Почињу лом и расплет на Острву у Чемпионшипу!

Осам прича, 183.000.000 евра, осам бодова, седам рунди, две награде и једна карта за Вембли! Спемите за најлуђи финиш у клупском фудбалу овог пролећа. У Чемпионшипу поичиње тотални хаос и паклени распоред са четири кола у 11 дана. Представљамо вам све кандидате за Премијер лигу, њихове врлине, мане, прве звезде, прогнозе и калкулације...

Фудбал 04.04.2015 | 00:00
Почињу лом и расплет на Острву у Чемпионшипу!

Ове сезоне неће бити драме у шампионској трци у Премијер лиги. Челси је одавно "ставио шапу" на титулу првака Енглеске и убио је неизвесност.

Али на Острву ипак неће фалити фудбалске драматургије. У Чемпионшипу сутра креће тотална лудница у којој ће прштати на све стране. Почиње коначни обрачун за пласман у Премијер лигу. Следи паклени распоред у којем ће у наредних 11 дана бити одигране четири првенствене рунде. Чак осам клубова конкурише за главну награду. Само је осам бодова разлике између лидера Борнмута и осмопласираног Вулверхемптона.

На Острву не памте овакву неизвесност у финишу Чемпионшипа. Било је драме и претходних сезона, али обично је неки тим био далеко изнад осталих и доминантно је долазио до пласмана у елиту. Никада није било овако изједначено. Главни фаворит не постоји! Лидери на табели су се мењали као на траци од почетка шампионата, а неки резултати су шокирали и најватреније присталице Чемпионшипа.

Осам је жеља, а само два места воде директно у Премијер лигу. Следећа четири најбољепласирана тима ће обезбедити пласман у плеј-оф и бориће се за финале пред 80.000 људи на Вемблију где ће победник изборити пласман у најатрактивнију лигу света. Улог је огроман. Чак 85.000.000 евра вреди само пласман у Премијер лигу, а ту је и још 98.000.000 евра који ће клубу бити исплаћено у наредних пет сезона! Укупно 183.000.000 евра се вреднује освајање једног од прва два места у Чемпионшипу или каснија победа у финалу на Вемблију!

Ове сезоне и Србија ће имати разлог да помно испрати луди финиш у Чемпионшипу. Славиша Јокановић мајсторски предводи Вотфорд и има шансу каријере да постане први српски стручњак у Премијер лиги. Сви му држимо палчеве да то уради.

Зато вам представљамо осам кандидата који ће до 2. маја водити жестоку битку за пласман у Премијер лигу и плеј-оф. Са свим њиховим врлинама, манама, главним играчима, ударним иглама, распоредом, прогнозама и какулацијама... Запамтите нешто од овога пре него што у наредних месец дана ставите на тикет неки пар из Чемпионшипа. А, прилика ће бити много.

ИПСВИЧ – Луди ирски плес, Трактор Бојси дигли источну Енглеску на ноге!

Имају традицију и ништа више. Љути ривал Норич је популарнији, богатији и јачи. Али, Ипсвич има специјалисту Мика Мекартија и гол машину Дарила Марфија.

Нигде се финиш Чемпионшипа неће тако грозничаво пратити као у Источној Енглеској. Највећи локални ривали Норич и Ипсвич су у директној трци за пласман у Премијер лигу, а како ствари стоје врло је извесно да би могли да налете једни на друге у плеј-офу.

И док за Норич и није чудо што јури пласмана у елиту, Ипсвич на овој позицији није нико очекивао. Трактор Бојси имају дупло јефтинији играчки кадар од локалног ривала и предвиођали су им пласман у средини табеле, а можда и борбу за опстанак.

Међуртим, тим са Портман Роуда је срушио све пргонози и бацио рукавицу у лице фаворитима.

Некадашњи освајач УЕФА Купа, финалист Купа победника купова и освајач ФА Купа је слабо отворио сезону и остварио само пет победа у 14 мечева. Тада им нико није давао шансе еда ће у априлу бити један од кандидата за пласман у Премијер лигу. Већ 11 година Ипсвич је члан Чемпионшипа и само једном је имао праву шансу за повратак у елиту. У сезони 2004/05 када је испао од Вест Хема у плеј-офу.

Од тада су се Трактор Бојси углавном борили за опстанак, да би 2012. доласком Мика Мекартија започео успон клуба са истока Енглеске. Ирски стручњак је стабилизовао Ипсвич и направио темеље тима са којим ће напасти неко од прва три места у овој сзеони. Мекарти је познат као специјалиста за Чемпионшип. Већ два пута у каријеру му је успело да избори пласман у Премијер лигу. Са Сандерлендом и Вулверхемтпоном. Сада је на одличном путу да то понови са Ипсвичом. Сјајна серија резултата у октобру и новембру на којој Ипсвич није поражен у 13 узастопних мечева је била опомена да не треба отписивати овај тим.

Мекартијева екипа је стигла до друге позиције на табели и срушила све прогнозе уочи почетка првенства. Међутим у првој половини марта су забележили три пораза на четири меча и освојили исамо један бод што их је коштало пада на првенственој лествици и донело им је бодовни заостатак за директним ривалима. Највећа мана Испвича су лоше партије у дуелима са директним ривалима јер су често губили у дерби сусретима.

Иако има првог стрелца лиге у својим редовима, Ипсвич има и проблеме са реализацијом, па ће одбрана бити та која ће морати да изнесе највећи терет у преосталих седам кола. Проблем је што у следећа два меча због суспензије неће бити можда и најбољег играча - Тајрона Мингса. Суперталентовани дефанзивац за којег су се зимус отимали Арсенал, Ливерпул и Тотенхем је ипак остао у Ипсвичу и главни је адут Мекартијевог тима. Што је за посебну похвалу клупске управе јер Ипсвич годинама муку мучи са финансијама. Ово му је последња шанса да са Трактор Бојсима уђе у елиту, с обзиром да га од лета тамо чека сигурно место у неком од јачих клубова. Такође, вреди истаћи да је Ипсвич прелазни рок за позајмице искористио максимално и у финишу довео тандем из Кристал Паласа: дефанзивца Зекија Фрајерса и везисту Џонија Вилијамса.

