ХОЛ: Ревија голова на крају сезоне!

Фајенорд испустио европску визу, Јохансонове маказице наградиле АЗ! Тим Немање Гудеља прегазио Екселсиор са 4:1, док је ПЕЦ Зволе гиганта из Ротердама послао у доигравање за излазак на међународну сцену.

Фудбал 17.05.2015 | 18:20

Један кивни Србин данас вероватно части друштво. Фајенорд га је прошле недеље оставио без 110.000 евра и ту неправду ништа неће исправити, али је кладилац са Петловог брда коме је измакла ненормална квота од 44.008 данас барем дочекао да се наслади муком клуба из Ротердама. Тим са Де Кајпа је у последњем колу Ередивизије остао без директног пласмана у Лигу Европе, пошто је ПЕЦ Зволе показао да није случајно у доигравању за излазак на међународну сцену и славио са 3:0 што је резултат којем су се највише обрадовали у Алкмару.

АЗ је наиме на гостовању код Екселсиора демонстрирао силу и уз два гола играча утакмице Арона Јохсансона стигао до убедљивих 4:1 за успон до трећег места на табели и места у групној фази Лиге Европе. Посебно упечатљив био је први гол 24-годишњег репрезентативца САД пореклом са Исланда. Маказице већ у петом минуту као најава да ће се АЗ борити до краја. Само минут касније Стивен Бергхујс је дуплирао предност гостујућег тима, па је наставак меча био само формалност.

У том тренутку у Зволеу је још било 0:0. Фајенорд је морао да победи не би ли на основу много боље гол разлике одбранио статус трећег клуба у Холандији. Авај. У 52. минуту Бен Ријестра је шокирао госте, да би све добро учињено у првом делу сезону пало у воду када је у 71. минуту неискусни Рик Карсдорп наивно налетео на Кингслија Езибуеа, скривио пенал са којег је Томаш Нецид погодио за 2:0 и зарадио црвени картон због којег је Фајенорд остао са десеторицом на терену. Са играчем мање преокрет није долазио у обзир, Зволе је преко Нецида докрајчио грогираног ривала, па ће се Фајенорд за последње место у квалификацијама за Лигу Европе борити у баражу у којем ће, од раније је то било познато, за противнике имати Витесе, Зволе и - за почетак - Херенвен.

Од раније се знало и да се титула вратила у Ајнхдовен, да ће Ајакс у квалификације за Лигу шампиона, Дордрехт назад у Ерсте дивизију, а Го Ахед Иглс и НАЦ Бреда у бараж за опстанак (ФК Ајнхдовен ће се испрва у двомечу борити са Волендамом, а Рода са Еменом, победници тих окршаја иду на прволигаше)...

У преводу – Холанђани су данас могли да се опусте и заиграју за публику.

Резултовало је то и резултатима какви су 5:4 за освајача националног Купа Гронинген на гостовању код поменуте Бреде уз хет тика Михаела Де Зеува (други његов гол је пао после 24 додавања) или 3:3 у сусрету Витесеа и Утрехта, па 1:3 у преокрету Твентеа за свега пет минута у судару са домаћим Херенвеном. Мање од три гола било је само у минималцу Хераклеса против Го Ахед Иглса, ПСВ је тријумфалну сезону завршио поготком Жоржиња Вајналдума у 94. минуту утакмице са Ден Хагом за коначних 3:2, док је Ајакс још једном разочарао навијаче поразом на гостовању код већ прежаљеног Дордехта после поготка у Рикија Ван Харена за 2:1 у судијској надокнади.