Видео - На данашњи дан: Кад је Борусија тукла имењака са 12:0!
Тај луди немачки фудбал: Дан кад је Борусија самлела Борусију са 12:0, али се нико није радовао...Прошло је 37 година од најубедљивије победе у историји Бундеслиге. Присетите се како је изгледао сусрет имењака који је одлучивао о титули.
Фудбал 29.04.2015 | 17:40
Била су то друга времена. Она која називамо романтичарским. Кад се фудбал играо на гол више, кад је одлука о прваку падала у последњем колу, кад се резултат са других стадиона ослушкивао на транзистору... И кад је било 12:0! Без Бајерна.
У Немачкој је и то могуће.
На данашњи дан пре 37 година одиграна је утакмица која је остала уписана у историји тамошњег фудбала као најубедљивији тријумф једног тима у елитном рангу. Реч је о Борусији из Менхенгладбаха, која је у завршној рунди првенства 1977/1978 савладала имењака из Дортмунда са чак 12:0. А није освојила шампионску круну.
Тог 29. априла 1998. за прво место борили су се Келн и Борусија из Менхенгладбаха. Уочи завршних 90 минута тимови су били поравнати на табели, али су Јарчеви били боље позиционирани због гол-разлике (81:41 наспрам 74:44). Гостовали су незаинтереосваном Санкт Паулију у Хамбургу и требало је „само“ да победе. Но, имали су и Менхенгладбаху рачуницу. За немачке прилике једноставну: тријумфовати што убедљивије и претећи ривала. Имали су и страшан тим: одбраном је командовао Берти Вогтс, на средини терена деловао капитен Херберт Вимер, у нападу блистао Јуп Хајнкес. На клупи је седео чувени тренер Удо Латек. Тим поткован знањем врхунског стручњака и потенцијалом на терену (али и ван њега, јер је резерва био Евалд Линен) био је просто речено - незаустављив.
Тако је и почео сусрет против Дортмунда. После 20 секунди Хајнкес је погодио за 1:0, до 32. минута постигао је хет-трик, на крају првог полувремена било је већ 6:0 и нема тог навијача који није помислио да ће се на крају радовати. Четврту сезону узастопно. Иако се меч није играо на Бекелбергу, већ услед реновирања стадиона Борусије, у Диселдорфу.
С друге стране, Борусија из Дортмунда, која је четири кола пре краја обезбедила опстанак, била је понижена и обезглављена. Шеф струке Ото Рехагел од муке није знао шта да ради, у бунилу, по уласку у свлачионицу, питао је голмана Петера Ендрулата да ли би хтео да буде замењен. Овај је одбио. И покајао се.
„Кад вратим филм, схватам да би било боље да сам остао у свлачионици у паузи. Сигуран сам да би резервни голман Хорст Бертрам примио намање шест голова у другом делу. Људи, међутим, заборављају да сам на том мечу доста ударац одбранио. Бар оне који су могли да се бране“, присећао се касније Ендрулат.
Прича се и да нико од резерви Дортмунда није желео да уђе у игру другом полувремену, јер им је било понижавајуже да буду део катастрофе. Чак је и Рехагел - који ће 27 година касније са Грцима покорити Европу - скрушено изашао на преосталх 45 минута, јер је знао да ће добити отказ. Као што га је и добио наредног јутра. А кад је на 0:8 послао Зигфрида Хелда на загревање, суочио се са неочекиваним одговором:
„Шефе, да ли стварно мислите да ће мој улазак да промени ток утакмице?“
Но, фудблери Борусије из Менхенгладбаха нису хтели да стану. Млели су до краја. До 12:0. Хајнкес је постигао пет голова, Данац Карстен Нилсен и Карл Дел Хаје по два, Вимер и Кулик по један, а у стрелце се уписао и у том време резервиста Евалд Линен.
Борусија, ипак, није зависила само од себе. Већ и од Келна.
„Током утакмице окретали смо се ка клупи за резерве и питали наше играче колико још голова би требало да постигнемо како бисмо били прваци. На 9:0 викали су: „Још три, још три!“ Одговорио сам им одговорио сам им: „Јесте ли ви луди“, испричао је касније Хајнкес.
И у завршних 13 минута чета Уда Латека постигла је жељена три гола. Проблем је, међутим, био што су Јарчеви у Хамбургу бројали до пет и услед боље гол-разлике постали прваци једини пут у историји.
На тај начин прекинута је серија од три узастопне титуле Борусије из Менхенгладбаха, док је Борусија из Дортмунда резултатску катастрофу испратила и сменом Ота Рехагела и новчаном казном свих фудбалера (између 2.000 и 2.500 тадашњих марака), док је најгоре прошао голман Петер Ендрулад који је „шутнут“ у Другу лигу, да брани за Тенис Борусију из Берлина.
Супервизори Фудбалског савеза Немачке испитивали су месецима случај верујући да је реч о намештаљци, али - како то обично бива - нису нашли доказе. Мада, само четири месеца касније Борусија из Дортмунда је запела далеко више него у завршном колу поменутог првенства, па је на ушминканом Бекелбергу одолела Менхенгладнаху (2:2).
Чудно?
Коментари / 0
Оставите коментар