Гардијан: Бањалука је град кафана
Други по величини град у БиХ културолошки напредује преко својих могућности - од побједе ресторана брзе хране против МцДоналд'са, до оне "кобне" вечери када су у Бањалуци заједно наступили Лени Карвиц и Косхеен, пише британски Гардијан.
Република Српска 11.05.2015 | 17:30
Чланак објављен у рубрици "путовања" портала ТхеГуардиан.цом, почиње аудио записом из џамије и цркве.
"Ово је звук молитве са џамије, помијешан са звуком звона са оближње православне цркве. Као и друга мјеста у БиХ Бањалука је била позната по својој мултикултуралности, али су се ствари од 1992. до 1995. године драматично промијениле - скоро све џамије у граду су уништене. Ствари се сада полако мијењају. Обнова Ферхадије, џамије у центру града из 16. вијека, отвара нове могућности за дијалог међу културама", наводи Гардијан.
У наставку лист наводи како је регионално телевизијско такмичење Адриа XФактор изузетно популарно, а да је ове сезоне међу такмичарима и 18-годишња Милица Лојић из Бањалуке, "на коју њен град може да буде поносан".
"Бањалука је град у коме се живот одвија у кафићима. Постоји више од 1.000 кафића и барова у граду од само 200.000 становника, а чак и током дана тешко је пронаћи слободно мјесто", наводи лист.
У наставку, Гардијан као неке од најзанимљивијих локалних умјетника наводи бенд Сопот и умјетницу Селму Селман, а пише и о урбаној легенди како на једног мушкарца у Бањалуци долази седам жена.
"Иако је то далеко од истине, жене у овом граду схватају такмичење веома озбиљно. Не постоји стандардни стил облачења, који се креће од високих штикли до Конверса, од леопадовог крзна до готског стила. Али, опуштени изглед се не препоручује уколико желите да се помјешате са шетачима у главном градском корзоу - Господској улици", пише Гардијан.
Лист пише и о главном уреднику портала Бука Александру Трифуновићу и његовом Инстаграм налогу и наводи као једну од великих тема у граду недавно усвојени Закон о информисању.
На питање шта Бањалука нуди боље од других, Гардијан одговара - ћевапе!
"Сваки град је познат по свом посебном начину прављења овог традиционалног јела од мљевеног меса, које се пече на угљу и служи са лепињама и луком. Локална брза храна је велика ствар за цијелу БиХ, то је као нека врста умјетности. Када је у Бањалуци 2011. године отворен први МцДоналд'с ресторан, грађани вијерни ћевапима убрзо су га истиснули, па су чак приредили и опроштајни перформанс испред ресторана", наводи лист.
Лист пише и о "анти-културном" позоришту Алија Сиротановић, а као нарочиту бизарност из града наводи догађај из 23. јула 2009. године, када су у Бањалуци исто вече наступиле два велика музичка имена.
"Млади људи су тада морали да донесу тешку одлуку - да ли да иду на концерт Ленија Кравица или Косхеен. Урбана легенда каже да уколико сте тада били довољно брзи, могли сте да дођете на почетак једног и на крај другог концерта, и да тако присуствујете на оба дешавања", наводи Гардијан.
На крају чланка о Бањалуци, који је за британски лист написала Слађана Перковић, похваљен је мурал који су у новембру прошле године на једној згради у насељу Борик заједно створили хрватски и српски графити умјетници Лонац и Азтрец.
Извор: Мондо.ба
Коментари / 5
Оставите коментарБл маттер
11.05.2015 16:03Ово за кафице ЗИВА ИСТИНА, ја вецих позера и паценика( као да у куци кафе немају) нисам видјела!!! Прерасло у Поједини једва крпе крај са крајем али за кафе ( и по пет дневно ) има се,наравно уз цасу воде( то као најбоље иде уз кафу!!! А остатак текста и није нам наклоњен, сматрам да има доста посебности као град а да нема везе са религијом!!!!
ОДГОВОРИТЕцx
11.05.2015 16:13Власт Милорада Додика је од Бањалука направила дизниленд за будале. Данас сам по први пут ушао у комплекс некадашње фабрике Руди Чајавец. Оно је страшно. Све који су оном учествовали треба похапсити и осудити на дугогодишње робије.
ОДГОВОРИТЕДодик
11.05.2015 16:38Управо за такве као ти!
квазиметропола
11.05.2015 16:53Бањалучани уобразили да живе у метрополи ,кад оно град им се од других разликују само по бољим ћевапима!!!Ха,ха ,ха
ОДГОВОРИТЕА кладионице
12.05.2015 21:26Кладионице просперирају и ничу..
ОДГОВОРИТЕ