Никоме улазак у елиту није потребнији од Испвича с обзиром да би силан новац од пласман у премијерлигашко друштво потпуно оживео клуба са истока. мекарти и екипа се боре за садашњост, али и будућност Ипсвича.

Клуб славне традиције је последњих година у сенци љутог ривала Норича који је био стандардан члан премијер лиге. Норич је тренутно богатији, популарнији, јачи... Али ако Ипсвич успе да истрчи трку пре највећег противника, онда ће то бити разлог да почне вишедневна фешта у плаво-белом делу Источне Англије.

ПРВА ЗВЕЗДА - Дарил Марфи

Све наде Ипсвичових навијача почивају на плећима Дарила Марфија! Ирски нападач игра у сензационалној форми и са 23 гола у 35 мечева је убедљиво најефикаснији играч у Чемпионшипу. На прави начин се одужио Мику Мекартију на пповерењу. Мекарти га је тренирао у Сандерленду пре неколико година и довео га је на мала врата с обзиром да клуб није имао новца за озбиљнија појачања. Марфи се вишеструко исплатио. Али, мора да настави у истом ритму и у преосталих седам мечева. После тога ће га бити тешко задржати на Портмен Роуду.

ПРОГНОЗА

Ипсвич је по просеку година трећа најстарија екипа у лиги, а многи их виде као физички најспремнији тим у Чемпионшипу што у пакленом ритму среда - субота може да буде један од одлучујућих фактора. Много тога зависи од меча против Борнмута у наредном колу. Ако лидер падне на Портман Роуду онда ће Ипсвич полетети ка Премијер лиги. После тога имаји релативно лака ривала: Хадерсфилд, Блекпул и Кардиф. У последња три кола их очекује нимал лак посао против Вулвса, Нотингема и Блекбурна.

РАСПОРЕД

3. април: Ипсвич - Борнмут
6. април: Хадерсфилд - Испвич
11. април: Ипсвич - Блекпул
14. април: Ипсвич - Кардиф
18. април: Вулверхемптон - Ипсвич
25. април: Ипсвич - Нотингем Форест
2. мај: Блекбурн - Ипсвич

БОРНМУТ – Хари, видиш ли ти ово? Тотални фудбал на југу, а није Саутемптон!

Невероватна прича о клубу који је пре пет година био на рубу испадања из четврте лиге са 17 бодова испод црте, а онда је клупска легенда режирала чудо и данас имамо екипу која делује незаустављиво на путу ка историјском пласману у елиту.

Пре пет година је био у четвртој лиги, данас је највећа сензација острвског фудбала и први фаворит да од следеће сезоне игра у Премијер лиги. Борнмут никада није играо у елитном рангу енглеског фудбала и пред њим је историјска шанса. Мали клуб са југа Енглеске је годинама био у сенци локалних ривала Саутемптона и Портсмута.

Ипак, прича о Борнмуту не може да прође без помињања Харија Реднапа. Пре него што је направио тренерско име у Вест Хему, а потом запалио југ када је прешао из Портсмута у Саутемптон, па се вратио на Фратон Парк, Реднап је девет година био тренер Борнмута. Са овим клубом је остварио сензационалну победу над Манчестер Јунајтедом у ФА купу 1984. године. Умало да Борнмут буде последња станица не само у тренерској, већ и животној причи Харија Реднапа. На Мундијалу у Италији 1990. године, Хари је једва преживео саобраћајку у којој је погинуо Борнмутов директор Брајан Тејлор. Када су га извукли из олупине, мислили су да је мртав, а касније је са тешким повредама пребачен у болницу где је био у коми. Борнмут је све урадио да помогне Реднапу, платио му лечење, пластичне операције и специјални болнички авио-транспорт на Острво. Чим се опоравио, Реднап је дигао сидро и напустио Борнмут. Када је касније пристао да тренира Портсмут и Саутемптон, за навијаче Борнмута је дефинитивно постао „мртав“. Две године после Реднаповог одласка, за мали клуб са југа је заиграо Еди Хауви и током осам сезона израстао у миљеника навијача и симбол клуба. А онда се појавио Хари Реднап и 2002. године одвео Хаувија у локалног ривала Портсмут. Тада се умешала нека виша сила... Хауви је за Помпејце одиграо само два меча и у оба је доживео тешке повреде колена. Вратио се у Борнмут и завршио каријеру у њему.

Природан след догађаја је био да почне и тренерску каријеру у клубу са Дин Корта. Међутим, урадио је у то у најгорем могућем тренутку. У јануару 2009. године, Еди Хауви је постао менаџер четвртолигаша Борнмута који је у том тренутку био 17 бодова испод линије испадања! Режирао је чудо у другом делу сезоне, спасао Борнмут испадања у аматерски ранг и започео бајку клуба којем је посветио практично цео живот. У следећој сезони их је увео у Лигу 1, да би се потом одлучио на епизоду у Барнлију. Опет је погрешио што је напустио свој клуб, јер у Барнлију није дуго издржао. Вратио се у Борнмут и одмах успео да обезбеди пласман у Чемпионшип, мимо свих очекивања јер је Борнмут и у трећелигашком каравну био аустајдер. Тек пети пут у историји Борнмут се нашао у друголигашком друштву и оставио пристојан утисак у првој сезони, да би у актуелној потпуно експлодирао.

Тотални фудбал и игра на гол више су од Борнмута направили казнену експедицију, али многи су мислили да је то само краткотрајни блесак и да Борнмут једноставно не може да издржи до краја. Победа од 8:0 над Бирмингемом је била последња опомена скептицима и утерала је страх у кости ривалима. Борнмут је убедљиво најефикаснија екипа у лиги, што може да буде од огромног значаја, с обзиром на то да гол-разлика одлучује у случају истог броја бодова, а с обзиром каква је тренутно бодовна ситуација неће бити никакво изненађење ако буде имали егал ситуацију на крају. Борнмут је у првој половини фебруара ушао у крозни период када није победио у пет мечева заредом и када су многи мислили да „мали клуб“ пуца под притиском. Ипак, Хауви је успео да престроји редове и спречи пожар. Борнмут је после тога нанизао четири тријумфа у пет мечева (од чега је посбено значајна победа над Мидлзброом у од 3:0 у последњем колу) и вратио се на лидерску позицију на табели.

