Лажна боловања руше предузећа
Послодавци у Српској траже да хитно буде формирана комисија, која би провјеравала раднике на боловању, тврдећи да трећина радника одсуствује са посла на основу измишљене болести, чиме причињавају штету фирмама у којима раде и држави.
Република Српска 07.04.2015 | 17:53
Предсједник Уније послодаваца Драгутин Шкребић каже да послодавци кубуре са радницима, односно шпекулантима који злоупотребљавају своја права. Он истиче да нису ријетке ситуације да раднике на боловању открију како раде на другим пословима или у њиви.
- У прољећним и љетним мјесецима, те у јесен, када наступа берба и рад у пољу, људи махом бјеже из фабрика и узимају боловања, да би радили приватне послове. Послодавци су немоћни, јер и када поднесу тужбе за лажно боловање, судови увијек пресуде у корист радника - истакао је Шкребић.
Послодавци тврде да је највише боловања када пристигну сезонски послови.
- Добар инсталатер код приватника погоди посао и за дан заради 120 до 150 марака, а у фирми узима боловање и уредно прима плату - каже Шкребић.
Он наводи да послодавци чврсто вјерују да се боловања добијају преко везе и да радницима погодују и корумпирани љекари.
- Због тога треба формирати комисију на републичком нивоу, која би тим преварама стала украј. Сваки дан лажног одсустава са посла много кошта и послодавце и државу - каже Шкребић.
Он истиче да не желе да оптужују поштене раднике, нити да штите лоше послодавце.
- И међу послодавцима има свакаквих који би из радника душу истјерали. Ми нећемо штитити оне који не поштују радничка права и Закон о раду, али тражимо да и друга страна то поштује - рекао је Шкребић.
Технички директор Фабрике обуће "Бема" из Бањалуке Маринко Умичевић каже да је све присутнији тренд да жене чим остану у другом стању одлазе на трудничко боловање, чак и када су на радним мјестима која не захтијевају готово никакво психичко и физичко напрезање.
- "Бема" запошљава 1.300, а сваки дан на боловању је минимум 100 радника, што годишње кошта фирму 1,2 милиона марака. Данас дјевојке чим затрудне одлазе на боловања, која су вјероватно лажна, јер не могу да вјерујем да готово свака радница мора да чува трудноћу. Лакше јој је у фирми лијепити и шњирати обућу него правити ручак код куће - наглашава Умичевић.
Он подржава иницијативу Уније удружења послодаваца да надлежни органи овај проблем хитно ставе на дневни ред.
- Боловање је постало велики паразит друштва, који претвара фабрике у социјалне установе. За вађење зуба преписује се пет дана, за обично кијање седам дана боловања - каже Умичевић.
Секретар Савеза синдиката РС Велка Оџаковић каже да неће дозволити формирање комисије за коју се залажу послодавци.
- Приче о лажном боловању су измишљене. Ниједан радник не може отићи на боловање ако не добије упуту од љекара. Многи болесни иду на посао, неће да узму боловање зато што им се умањује плата и пријети отказом. Болесни чувају своје радно мјесто, то је права истина, а не тврдње о лажном боловању. Сваки послодавац има законске могућности да провјери радника, а комисије које предлажу су беспотребне и нарушавају приватност радника - тврди Оџаковићева.
Према подацима Фонда за здравствено осигурање РС, лани је мјесечно у просјеку 9.100 радника било на боловању, а 3.200 није радило дуже од 30 дана, што је Фонд коштало 8,3 милиона марака. Накнаду за боловање у трајању до мјесец плаћа послодавац, а уколико се ради о дужем одсуству, она пада на терет Фонда здравства.
Разлози за боловање
Најчешћи разлози због којих су радници користили боловање су повреде, болести мишићно-коштаног система и малигне болести, који у укупној структури боловања учествују са око 50 одсто. Радници често за узроке боловања наводе болести крвотока и душевне поремећаје, а затим слиједи трудноћа.
Извор: Глас Српске
Коментари / 13
Оставите коментарПредраг
07.04.2015 12:36- Добар инсталатер код приватника погоди посао и за дан заради 120 до 150 марака, а у фирми узима боловање и уредно прима плату - каже Шкребић. Лијепо дас раднику дневницу 100 КМ и неће ићи да ради код другог.
ОДГОВОРИТЕподгрмецко дјете
07.04.2015 13:54Бас тако
Подгрмецко дјете
07.04.2015 14:00Неправедни послодавци,,,
гузоња
07.04.2015 15:19Само гулите папкара
xy
07.04.2015 13:12Фирме уништавају, прије свега, луксузне лимузине менаџера, луде ноћне забаве на рачун фирме, елитне проститутке, истресање пара у својству спонзора...
ОДГОВОРИТЕсноуден
07.04.2015 13:13Цуј молим те овог папка из Беме Умицевица
ОДГОВОРИТЕхогар
07.04.2015 13:34Умићевић је доказани папак. Предузећа руши организовани криминал који цвјета у РС а не боловање.
ОДГОВОРИТЕбл
07.04.2015 16:54Умицевиц је у модерном добу власник логора, тако и третира раднике.
Радник
07.04.2015 13:51Немогу ме мало платит колико могу мало урадит девиза балкана.
ОДГОВОРИТЕсноуден
07.04.2015 14:07Ста си ти умицевицу био 91/92 а ста си данас ста си тад имао а ста данас такве као ти треба пред суд да доказу сваку фенингу а не . Марку срам те било и стид.Ти би јос да докторима управљас.
ОДГОВОРИТЕЈА
07.04.2015 16:17У фирми немозе да се заради као у пољопривреди!!!!Да је тако неби нас Народ брао јагоде,Јабуке,Итд у Иностранству!!!Јел тако???
ОДГОВОРИТЕелектрицар
07.04.2015 16:27Е мој Скребицу сто лупас није проблем, него сто толико, па болан који то занатлија мозе да заради 120 до 150 км за дан. па да тај мозе толико да заради он неби имао потребу никада код тебе доци јер му ти недајес на руке за дан висе од 25 до 30 км. Добро би било када би се повела таква расправа о свему па и плацању и пријављивању радника, па вас половина назови "бизнисмена" не би радили, били би затворени.
ОДГОВОРИТЕБоки
07.04.2015 18:21Да се уведу и комисије односно инсспекција за прековремене сате које ником не плацате Скребицу.Бас у Теслицу раднице закљуцавају да раде двије смјене.Кад се будете мање изивљавали на радницима бит це мање болесни .Мозда би било за вас прихватљиво да обуцете бијелеамтиле па да ви прегледате раднике.Мислим да је много висе кормпираних инспектора који вама све прогледају кроз прсте него доктора који су кормпирани.Знате за васу информацију свака дијагниза се мозе провјерити