Почиње Суперлига: Ко ће бити шампион, ко испада?
Пред нама је дуга сезона од 37 утакмица. Уз мало историје и статистике, питамо вас за мишљење (објективно, ако је могуће): Кога видите као првака Србије, а кога као учесника ПЛС наредне сезоне?
Фудбал 17.07.2015 | 17:40Од када је новосадска Војводина 1989. године, уочи распада СФРЈ, помутила рачуне "великој четворки" и освојила другу титулу првака државе, само један клуб из Србије успео да је да заврши првенство изнад и Црвене звезде и Партизана.
Био је то Обилић, који је постао шампион у контроверзној сезони 1997/98.
Све остале титуле, рачунајући и последње две сезоне пре распада лиге старе Југославије, као и време после тога, поделили су београдски "вечити ривали". У време СФРЈ више успеха имала је Црвена звезда, у доба СРЈ, СЦГ и сада самосталне Србије – Партизан.
У ново првенство, јубиларно десето по реду, које почиње данас утакмицама 1. кола између актуелног првака Партизана и повратника у елиту, Металца, односно чачанског Борца и нишког Радничког, "вечити" улазе поравнати са по 26 титула првака пет различитих држава, а навијачи осталих клубова надају се да су Војводина и Чукарички (можда још неко?) довољно ојачали и стасали да би се равноправно умешали у борбу за титулу до последњег кола.
А, последње коло чекаће се дуже него иначе – тек када буде одигран и трећи круг Суперлиге, по чему ће ова 2015/16 сезона бити другачија од неколицине претходних.
Старт Суперлиге није био и старт сезоне за четири наша клуба представника у евро-куповима, од којих је један већ завршио такмичење, а то је Црвена звезда. Партизан, Чукарички и Војводина у викенд пред нама улазе још врући од дуела у квалификацијама за Лигу шампиона и Лигу Европе, а сва три тима имају реалне изгледе да се такмиче на међународној сцени и последњој недељи јула, односно првој недељи августа, када је на програму 3. рунда елиминација.
Остали ће до паузе за квалификације за ЕУРО 2016, која стиже крајем августа, играти у ритму од једне утакмице недељно, а видећемо како ће се у елитном рангу снаћи повратници Металац из Горњег Милановца и Јавор из Ивањице, као и дебитант, Радник из Сурдулице, један од клубова који нема услове за такмичење у Суперлиги, али то и ове сезоне није био разлог да се неко не пласира у највиши ранг.
Или из њега испадне...
Иако многи почетак клупског фудбала на овим просторима везују за крај Другог светског рата и оснивање Црвене звезде и Партизана, а руку на срце једно време је било и забрањено помињати фудбалске подвиге екипа из периода Краљевине Југославије, прве титуле поделили су СК Велика Србија, касније преименован у СК Југославија (2) и БСК Београд (5), који је касније преименован у ОФК Београд (мада има и опонената тој тврдњи).
У периоду ФНРЈ, односно СФРЈ, Црвена звезда је освојила 19 титула првака, Партизан 11, а Војводина две, после чега су уследиле 90-е и надметања у СРЈ и СЦГ. У том периоду, Партизан је освојио осам титула, Звезда пет, а Обилић једну, а још већа доминација црно-белих виђена је у претходних девет сезона у Суперлиги Србије: 7-2 за клуб из Хумске и серија од шест титула од Звездине "дупле круне" 2006. закључно са 2014. годином.
Ко је фаворит ове сезоне? Да ли ће Звезда други пут одбити напад Партизана или ће Партизан први пут од 1952. године имати више титула од Црвене звезде (црвено-бели су 1953. изједначили на 2-2 и до данас држали предност)? Или ће Србија добити свог трећег шампиона?
Тешко је проценити још 17. јула, иако су навијачи могли на делу да виде прва два фаворита и два фаворита из сенке. Али, тимови су тек оформљени, још неуиграни, а пред њима је 37 кола до завршетка! Према именима, Црвена звезда и Партизан су се најзвучније појачали, мада су и једни и други остали без важних играча из претходне сезоне.
Битан фактор на путу ка јуну 2016. године биће и финансије, јер се више пута до сада доказало да баш тај фактор, (не)плаћање играча и (не)адекватна атмосфера у свлачионици, може да буде пресудна ствар у борби за титулу, Европу и опстанак.
Овако, "на први поглед", каква су ваша предвиђања? Коме дајте највише изгледа да освоји титулу, а кога видите у Првој лиги Србије за сезону 2016/17?
ГОЛГЕТЕРИ
Од осамостаљења Србије 2006. године, до данас, највише голова у Суперлиги постигао је ветеран Дарко Спалевић играјући за крагујевачки Раднички и Доњи Срем, укупно 58 голова, с тим да Спалевићева историја почиње пре 2006. када је у дресу Милиционара дао шест погодака. Само један мање дали су Андрија Калуђеровић играјући за ОФК Београд, Рад, Црвену звезду и Ненад Милијаш у два периода у Звезди - по 57.
Један мање постигао је бивши играч Партизана, Сенегалац Ламин Дијара, а потом следе Драган Мрђа (Војводина, Црвена звезда) са 54. Абубкар Оумару је у дресу Црвене звезде, ОФК Београда и Војводине дао 36 голова и имаће прилику да поправи тај скор сада, када се вратио у Србију, али у дресу Партизана.
Милан Бојовић дао је 36 голова за Чукарички, Јагодину и Војводину, Предраг Ранђеловић 35 за Бежанију и Слободу. Петар Шкулетић за Војводину, Раднички Ниш и Партизан погодио је 32 пута, Клео је за Звезду и Партизан дао 30 голова, а Душан Тадић за Војводину 29.
СТАДИОНИ
Ни ове сезоне, иако се годинама наводно инсистира на томе, Суперлига неће бити играна ни на осветљеним стадионима, ни на стадионима који имају адекватне димензије терена, а о квалитету травњака и инфраструктури да не говоримо. Ако је до капацитета, Србија има пет суперлигашких објеката са више од 15.000 седишта, мада је један такав објекат, руинирани Омладински стадион на Карабурму, делимично затворен за упоребу због урушавања трибина.
1. Стадион "Рајко Митић" 55.538
2. Стадион "Партизан" 32.710
3. "Омладински стадион" 19.100
4. Стадион "Чаир" 18.151
5. "Чика Дача" 15.100
6. "Градски стадион" у Јагодини 15.000
7. "Карађорђе" 14.458
8. "Градски стадион" у Суботици 13.000
9. "Градски стадион" у Новом Пазару 12.000
*напомена: Суперлига се ове сезоне неће играти на "Чика Дачи" у Крагујевцу.
ПАРОВИ 1. КОЛА:
Петак:
Борац Чачак – Раднички Ниш (20.00)
Партизан – Металац (20.00)
Субота:
Рад – Вождовац (17.00)
Спартак – Радник (17.00)
Јагодина – Младост (19.00)
Нови Пазар – Јавор (19.00)
Недеља:
ОФК Београд – Црвена звезда (17.00)
Војводина – Чукарички (19.00)
Коментари / 0
Оставите коментар