Борнмутова снага је што је Хауви направио компактан тим у којем опасност долази са свих страна. У нападу су искусни Француз Керморган, млади Калум Вилсон и клупска легенда Брет Питмен који гурају један другог напред. Хауви их мајсторски ротира и има тројицу нападача који су у топ форми. Мет Ричи је прва перла везног реда и први асистент лиги, а Ирац громовитог шута Хари Артер опасност број један из другог плана. Проблем је што се Пауел повредио, али је клуб муњевито реаговао и на истеку прелазног рока за позајмице пре неколико дана довео искусног Кенвајна Џонса.

ПРВА ЗВЕЗДА - Сајмон Френсис

И поред свих тих офанзивних мајстора који су приграбили пажњу јавности, чини се да Борнмутова главна снага лежи у непробојној одбрани. Искусни Пољак Артур Боруц одлично командује последњом линијом која се никада не мења. Штопер Стив Кук и десни бек Сајмон Френсис су одиграли сваки меч од почетка првенства! А по многима је Френсис најбољи и најпоузданији играч тима. Пре две године је изабран за најбољег играча Лиге 1, а прошле сезоне у Чемпионшипу од максималних 4.140 минута, само 45 минута је провео ван терена! У дефанзиви је непрелазан, у нападу је заслужан за многе акције које су изродиле голове, са 30 година је на врхунцу форме и пласман у елиту би био круна каријере. После свих тих година мучења по друголигашким, трећелигашким и четвртолигашким теренима, заслужио је овај корпулентни дефанзивац да одмери снаге с најскупљим фудбалерима света.

ПРОГНОЗА

Борнмут од свих претендената за пласман у елиту, има можда и најбољи распоред. У наредних седам кола, најтежи испит га очекује већ данас када гостује Ипсвичу који је у налету форме. У досадашња три дуела у Чемпионшипу, Борнмут никада није победио, али ни изгубио од Трактор Бојса. После тога иду мечеви против тимова из доњег дела табеле што Борнмуту посебно одговара. У досадашњем делу првенства, Борнмут је изгубио само два меча од клубова који су пласирани од 10. места на табели, па наниже. Ако Хаувијеви пулени наставе традицију, онда им не гине место у Премијер лиги. Мада, треба посебно да обрате пажњу на последње коло и гостовање Чарлтону. На досадашња три гостовања на Валију Борнмут је доживео три пораза, на којима чак ни гол није постигао! Наша прогноза је да ће клуб са Дин Корта задржати прво место на табели до краја сезоне.

РАСПОРЕД:

3. април: Ипсвич - Борнмут
6. април: Борнмут - Бирмингем
10. април: Брајтон - Борнмут
14. април: Рединг - Борнмут
18. април: Борнмут - Шефилд В.
27. април: Борнмут - Болтон
2. мај: Чарлтон - Борнмут

МИДЛЗБРО – Мало Мурињове магије, најбољи играч Чемпионшипа и Челсијев „Бамфордињо“

Боро је ове сезоне заледио Енфилд, приредио хорор шампиону Манчестер Ситију, али круна свега ипак треба да дође у окршају са себи равнима.

По свим прогнозама ове сезоне тим који је највише показао да је зрео за Премијер лигу је Мидлзбро. Популарни Боро је одиграо две велике утакмице у куп такмичењима. Прво је заледио Енфилд Роуд у Лига купу када је херојски испао после 14 пенал серија да би у ФА купу декласирао шампиона Манчестер Сити на његовом терену.

Мидлзбро је деведесетих година био један од првих примера у енглеском фудбалу шта приватни капитал може да уради. Велика појачања попут Раванелија, Бокшића, Жуниња, Цигеа, Гаскојна, Мерсона, Хаселбајнка у које је газда Пол Гибсон уложио огроман новац су од Мидлзброа направила стабилног прволигаша који је провео 12 узастопних сезона у Премијер лиги. Иако то навијачи никада нису препознали и стадион Риверсајд је годинама био познат као један од најслабије посећених у лиги. Али када су на Острво дошли моћнији и богатији, Гибсон више није могао да прати корак и Мидлзбро је колабирао. Испао је у Чемпионшип где је годинама био пуки епизодиста, ушушкан у средини табеле.

Све се променило када је у клуб на место менаџера дошао шпански стручњак Аитор Каранка. Тихи Баск је за годину дана од Мидлзброа направио хит Чемпионшипа. Боро попут Вотфорда одудара од остатка лиге и више је представник континенталног него острвског стила фудбала. Разумљиво с обзиром на Каранкину фудбалску школу и на то да је клуб по жељи тренера доводио појачања из свих крајева света. У екипи су играчи из Шпаније, Екваторијалне Гвинеје, Аустралије, Чешке, Холандије, Белгије, Аргентине, Венецуеле...

Ипак, за разлику од Вотфорда који је представник тоталне офанзиве, Мидлзбро је више тактички обучена екипа која уме да калкулише. Каранка има можда и најбоље склопљен тим у лиги и играче за сваку ситуацију. Када напада, када игра на контре, када се брани... Имао је шта да научи од Муриња и изгледа да је успео у томе.

Мидлзбро нема напад као Борнмут и Вотфорд. Постигао је двадесетак голова мање од два највећа конкурента. Али Боро има убедљиво најбољу одбрану у лиги. Примили су само 30 голова у 39 мечева што је податак за свако поштовање. Челсијево дете Томаш Калас, млади Бен Гибсон, затим бивши Ливерпулов првотимац Дани Ајала и искусни Џонатан Вудгејт би требало да изнесу највећи терет у наредном периоду. Недавно је дефанзивна линија појачана и довођењем Фернанда Амоербијете из Фулама којем Каранка одлично памти сјајне партије у дресу Билбаа. У исту сврху је пред крај рока за довођење играча на позајмице, доведен и Двајт Тијендали, повремени бек репрезентације Холандије и члан Свонсија. Јасна назнака да ће Каранка покушати одбраном да добије трку.

Мидлзбро има и двојицу „мозгова“ у везном реду око којих се све окреће. „Десетка“ Ли Томлин игра у животној форми и сјајно диригује нападима Каранкиног тима, док је Грент Лидбитер убедљиво најбољи задњи везни у Чемпионшипу. Многи су сложни у оцени да је он и најбољи играч у лиги. Само чињеница да не игра на довољно атрактивној позицији би могла да га спречи да добије награду за играча године.

