Извоз у САД 5 милиона, а увоз 7,8 милиона КМ

Извоз пољопривредно-прехрамбених производа БиХ у САД прошле године износио је пет милиона КМ или 0,7 одсто од укупног извоза ових производа, изјавила је данас у Сарајеву секретар Асоцијације за пољопривредну и прехрамбену индустрију при Спољнотрговинској комори БиХ Тијана Слагало.

Босна и Херцеговина 27.05.2015 | 15:02
Извоз у САД 5 милиона, а увоз 7,8 милиона КМ

На стручном предавању о теми "Амерички закон о модернизацији безбједности хране и његове импликације за извознике на тржиште САД", Слагало је навела да је прошле године увоз ових производа из САД у БиХ износио 7,8 милиона КМ, што је 0,3 одсто од укупно увезених пољопривредно-прехрамбених производа.

Према њеним ријечима, из БиХ у САД је највише извезено робе попут кафе, етеричних уља, чаја, зачина, производа на бази житарица, те прерађевина од воћа и поврћа.

Директор Агенције за безбједност хране БиХ Сејад Мачкић рекао је да је Агенција, у овој области, до сада 95 одсто законодавства БиХ усагласила са легислативом ЕУ, али да се води рачуна да се угради и легислатива других земаља, како би привредници из БиХ могли извозити своје производе и на друга тржишта.

"Наше извознике хране на тржиште САД највише је интересовало који су то услови које морају испунити, односно шта би све требало да ураде како би припремили своје производе за ово тржиште", навео је Мачкић.

Он је рекао да, према подацима лабораторија које врше контролу хране, а са којима располаже Агенција, безбједност хране на тржишту БиХ процентуално не одступа од земаља у окружењу, као и у других земаља.

"Ако се са храном не поступа онако како је прописано, увијек може доћи до тровања и зато је важно да сви они који се налазе у ланцу исхране сарађују и што прије предузму мјере да се штетна храна повуче са тржишта", рекао је Мачкић.

Директор Европске канцеларије Америчке управе за храну и лијекове Доналд Прејтер рекао је да се америчким новим законом заправо врши модернизација у области безбједности хране у САД.

Према његовим ријечима, када се говори о овом закону, већина одредби остаје иста, као оне што су раније биле на снази, а тренутно се ставља нагласак на превенцију, односно одредбе су усмјерене на верификацију произвођача.

Предсједник Међународног савјета за информације о храни Дејвид Шмит рекао је да се и БиХ и САД суочавају са сличним изазовима, када је ријеч о погрешној схватању потрошача.

"Понекад потрошачима само треба објаснити које су то предности технологије која се користи или које су предности технологије прераде хране, како бисте добили подршку потрошача и како би они разумјели о чему је ријеч", истакао је Шмит.

Коментари / 1

Оставите коментар
Name

дејанпд

27.05.2015 15:06

Лијепо сте написали шта се извози из БиХ,али мене који не производим ништа и не извозим,као уосталом и већина градјана, занима шта смо увезли од хране из постојбине ГМО? Да бих знао заштити се,бар колико-толико, знам да це ми подвалити месо животиња храњених концентратима или житом затрованим жабљим илиДНК мишева и сл., али то је већ треће,пето или десето кољено модификације и томе не могу ништа, ко ми може гарантовати да у БиХ постоји нпр.свиња, чији се родовник може тестирати или испитати на генетске модификације претка или њега самог?! Па ако се такав користи за расплод, пар година и нема више здраве свиње у цијелој држави. Тако и било које друге животиње, биљке и нас самих, дјаво је стигао медју нас

ОДГОВОРИТЕ