нада да ће пројекат више него удвостручити приходе од накнаде за пловидбу каналом, која је кључни извор буџетских прихода Египта, са 5,3 милијарде долара колико се очекује у 2015. на 13,2 милијарде у 2023. године.

(Тањуг)

Коментари / 0

Оставите коментар