ПРВА ЗВЕЗДА - Патрик Бамфорд

И поред сјајних партија Томлина и Лидбитера, очи навијача Мидлзброа ће бити упрте у Патрика Бамфорда. Момка који је дошао из Челсија на позајмицу и који је ударна игла екипе. Белгијанац Фосен и Шпанац Кике нису дали онолико колико се очекивало од њих, али су Бамфордови голови су покрили све. Млади нападач је постао миљеник Борових нападача и добио је надимак „Бамфордињо“. Ако уведе Мидлзбро у Премијер лигу, за њих ће бити Роналдињо!

ПРОГНОЗЕ

Мидлзбро има најдужу клупу и евентуалне повреде у финишу ће му нанети мање штете него осталим ривалима. До краја имају два тешка гостовања директним ривалима Вотфорду и Норичу, а не треба заборавити ни да дочекују Вулверхемптон који се такође нада пласману макар у плеј-оф. Међутим, Мидлзбро има добар скор у дерби мечевима ове сезоне пошто је изгубио само три меча у окршајима против осам првопласираних тимова. Такође, најбоља су гостујућа екипа у лиги што им даје довољно разлога за оптимизам.

РАСПОРЕД

3. април: Мидлзбро - Виган
6. април: Вотфорд - Мидлзбро
11. април: Мидлзбро - Роттерам
14. април: Мидлзбро - Вулверхемптон
17. април: Норич - Мидлзбро
25. април: Фулам - Мидлзбро
2. мај: Мидлзбро - Брајтон

ВОТФОРД – Јоканов италијански посао са силеџијом из затвора и Уједињеним нацијама! 

Стршљеновима је Кевин Филипс пре две године сломио срца на Вемблију, ове сезоне не могу да победе никога од директних ривала, али су опет на добром путу да остваре пласман у Премијер лигу. Иако имају најтежи распоред.

Никада Чемпионшип није био интересантнији љубитељима фудбала у Србији као ове сезоне, а разлог је једноставан - Славиша Јокановић! Српски стручњак је на прагу историјске шансе да одведе Вотфорд у елитни ранг енглеског фудбала и постане први српски тренер у историји Премијер лиге. До Јокановићевог доласка у октобру, Вотфорд је променио тројицу тренера за четири месеца и није слутило на добро.

Италијанска фамилија Поцо која је преузела клуб пре три године поставила је јасан циљ пред Јокановића: Улазак у Премијер лигу. Породица која је од Удинезеа направила једног од најстабилнијих прволигаша у Серији А и фабрику талената захваљујући фантастичном скаутингу је проширила свој посао и на Острво (иначе, држе и шпанску Гранаду) где се обрће највише новца. Пласман у Премијер лигу би исплатио сва уложена средства и донео огромну зараду Италијанима. План је да Вотфрод постане клуб попут Удинезеа који се неће борити за опстанак и ту и тамо ће бити нагазна мина за фаворите у Премијер лиги.

Најславније време Вотфорда је сезона 1982/1983 када су умало узели титулу поред чувеног Пејслијевог Ливерпула, а тада је у фудбалску орбиту лансиран Џон Барнс који је касније постао икона клуба са Енфилда. Само два пута у историји је Вотфорд играо у Премијер лиги и оба пута се то завршило неславно. Освајањем последњег места на табели и испадањем у друголигашки ранг. Последњи пут су популарни Стршљенови били чланови елите у сезони 2006/2007. Већ следеће сезоне су имали шансу да се врате, али су елиминисани у полуфиналу плеј-офа.

Од тада су углавном били просек и таворили у средини табеле, да би пре две године дошли надомак директног пласмана у Премијер лигу. У последњем колу су пропустили шансу да освоје друго место на табели и отишли су у плеј-оф. Тамо су против Лестера одиграли један од најлуђих мечева икада виђених на Острву.

После хичкоковске завршнице су прошли даље и заказали финални окршај с Кристал Паласом на Вемблију. А онда им је Кевин Филипс сломио срца голом у 105. минуту…

Засад Јокану иде одлично да ухвати једно од прва два места. Једно време је био и лидер на табели, али је недавно пропустио велику шансу поразом од Ипсвича на свом терену у последњем секунду меча. Ипак, и даље је Вотфорд један од три најозбиљнија кандидата за директан пласман у елиту.

Стршљенови имају атипичну екипу за прилике у другом рангу енглеског фудбала. То је продукт политике фамилије Поцо која доводи играче са свих страна света захваљујући разгранатој скутинг мрежи, па тако данас за Вотфорд поред Енглеза, Ираца и Шкота, играју фудбалери из Мексика, Нигерије, Италије, Чешке, Швајцарске, Јамајке, Бразила, Еквадора… А ту је и Вујадин Савић који ипак има улогу статисте и углавном је на трибинама.

Јоканове „Уједињене нације” су се мучиле у новембру када су забележиле четири узастопна пораза. Ипак, у јануару је уследила експлозија. Тотална офанзива српског тренера је дала резултате. Вотфорд је правио невероватне преокрете, а нигеријски нападач Одион Игало је експлодирао постигавши 14 голова у 10 мечева! Када је повреда зауставила Игалоа, почео је да решета његов колега из напада Трој Дини са осам погодака на осам мечеве. Уз најбољег џокера у првенству Матеја Видру, швајцарског офанзивног везисту Алмена Абдија и искусног Фернанда Форестијерија, навала је најјачи адут Јокановићеве екипе. Буквално сви постижу голове и нижу асистенције. Не зна се са које стране прети већа опасност. Дини – Игало – Видра чине један од најефикаснијих нападачких трилинга у Европи.

