Банке профитирају на патњи грчког народа

Било да Грчка напусти еврозону или да прихвати да и даље слиједи диктате "тројке" посљедице по грчки народ биће горке, каже за "Политику" Ноам Чомски, најчувенији интелектуалац свијета, лингвиста, филозоф и политички активиста.

Свијет 04.07.2015 | 07:52
Банке профитирају на патњи грчког народа

На питање шта ће се десити са Грчком и шта мисли о захтјевима европске "тројке" (Међународног монетарног фонда, Свјетске банке и Европске централне банке) према овој чланици ЕУ, Чомски одговара:

"Политика стезања каиша која је наметнута Грчкој са економске тачке гледишта је апсурдна и права је катастрофа за Грчку. Понашање 'тројке' је срамотно. Нема сумње да је њихов циљ да свима дају на знање да отпор сјеверним банкама и бриселској бирократији неће бити толерисан и да тежње ка демократији и поштовању народне воље морају бити напуштене. Сем демонстрирања моћи, нема другог разлога да се настави са срамотном фарсом у којој француске и њемачке банке профитирају на патњи грчког народа."

Упитан шта је требало урадити прије него што је расписан референдум о наметнутим мјерама штедње, Ноам Чомски каже да је требало да дуг буде радикално реструктуриран или проглашен нелегитимним и укинут. Према његовом мишљењу, Грцима се сада нуди "биједан избор између двије болне алтернативе", пише Политика.


"Можемо се само надати да ће храбри отпор Грка подстаћи глобалну солидарност, која ће спасити и њих и друге од окрутне судбине коју диктирају тренутни господари", каже он.

Кампања за референдумско "НЕ", односно за одбијање наметнутих мјера штедње, води се под слоганом "охи". Наиме, када је у освит Другог свјетског рата Бенито Мусолини тражио да италијанске трупе окупирају дијелове грчке територије, тадашњи премијер Јоанис Метаксас је ултиматум одбио кратким "охи".

Сваког 28. октобра у Грчкој се обиљежава "Охи" дан као дан уласка у борбу против нацизма, а Сириза своју политику наслања управо на ову традицију грчког народа, често изналазећи паралеле између нацистичке окупације Грчке и данашње њемачке економске политике.

Најзанимљивији приједлог међународне солидарности са Грчком дошао је од курдске Народне демократске партије, која је у турском парламенту предложила да Турска у знак солидарности отплати 1,6 милијарди евра грчког дуга или Грчкој додијели бескаматни кредит у том износу, што би побољшало односе између ове двије сусједне земље и спријечило економске турбуленције које би наштетиле и самој Турској.

Коментари / 3

Оставите коментар
Name

васкрсија

04.07.2015 08:37

Не вриједи вам много, а ни нама, сто мислите и говорите истину... Свакако, вјерујемо да це једног дана ипак вриједити...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Логика...

04.07.2015 08:45

Елем прије пар дана узех од комсије обицна КОЛИЦА градјевинска,.. ( 3 комада у двористу) несто ситно да одрадим. Казе : " Врати ми до вецери".. Вратио сам мада нисам заврсио посао и прислонио уз уз двоја колица која су ту била остала. Тудје је тудје... макар имао и ВИСКА колица.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Цезар

04.07.2015 09:58

Уведен је такав систем, да банке зарадјују а оном ко ствара нови вриједност да не остане ништа. Тако да се опет мора обратити банци. Банда зна свој посао.

ОДГОВОРИТЕ