Усвојен лекс специјалис за "Београд на води"
Посланици Скупштине Србије усвојили су синоћ лекс специјалис за пројекат "Београд на води", којим ће бити регулисан поступак експропријације и издавања грађевинске дозволе, што је предуслов за почетак изградње тог пројекта.
Србија 10.04.2015 | 07:51
За закон, којим је "Београд на води" дефинисан као пројекат од посебног значаја за Србију и Београд, гласало је 176 посланика владајуће коалиције, док је против било девет посланика, а уздржаних није било.
Посланици су о 70-ак амандмана расправљали више од 13 сати, а у начелу расправљало се у уторак, у такође маратонској дебати.
На површини од око 177 хектара предвиђено је да се изгради више од милион квадратних метара стамбеног простора, око 750.000 квадратних метара пословног и комерцијалног простора, више од 62.000 квадрата јавних садржаја као што су вртићи, школе, установе културе, социјалне и здравствене заштите и око 242.000 квадрата нових зелених површина.
То ће, такође, створити услове за запошљавање више од 13.000 радника.
Како се наводи у закону, Београд има око 200 километара обале која је у највећем делу запуштена и неуређена, а део обале, Савско приобаље по својој локацији спада у најатрактивније делове града.
Анализом је утврђено да би уређењем локације, Београд и Србија значајно подигли туристичке потенцијале, а тај део града би био комунално и саобраћајно уређен.
Из тих разлога влада је пројекат "Београд на води" прогласила пројектом од значаја за Републику и град Београд.
Лекс специјалисом се одређује корисник експропријације, начин издавања грађевинске дозволе и других аката потребних током изградње објекта.
Утврђује се јавни интерес за експропријацију како би земљиште на којем ће бити изграђен пословно-стамбеног комплекс са пратећом инфраструктуром било припремљено за изградњу.
Законом је предвиђено да Србија и Град Београд имају сва права, обавезе и одговорности корисника експропријације предвиђене законима који уређују ту област.
За експроприсану непокретност власник има право на накнаду која не може бити нижа од тржишне вредности непокретности, а власник непокретности дужан је да се изјасни у року од осам дана од дана добијања предлога за експропријацију.
По окончању тог поступка и упису права својине на непокретностима, држава неизграђено грађевинско земљиште може дати у дугорочни закуп.
Трошкови Града Београда на уређивању грађевинског земљишта на локацији биће регулисани посебним уговором Града Београда и Републике Србије.
Процене су показале да ће оријентациони трошкови рашчишћавања терена за припрему изградње бити око 33 милијарди динара, док ће приходи од пореза, како се процењује, бити око 37,3 милијарди динара.
Економска анализа показала је, такође, да је предложени пројекат спроводив и са аспекта државе и локалне самоуправе и са аспекта инвеститора, као и да ће бити ангажована целокупна грађевинска индустрија.
За спровођење закона потребна су додатна финансијска средства из буџета.
Коментари / 1
Оставите коментарКњаз Милос
10.04.2015 06:38Цеститам. Само напријед у бољи зивот градјана Србије. Надам се да це и ови наси напокон испливати из својих лицних интереса и напокон уцинити несто за ову јадну РС.
ОДГОВОРИТЕ