ПРВА ЗВЕЗДА - Трој Дини

Најбољи Вотфордов стрелац Трој Дини је посебна прича. Прошао је омладинску школу Астон Виле, али мрзи тај клуб и има истетовиран грб Бирмингема. У Вотфорд је дошао 2010. године и најавио велики потенцијал, а онда је две године касније завршио у затвору! Пребио је човека у кафанској тучи, нанео му тешке повреде по глави и осуђен је на десет месеци затворске казне. Одлежао је три месеца, после чега је пуштен јер се покајао. А на терену је изгледао као да је пуштен с ланца. У претходне две сезоне је у првенству постигао 43 гола, а у актуелној је дошао до броја од 19 голова. Решава утакмице и постиже важне голове, тако да ако Вотфорд не уђе у Премијер лигу, он сигурно хоће јер интересовање показује неколико клубова.

ПРОГНОЗЕ

Пред Вотфордом је паклен распоред! Од свих кандидата за улазак у елиту, Јоканови Стршљенови имају најтежу серију утакимица. У наредна два кола их очекују дуели с директним ривалима. Прво гостовање Дерби Каунтију, па меч на свом терену против Мидлзброа који има најбољ скор у гостима у лиги. Вотфордова највећа мука ове сезоне је биланс с директним конкурентима. Против ривала из Топ 6 нису остварили ниједну победу. Имају само два ремија уз чак шест пораза, а на тих осам мечева су постигли мизерна три гола. После тога иду на ноге Нотингем Форесту који је у серији од пет победа на домаћем терену и игра одлично од када је на клупу сео Даги Фридмен. Распоред не иде наруку Јокану и Вотфорду…

РАСПОРЕД:

3. април: Дерби Каунти - Вотфорд
11. април: Вотфорд - Мидлзбро
15. април: Милвол - Вотфорд
18. април: Вотфорд - Бирмингем
25. април: Брајтон - Вотфорд
2. мај: Вотфорд - Шефилд В.

НОРИЧ – Како добро звучи пролећна песма Канаринаца

Промена тренера и долазак Алекса Нила су лансирали Норич у другом делу првенства и многи их виде као највећу претњу водећем трилингу.

Уочи почетка сезоне у Чемпионшипу стручњаци су прогнозирали да ће главну реч у борби за прва два места водити Кардиф и Фулам којима се предвиђао експресан повратак у лигу, јер су задржали скоро све најбоље играче. Међутим, видимо како су прошли и колико су далеко од врха.

У тим прогнозама, једини клуб којем су дате велике шансе за пласман у Премијер лигу, а који то тренутно може и да оствари је Норич, такође клуб који је испао из елите.

За разлику од Кардифа и Фулама, популарни Канаринци су умели да одреагују на испадање и врло брзо се консолидују. Упркос одласцима двојице најбољих играча – Роберта Снодграса и Лероја Фера. Али и Рикија ван Волфсфинкела.

Норич се после испадања из елите дочекао као мачка на ноге. Добро је кренуо, али је уследила црна серија резултата у октобру и новембру када су Канаринци пали у средину табеле и изгледало је да губе дах у трци за повратак у елиту. Резултати су били променљиви све до јануара када је управа клуба одлучила да се захвали неискусном менаџеру Нилу Адамсу и на његово место постави такође неафирмисаног Алекса Нила који је до тада само имао искуство рада са у шкотском Хамилтону.

Нил се показао као потпуни погодак и потез сезоне пошто је потпуно успео да размрда екипу и врати је на победнички колосек. Енергичан тип који воли да подвикне је подсетио на дане када је на клупи овог клуба седео његов земљак Пол Ламберт. Под Ниловом палицом је Норич у фебруару нанизао чак шест тријумфа од чега су победе у гостима над Вотфордом и код куће над локалним ривалом Ипсвичом биле ињекције сампоуздања за екипу која се до тада тешко носила с бременом фаворита. Клуба са истока по многим оценама игра најлепши фудбал у Чемпионшипу од почетка године.

Норич је покушавао у зимском прелазном року да доведе нека озбиљна појачања из Премијер лиге, али је на крају много започео, а мало тога завршио. Успут је Нил решио да се захвали Кајлу Лафертију, који је после очајне јесени отишао у туски Ризе. Када је Норич одбио понуду тешке 5.000.000 евра из Премијер лиге за шведског дефанзивца Мартина Олсона, било је јасно да креће у тоталну офанзиву на повратак у елиту.

Канаринци имају групу играча са великим искуством играња у Премијер лиги, а један од разлога процвата у другом делу сезоне је била и експлозија младог Нејтана Редмонда.

Искусна одбрана је један од најјачих адута екипе из Источне Англије. Шпански ветерани Карлос Куељар и Хавијер Гаридо, затим поменути Олсон, Басонг из Тотенхема и искусни Шкот Стивен Витакер су гарант да Норич после Мидлзброа има најбољу дефанзивну линију у лиги. Сада у финишу првенства тај квалитет ће још више доћи до изражаја. Није их чак пореметило ни то што је највеће летошње појачање Вадис Ођиђа Офое доживео тешку повреду и провео четири месеца ван терена. Искусни ирски везиста Вес Хулахан је мајсторски дириговао игром Канаринаца и показао да је један од технички најпоткованијих играча у лиги.

У нападу је Гари Хупер оправдао очекивања и подсетио на сјајне партије у дресу Селтика. Доказао је да је један од најбољих нападача у Чемпионшипу. Искусни Камерон Џером је почео да решета мреже као некада у Бирмингему и скинуо са себе етикету глобтротера који игра добро само на махове. А посебна прича је Луис Грабан. Од Ниловог доласка у клуб, Грабан је заиграо као у трансу и чак за четири пута поправио голгетерски учинак! Нажалост, недавно се повредио и то ће бити велики ударац за Норич у одлучујућем делу првенства.

ПРВА ЗВЕЗДА - Бредли Џонсон

Док расположени Вес Хулахан диригује игром Норича, Бредли Џонсон представља срце и плућа овог тима. Некадашњи фудбалер Лидса је у претходне три сезоне у Премијер лиги стекао довољно знања и исукства да постане један од доминантнијих играча у Чемпионшипу. Осим тога што завршава огроман посао на средини терена и разбија противничке нападе, Џонсон се показао и као „убица“ из другог плана пошто је већ постигао десет голова, а неки од њиих су били праве бомбе са дистанце као недавно у дербију против Испвича.

