Најчешће крше права дјеце до десет година
Институција Омбудсмана за дјецу у Републици Српској поступала је у 2014. години по пријавама, односно жалбама у укупно 742 предмета, од којих су њих 557 пријаве којима се указује на повреде права дјетета по различитим основама.
Република Српска 05.04.2015 | 18:47
У устом периоду разматрано је 150 предмета пренесених из 2013., затим 35 су појединачни предмети покренути по службеној дужности, што значи да је у раду било укупно 742 предмета по поднесеним пријавама.
Надлежне у овој институцији је такођер контактирало више од 1.750 грађана тражећи правни савјет за ситуацију коју имају или информације о томе коме и како се обратити ради остваривања права дјетета.
Грађани најчешће у тим обраћањима траже објашњења везано за надлежности неких од институција које брину о дјеци, питају којим законом су дефинисане конкретне ситуације, питају за рокове у којима се предмети требају завршити код неког од надлежних органа, као и за могућност учешћа омбудсмана у поступцима који се већ воде пред надлежним органима.
Као и у претходном периоду, подносилац пријаве овој институцији за права дјетета је најчешће један од родитеља, наводи се у годишњем извјештају о раду Омбудсмана за дјецу у РС.
Родитељи најчешће указују на повреду личних права дјетета у поступцима развода брака или прекида ванбрачне заједнице.
У прошлој години пријаву омбудсману поднијела су 432 родитеља (у 2013.години 416) што није значајно повећање у односу на претходну годину, а пријаву је поднијело и 48 дјеце због повреде њихових права.
Дјеца пријавама указују на различите облике насиља и повреде њиховог права у образовном систему по различитим основама.
Родбина дјетета (најчешће бака, дјед, тетка, ујак) жалбом указује на немогућност контакта са дјететом или на различите облике насиља и занемаривања дјетета.
Медији најчешће указују на различите облике насиља и занемаривања дјеце.
Ова институција је поступала и у једном броју анонимних пријава, којима се указује на повреду права дјетета у различитим ресорима, јер су садржавале довољно елемената који су упућивали на потребу провјере изнесених навода.
Од укупног броја пријава којима се указује на повреду личних права дјетета, највећи број пријава, 56 одсто, односи се на личне односе и непосредне контакте дјетета са родитељем са којим не живи.
Као и у ранијим извјештајима, из запримљених пријава произилази да су дјеца до 10 година живота највише изложена ситуацијама које доводе до повреде њихових права.
У 2013. години то је било посебно изражено, јер су пријаве указивале на повреду права дјеце узраста од 6 до 10 година у 30,8 одсто случајева.
Иако је тај проценат нешто смањен у извјештајном периоду на 28,4 одсто, мора се имати у виду да је истовремено повећан проценат којим се указује на повреде права дјеце узраста до пет година живота, са 15,5 посто, у 2013. години на 20 одсто у 2014.
''Из запримљених пријава и у 2014. години произилази да су дјечаци више изложени ситуацијама које доводе до повреде њихових права 376 или 45,7 одсто у односу на дјевојчице 295 или 35,8 одсто'', наводи се у извјештају о раду ове институције у прошлој години.
Извор: Фена
Коментари / 0
Оставите коментар