КЛС: Дерби Партизану, али...Мега и Металац у плеј-офу!

Кошаркаши Партизана победили су Црвену звезду са 92:82 (30:19, 23:22, 19:21, 20:20) у последњем колу Суперлиге, па ће црвено-бели са прве позиције ући у плеј-оф, пошто су са +16 савладали ривале у првом међусобном првенственом дуелу. Кошаркаши ФМП-а победили су Металац са 78:75 (27:17, 11:19, 23:13, 17:26) у последњем колу Суперлиге, док је Војводина била боља од Мега Лекса 85:76 (26:19, 16:26, 25:16, 18:15), а Константин је у Нишу славио против Тамиша 89:72 (15:15, 18:19, 25:14, 31:24).

Кошарка 04.06.2015 | 23:15

Црвено-бели су пре овог кола имали максималан учинак, Партизан је у првом дуелу поражен са 92:76, па је тиму Душка Вујошевића била неопходна убедљивија победа од ове како би се преузела прва позиција пред плеј-оф.

Водио је Партизан у завршници са 88:68 после искључења Николе Калинића, али се пред крај Бобан Марјановић побринуо да разлика ипак не буде превазиђена, па ће Звезда имати предност домаћег терена у плеј-офу против Мега Лекса, док ће Партизан снаге одмерити са екипом Металца.

Прва четвртина: Тројке започеле фуриозну серију Партизана

Сви играчи Партизана били су спремни за овај меч осим капитена Драгана Милосављевића, а црно-бели су тројкама Павловића и Тепића уз агресивну одбрану брзо дошли до 6:0. Очекивано, Звезда се на почетку ослонила на Марјановића, који је брзо изнуди два фаула од Ђумића и поентирао са линије пенала, но серија се наставила до 11:2, па је Радоњић затражио тајм-аут.

Лазић је на паузи заменио индиспонираног Калинића, оправдао поверење украденом лоптом за прву брзу акцију и транзицију, у којој је Блажич поентирао за 13:4.

Припретила је Звезда на кратко споља тројком Вилијамса, а за одржавање високе разлике, заслуге имају техничка Марјановићу и добар офанзивни скок, а надовезао се Мачван добром игром леђима и поентирањем за 21:7.

Отишли су црно-бели чак и на 30:13 Павловићевом далекометном тројком, али је Баранин после тога нерезонским покушајем и грубим фаулом над Џенкинсом избацио из такта Вујошевића, који га је заменио.

Друга четвртина: Црно-бели и даље убедљиви

И даље одбрана Звезде није личила на ону која је донела клубу титулу у АБА лиги, црно-бели су то и даље користили за лаке поене из нешто брже транзиције, а Мачван је после полагања погодио и тројку (34:23).

На девет поена је Звезда константно враћала разлику, чак и после шесте тројке црно-белих, истом мером узвратио је Дангубић. Користили су црно-бели чињеницу да им се толерише оштра игра, Ђумић је зато грубим ударцем зауставио Цирбеса под обручем, Маринковић је затим погодио другу тројку за 46:34, три минута пре одласка на паузу.

Велику улогу у креирању резултата имала је игра у скоку, Мурић је чак после промашене тројке стигао први до лопте како би ипак поентирао, а у првих 20 минута, црно-бели су забележили 23 скока, наспрам само 10 црвено-белих.

Трећа четвртина: Одбијају се налети Звезде

Одлични Тепић на овом мечу је са пет везаних поена одржавао двоцифрену предност црно-белих која је варирала између 10 и 15 разлике. Помогао му је Павловић који је и даље приговарао судијама, а да гости одрже корак побринули су се Вилијамс тројком и Митровић добрим потезом у рекету (60:50).

Брзина Маринковића била је нова главобоља Звездиној одбрани, талентовани тинејџер је изазвао делиријум на трибинама тројком, а затим и полагањем у контри (67:52), што је био јасан знак за Радоњића и тајм-аут.

Недостајао је црвено-белима Никола Калинић, деловао је расејано репрезентативац Србије дуго током меча, тргао се на кратко у 28. минуту поготком под притиском (70:59), али је затим и промашио два слободна бацања. Пред крај је Џенкинс иза линије 6,75 пропустио шансу да додатно приближи црвено-беле, али је Партизан са 72:62 ушао у одлучујући период игре.

Последња четвртина: Техничка Павловићу, па искључење Калинића и буђење Марјановића

У 31. минуту су приговори нервозног Павловића санкционисани техничком грешком, а гости то нису умели да искористе, па се из другог плана појавио Андрић и потврдио добру тројкашку форму из претходних мечева (75:63).

Закуцавање Милутинова је поново подигло адреналин у редовима шампиона Србије за нових +15, а 36. минуту Калинић је потпуно изгубио живце и због фаула почео да виче на судију, па је и искључен. На путу ка тунелу аплаудирао је ка трибинама одакле су га гађали навијачи, док је Мачван са линије пенала донео Партизану 88:68.

У међувремену се повредио Мурић у дуелу са Џенкинсом, разлика је почела да се креће око 16 поена, коју је Звезда имала у првом мечу при победи, а Душко Вујошевић је видно изнервиран тражио тајм-аут после закуцавања Марјановића (89:76), који је и после тога поентира, док је Андрић уз звук сирене поставио коначан резултат.

Наметнуо је ФМП ритам на почетку утакмице, био доминантан и у трећој четвртини, а налет ваљевског тима одбио је тројком Ђоковића за 78:69 у 38. минуту меча. После тога, Металац је ипак ублажио пораз, који је безболан због раније обезбеђеног трећег места пред пле-оф.

ФМП је до четврте победе предводио Марко Гудурић са 24 поена и девет скокова, док су двоцифрен учинак имали Дејан Давидовац (13), Филип Човић (11) и Огњен Добрић (10). Код Ваљеваца најефикаснији био је Марко Љубичић са 19 поена и девет асистенције, 14 је убацио Немања Тодоровић, а 10 Ђорђе Мајсторовић.

Војводина је послала Мегу у плеј-оф са поразом, а у победи Новосађана најбољи је био Чампара са 28 поена, док га је испратио Јован Новак који је дао 17 поена, те су њих двојица били једини са двоцифреним учинком.

Битнији део тек стиже за Мега Лекс, а у мечу пре почетка завршнице првенства, Вељковић је дао 16, док су Крстић и Јарамаз уписали по два поена мање.

У победи Константина над Тамишом најбољи је био Тасић са 16 поена, а двоцифрени учинак имали су још Витковић и Ђорђевић са 13, како и Стојачић и Деспотовић са 12 поена.

Суперлига, 14. коло:
ФМП - Металац 78:75 (27:17, 11:19, 23:13, 17:26)
Константин - Тамиш 89:72 (15:15, 18:19, 25:14, 31:24)
Војводина - Мега Лекс 85:76 (26:19, 16:26, 25:16, 18:15)
Партизан - Војводина 92:82 (30:19, 23:22, 19:21, 20:20)

Табела: Црвена звезда 13-1, Партизан 13-1, Металац 8-6, Мега Лекс 7-7, Војводина 6-8, ФМП 4-10, Константин 4-10, Тамиш 1-13