ПРОГНОЗЕ

Од свих кандидата за врх, Норич има убедљиво најбољи распоред до краја сезоне. Преостао им је само један дуел против директних конкурената. Утакмица против Мидлзброа на свом терену. Иначе, Боро је једини тим од шест најбоље пласираних клубова који је успео у току сезоне да савлада Норич. Осим дерби сусрета, Канаринци су имали и сјајан учинак против клубова из доњег дома првенствене лествице. Од преосталих седам мечева, чак четири ће играти против клубова који су пласирани између 12. и 18. позиције. А Норич против ових тимова током сезоне није доживео ниједан пораз. Ако било ко може да угрози водећи трилинг онда су то Канаринци! За њих ових седам преосталих кола има и посебну димензију. У питању је трка са великим ривалом Ипсвичом која Источну Енглеску диже на ноге...

РАСПОРЕД

3. април: Брајтон - Норич
6. април: Норич - Шефилд Венздеј
11. април: Болтон - Норич
14. април: Лидс - Норич
17. април: Норич - Мидлзбро
25. април: Ротерам - Норич
2. мај: Норич - Фулам

ВУЛВЕРХЕМПТОН – Аристократа у крпама

Од осам тимова који претендују на пласман у Премијер лигу, Вулвси имају несумњиво најдужу традицију. Шампионски сјај је додуше одавно ишчезао, али Кени Џекет, Кевин Мекдоналд и Беник Афобе, пре свих, надају се да би могли на Молино да врате барем нешто од њега.

Традиција дуга задивљујућих 138 година, три титуле шампиона Енглеске за појасом, финале Купа УЕФА из 1972. године пре којег су пред Вулверхемптоном падали и Јувентус и славни Ференцварош, да би се на последњем кораку испречио Тотенхем... Али то су нека давна времена. Вулвси данас нису ни сенка клуба који – историјски гледано – и даље спада у сам врх острвског фудбала. Међутим, на Молиноу се надају да би ускоро могли да поврате барем нешто од гламура који га је некад красио, а резултати у повратничкој сезони у Чемпионшип дају им за право да верују у чудо.

Пласман у Премијер лигу представљао би управо то – чудо! Истина, прошле су и осамдесте године када су Вулвси два пута ишли у стечај, али клуб ове сезоне троши претпоследњу сезону у којој може да рачуна на такозване падобран исплате којим Премијер лига штити бивше чланове елите од банкрота. Баш због тога промоција ове сезоне и није приоритет, али се некада озлоглашена (хулигани су добрим делом „почишћени“ у полицијској операцији ГРОWТХ - Гет Рид оф Wолверхамптон`с Троублесоме Хоолиганс илити по српском скраћеница за: Решити се проблематичних хулигана Вулверхемтона) и врло масовна навијачка база и даље потајно сања сензацију.

Узда се понајвише у три човека. Пре свега тренера Кенија Џекета, играчку легенду Вотфорда – у комичном роману Грента Хила Цлуббед то Деатх један од јунака је толико одушевљен Џекетом да признаје да због њега има бисексуалне фантазије – који је кормило преузео маја 2013. и одмах избавио Вулвсе из треће лиге, притом поставивши нови рекорд дивизије од 103 освојена бода.

Ове сезоне Вулверхемптону не иде толико добро, али на Молину жање бодове као од шале што га сврстава међу најнегостољубивије домаћине у Чемпионшипу (последњи пораз код куће претрпео је 7. фебруара, на наредних шест утакмица пет победа и реми уз гол разлику 15:2).

Добрим делом захваљујући 26-годишњем Шкоту Кевину Мекдоналду од кога полазе све акције Вулвса. Мекдоналд је ове сезоне саиграчима спаковао већ десет асистенција, што га ставља на деобу трећег места на листи најбољих пакера лиге – испред су само Мет Ричи из Борнмаута са 13 и Мајкл Антонио из Нотингем Фореста са 11, на истој коти тренутно је и Весли Хулахан из Норича. Прошле сезоне и навијачи и колеге играчи прогласили су Мекдоналда за најбољег играча Лиге 1.

Треће лице у које су упрте очи навијача и човек од којег се можда и највише очекује јесте Беник Афобе, због кога су присталице Вулверхемптона брзо заборавиле Леона Кларка (у јануару отишао у Виган) и Лијама Мекалиндена (Флитвуд). Некада проглашаван за „тхе неxт биг тхинг“ – следећу велику ствар – енглеског фудбала, Арсеналов отпадак је ове сезоне експлодирао. Откако је средином јануара стигао из нижеразредних МК Донса Афобе је одиграо 14 лигашких утакмица за Вулвсе и постигао сјајних осам голова, три на последњих пет мечева.

Али нису Мекдоналд и Афобе једино Џекетово оружје. Бакари Сако је у фебруару проглашен за играча месеца у Чемпионшипу, пошто је на шест утакмица четири пута погодио у мету. Са 12 голова 26-годишњи везиста из Малија је најбољи стрелац тима, испред земљака Нухе Дикоа који је тренутно на коти 10.

Испред искусног голмана Томаша Кушчака – бившег члана Манчестер јунајтеда и вероватно најзвучнијег имена на Молиноу – доминира високи Дани Бат, дете Вулверхемптона и миљеник навијача.

Стиче се ипак утисак да Вулвсима недостаје лидер који би их погурао напред. А Вулверхемптон ипак има најлошију стартну позицију од конкурената за промоцију.

ПРВА ЗВЕЗДА

Част Мекдоналду и Сакоу, предност дајемо Афобеу, који је ове сезоне – рачунајући и време проведено у МК Донсима, те утакмица у ФА и Лига купу – пут до противничке мреже проналазио чак 27 пута што га, веровали или не, чини другим најефикаснијим играчем на Острву. Испред је само Хари Кејн из Тотенхема са 29 голова. Са инстикнтом убице – најдужи пост у овој сезони трајао је само три утакмице – Афобе би требало да представља најјачег Џекетовог адута.

КАЛКУЛАЦИЈЕ

Распоред је оно што не иде наруку Вулвсима. Све што су радили последњих девет месеци могло би врло лако да стане у само четири дана, пошто Вулверхемптон 14. априла путује на Мидлсброов Риверсајд, а 18. чека Ипсвич свог бившег тренера Мика Мекартија. У само четири дана две кључне борбе са директним ривалима у борби за промоцију. А ту је и неугодно гостовање код Нотингем Фореста. Добра ствар би могла да буде то што у последња два кола игра са Виганом и Милволом, који би до тада већ могли да изгубе друголигашки статус.

