БЛ: Остаде Штутгарт, Хамбургер мора у бараж!

Филмски расплет режиран је за крај сезоне у Бундеслиги, чини се по укусу љубитеља фудбала. Великани Хамбург и Штутгарт су избегли директно испадање у нижи ранг, а у Цвајти ће наредне сезоне сигурно играти Фрајбург и Падерборн, док ће ХСВ у плеј-оф. Борусија из Дортмунда би могла да остане без Лиге Европе, у коју ће Аугзбург и Шалке, ако не освоји немачки Куп.

Фудбал 23.05.2015 | 18:40

Сат на стадиону Хамбурга који одбројава године, месеце, седмице и дане колико је славни клуб провео у Бундеслиги, 51 сезона, више од било које друге екипе, наставиће да одбројава после невероватне драме на немачким теренима.

За голи живот у елитном друштву борили су се великани попут Хамбурга и Штутгарта, у најтежој ситуацији био је последњепласирани Падерборн, а стрепели су још и Хановер, Фрајбург и Херта.

Последња два тима директно се селе у Цвајту, док екипа са 16. места иде у плеј-оф за опстанак против трећепласираног из друге лиге (Дармштат (56 бодова), Кајзерслаутерн (55) или Карлсруе (55) од другог до четвртог места, једино је Инголштат ушао у Бундеслигу као првопласирани, чека се још један сигуран путник).

Да је Бајерн шампион одавно је познато, места у Лиги шампиона обезбедили су Волфзбург, Борусија Менхенгладбах и Бајер Леверкузен, Борусија из Дортмунда може у Лигу Европе иако је имала сезону за заборав и дуго је таворила на дну где потпуно ври уочи последњег кола.

Први пут у историји може да се догоди да Хамбург, једини немачки клуб који никада није био у нижем рангу за 127 година постојања и некадашњи је првак Европе, испадне из Бундеслиге. ХСВ-у нису помогла ни три поготка препорођеног Гојка Качара на последње три утакмице и заједно са високим везистом стрепи и Слободан Рајковић - дочекују Шалке и само победа им игра, као и Штутгарту за који наступа Филип Костић и који гостује "фењерашу" Падерборну.

Хановер ће дочекати директног конкурента Фрајбург, а Херта гостује безбрижном Хофенхајму. Хамбург је претпоследњи са 32 бода и испод њега је само Падерборн са једним мање и готово сигурно се враћа у Цвајту после само једне сезоне. Штутгарт је тренутно на плеј-оф месту са 33 бода, изнад су са по 34 Хановер и Фрајбург, док је Херта у најбољој позицији са 35.

И почело је веома бурно, са чак пет голова у уводних шест минута. Издвајају се вођство Падерборна у директном окршају са Штутгартом голом Марка Вучиновића, а и Хановер је дошао до 1:0 против Фрајбурга преко Кијотакеа.

"Швабе" и наш Костић су тражили поравнање у дербију зачеља и до изједначења су дошли по истеку пола сата игре - пре тога је управо наш репрезентативац у два наврата покушао да запрети центаршутевима, да би Даније Дидави постигао изузетно вредан гол за 1:1.

Како је Штутгарту "играла" само победа, дошло је до преокрета у 72. минуту када је Гинчек затресао мрежу за 1:2, па су гости кренули ка мирној зони опстанка, док се Хамбург нашао у проблему.

Погодака у првом полувремену једино није било у сусрету Хамбурга и Шалкеа, што домаћем тиму никако не одговара, јер ако остану овакви резултати, ХСВ се први пут у клупској историји сели у Цвајту.

Ипак, на почетку другог дела уздрмани великан је почео да се диже из пепела, јер је искусни хрватски нападач Ивица Олић после корнера са шест-седам метара послао у доњи десни угао за 1:0.

Била је то преко потребна ињекција која је највише покренула нашег Слободана Рајковића - српски штопер је на асистенцију Холтбија из прекида у 58. минуту главом спустио лопту у мрежу и удвостручио предност против Шалкеа за ерупцију одушевљења на трибинама.

И онда се средином другог полувремена потпуно закувало у борби за опстанак, јер је Штутгарт повео и винуо се ка опстанку, и уједно гурнуо ХСВ у плеј-оф.

Наставиле су мреже да се тресу, па је Борусија у Дортмунду на опроштају Јиргена Клопа повела против Вердера у 15. минуту када се Кагава уписао у стрелце на асистенцију Гундогана, да би два минута касније Аубамејанг искоса са леве стране погодио супротан угао и удвостручио вођство на путу у Лигу Европе.

У самом финишу првог полувремена севнула је контра домаћина пред рекордном посетом на Сигнал Идуна парку, Мхитарјан је маестрално примио лопту на другу асистенцију Кагаве и потом фантастичним лобом за 3:1 измамио осмех на Клоповом лицу.

Осмеси су, нажалост "милионера", нестали за свега пет минута у другом полувремену, јер нису зависили само од себе. За проблеме су били криви фудбалери Аугзбурга који су фантастичним ударцем Хојбјерга и голом Матавжа за само пет минута направили преокрет на гостовању Менхенгладбаху (1:2) којим су отишли на пето место, које директно води у Лигу Европе.

Шалке је тако пао на шесту позицију, док би у том случају седмопласирани Дортмунд остао без Европе, осим ако не добије Волфзбург у финалу и освоји Куп Немачке.

Због слављеничке атмосфере и прославе 25. салатере, меч у Минхену је каснио пет-шест минута у односу на остале дуеле и у 25. се Роберт Левандовски из пенала побринуо за 1:0 на семафору против Мајнца.