РАСПОРЕД

3. април: Нотингем Форест - Вулверхемптон
6. април: Вулверхемптон - Лидс
11. април: Бирмингем - Вулверхемптон
14. април: Мидлзбро - Вулверхемптон
18. април: Вулверхемптон - Ипсвич
25. април: Виган - Вулверхемптон
2. мај: Вулверхемптон - Милвол

ДЕРБИ КАУНТИ – Највернија публика, шкотска хаубица и тврдоглави Мекларен

Овнови су једва дочекали репрезентативну паузу да се тргну из апатије. Прошле године их је Боби Замора на Вемблију завио у црно када су играли прелеп фудбал.

Ако нечији навијачи са страхом и стрепњом дочекују фото-финиш у Чемпионшипу, онда су то присталице Дерби Каунтија. Просто је невероватно какве осцилације су Овнови имали током ове сезоне. Још једно разочарање би заиста сломило срца најверније публике у Чемпионшипу. Јер Дерби заиста има најоданије навијаче у Чемпионшипу. Око 30.000 људи се у просеку ове сезоне окупљало на Прајд парку који максимално може да прими 33.000 навијача. Био би заиста грех да их опет изневере као прошле сезоне.

Тада је Дерби Каунти играо далеко најлепши фудбал у Чемпионшипу, завршио је сезону као трећепласирани тим у лиги, убедљиво је елиминисао Брајтон у полуфиналу са две лагане победе, а онда су са играчем више поражени у финалу на Вемблију од Квинс Парк Ренџерса. Боби Замора их је завио у црно и поништио сјајну сезону коју је иницирао долазак Стива Мекларена на клупу.

Мислило се да ће Мекларен у овој наплатити оно што је пропустио у прошлој сезони и једно време је стварно изгледало да је то неминовност. Иако је првенство почео нешто слабије него што се очекивало, Дерби је брзо упалио моторе и нашао се на лидсерској позицији. Две серије од седам мечева у којима су узели 17 бодова су биле кључне да Овнови дођу на прво место. После седам година су коначно деловали као тим зрео за Премијер лигу.

Чак се клуб испрсио у јануару и довео бомбастична појачања попут Тома Инса и Дарена Бента која су се феноменално уклопила и деловало је као мало вероватно да ће неко зауставити чету Стива Мекларена.

А онда су почели проблеми... Дерби је од почетка фебруара забележио само три победе у 12 мечева. Март је дочекао на првој позицији са два бода предности, а завршио га као пети на табели са шест бодова мање од лидера Борнмута. Истина, имао је и тежак распоред, али просто је невероватно какве је трауме приредио својим навијачима.

Реми против Ротерама са 3:3. Затим меч против Бирмингема када су узели само бод иако су водили са 2:0 до 94. минута! И на крају трагикомичан пораз од Вулвса када су Форсајт и голман Грант катастрофалним киксевима практично поклонили победу Вуковима. Превише! Ти киксеви су унели панику у редове Овнова, а Мекларен није успео да тргне екипу.

Период кризе има два узрока. Први је губитак суперталентованог Џордана Ајба који се сјајним партијама јесенас изборио за повратак у Ливерпул пре времена, због чега је као алтернатива доведен Том Инс. Други разлог Дербијевих посртања је повреда најбољег играча и стрелца Криса Мартина. Када је био у најбољој форми, шкотски нападач је доживео повреду која га је с терена удаљила скоро два месеца и на резултатима се то жестоко осетило. Да ствари буду горе, на неко време је због повреде одсуствовао и Дарен Бент тако да је Мекларен остао без прве две нападачке опције и морао је да у ватру гура клинце попут Џејмија Хансона који једноставно нису били спремни за битке у Чемпионшипу. Спекулише се чак и да су играчи од Мекларена тражили да промени формацију и адаптира се ситуацији што је он тврдоглаво одбио и утицао на атомсферу у екипи.

Оно што даје разлога за оптимизам двоструком шампиону Енглеске је форма двојице талентованих везиста. Млади репрезентативци Вил Хјуз и Џеси Лингард играју феноменално ове сезоне. Такође, репрезентативна пауза је дошла у најбољем могућем тренутку да екипа устане из нокдауна и да се од повреда опораве неки битни играчи.

ПРВА ЗВЕЗДА - Крис Мартин

Ту су Дарен Бент, Том Инс и Џеси Лингард, али без икакве дилеме Крис Мартин је прва звезда тима. Ниједан тим у Чемпионшипу толико не зависи само једног човека као Дерби од Криса Мартина. Шкотски нападач је до повреде постигао 16 голова и створио саиграчима чак 47 гол шанси што довољно говори о његовом утицају на игру. Ван терена је од 10. фебруара и сада је коначно спреман да поведе Овнове ка Премијер лиги. С Мартином у тиму, Дерби ће опет бити убојит.

ПРОГНОЗЕ

Иза Дербија је паклен распоред. Скоро да су прегрмели све теже испите. У завршних седам кола их очекују само два дуела против директних ривала. Дочекују Вотфорд и Брентфорд. Од преосталих пет мечева, чак три играју против екипа које држе последња три места на табели. Гостовање Вигану је најтежи од та три испита, против отписаног Блекпула и на гостовању Милволу не би требало да имају проблема. Такође, Хадерфсилд и Рединг су ривали против којих Овнови реално могу да освоје максималних шест бодова. Оно што треба да брине навијаче Дербија је паклен распоред са две утакмице недељно. Дерби има можда и „најтању“ клупу од свих претендената за врх и свака повреда може да буде ненадокнадив хендикеп.

РАСПОРЕД:

3. април: Дерби Каунти - Вотфорд
6. април: Виган - Дерби Каунти
11. април: Дерби Каунти - Брентфорд
14. април: Дерби Каунти - Блекпул
18. апрл: Хадерсфилд - Дерби Каунти
25. април: Милвол - Дерби Каунти
2. мај: Дерби Каунти - Рединг

БРЕНТФОРД – Прича о љубави и растанку

Власник Метју Бенам и тренер Марк Варбартон повели су Пчеле у неслућене висине. Премијер лига је, мимо свих очекивања, надохват руке, али ће сарадња двојице најзаслужнијих за метеорски успон клуба свеједно бити окончана на крају сезоне.

Личило је на бајку какву само фудбал може да приреди. Двојица способних „предузетника” решила су да напусте суморни канцеларијски живот и почну дане да проводе дишући пуним плућима. Метју Бенам је тешко стечени новац уложио у фудбалски клуб, Марк Вартбартон у фудбалско образовање (хттпс://бит.лy/1ЦБ8Л6Е). Идеалан спој. Све док бистри умови двојице генијалаца нису уперили погледе у различите правце и сукобили се око клупске филозофије.

У позадини сасвим неуобичајен случај који најбоље осликава колико се Бенам и Варбартон разликују од колега из других клубова. Бенам наиме није од штедљивих газди. Био је спреман да се у јануару испрси, ојача играчки кадар и нападне Премијер лигу свом силом. Варбартон, међутим, није од алавих тренера. Он се успротивио гомилању играча из бојазни да би се староседеоци узнемирили. И како по обичају бива код људи са израженим карактером, дошло је до сукоба, јер су обојица тврдоглаво бранила ставове. Отуд средином фебруара саопштење које је ражалостило навијаче Пчела – Варбартон, тренер који је Борнмут и довео до Чемпионшипа, одлази на крају ове сезоне. Без обзира на то да ли ће, као што је то пре неку годину учинио Саутемптон, обезбедити промоцију за промоцијом.

И као и увек кад је Бенам у питању, уследиће математичке анализе, прорачуни (хттпс://бит.лy/1БQТМ58) и – резови. Карту у једном правцу добиће и спортски директор Френк Мекпарланд, а нови шеф струке (помиње се Пако Хемез из Рајо Ваљекана) убудуће неће имати право апсолутног вета на трансфере. За Варбартона то је била кап која је прелила чашу, па се навијачи брину да би могла да ишћезне и игра за коју је и сам Бенам рекао да је „уживање гледати је”.

Уосталом, ако изузмемо уводних 15 кола сезоне, када су се бројне новајлије у табору Пчела још привикавале на другачији амбијент, Брентфорд није падао испод седмог места на табели. И кад смо већ поменули Саутемптон – тежња ка метеорском успону из треће у прву лигу није једино што спаја ова два клуба. И Брентфорд је окренут младим играчима, иако иза себе нема тако јаку омладинску академију каква је Саутемптонова. Али управо је у дресу Пчела 21-годишњи десни спољни Мозес Одубајо завредио позив у младу репрезентацију Енглеске, 23-годишњи Шпанац Хота после неуспешне епизоде у Селти – из које је стигао за 1.500.000 фунти – залудео и бројне премијерлигашке клубове, а његов вршњак Андре Греј после вуцарања по четвртој, петој, па и шестој лиги стигао до 14 голова у Чемпионшипу. Блистају и 21-годишњи Алекс Причард, који је стигао на позајмицу из Тотеннхема, да би потом био номинован за најбољег младог играча Лондона (тек да не помислите да је конкуренција никаква, признање је завршило у рукама голгетера Тотенхема Херија Кејна), те још један Шпанац Јон Торал, иначе под уговором са Арсеналом. Мир екипи уливају ветерани попут Тонија Крејга, Ирца Џонатана Дагласа, па и 34-годишњег Томија Смита, који је претходно осетио како је то изборити пласман у елиту са Вотфордом, Квинс Парк Ренџерсом и Кардифом.
„Нема магичне формуле. Само треба скромно да радиш свој посао, да сачуваш живце, не гледаш друге. Најтеже је када стигне притисак навијача. Лако те повуче та атмосфера“, упозорава Смит.

Највеће питање је ипак како ће на амбијент у тиму утицати већ најављени одлазак Варбартона?
„Помераћемо планине како бисмо овим играчима, навијачима, па и Метјуу донели промоцију коју заслужује“, уверава харизматични тренер.

Али на сличан начин размишљају и сви остали претенденти за пласман у највиши ранг.

ПРВА ЗВЕЗДА

Хота, Причард и Торал можда привлаче највише пажње, али највећа снага тима по многима лежи у још једном великом потенцијалу, 22-годишњем штоперу Џејмсу Тарковском, иначе великом навијачу Манчестер јунајтеда и обожаваоцу Дејвида Бекама и Пола Сколса. И као некад Јунајтед са Алексом Фергусоном на клупи Тарковски уме да се избори са тешким периодима. Промашивао је пенале, правио их, постизао аутоголове, али је сигурношћу све то компензовао, па се и њему предвиђа каријера у Премијер лиги (још док је носио дрес Олдама доводио се у везу са Јунајтедом и Ливерпулом). „Краља Хоту“ најлакше је приметити, Тарковског кажу скоро немогуће заменити.

КАЛКУЛАЦИЈЕ

Пре мање од месец дана енглески медији су упоредили резултате из јесењег дела сезоне са утакмицама које се играју у самом финишу и дошли до претпоставке да ће до Премијер лиге лидер Борнмут и управо – Брентфорд. Виган, Рединг, Фулам су тимови из доњег дома, тек нешто боље стоји Болтон, Шефилд Венздеј неће имати резултатски императив, вероватно ни Нотингем Форест, па се претпоставља да би гостовање код Дерби Каунтија 11. априла могло да буде кључно. Дерби је уосталом само бод испред – као и Ипсвич – па место у баражу не би изненадило. Директан пласман у елиту? То већ звучи премабициозно.

РАСПОРЕД

3. април: Фулам - Брентфорд
6. април: Брентфорд - Нотингем Форест
11. април: Дерби - Брентфорд
14. април: Шефилд Венздеј - Брентфорд
18. април: Брентфорд - Болтон
25. април: Рединг - Брентфорд
2. мај: Брентфорд - Виган

Чемпионшип ук п н и гд гп пн
1. БОРНМУТ 39 21 10 8 82 40 73
2. ВОТФОРД 39 22 6 11 78 46 72
3. МИДЛЗБРО 39 21 9 9 59 30 72
4. НОРИЧ 39 20 10 9 76 43 70
5. ДЕРБИ 39 19 10 10 69 43 67
6. ИПСВИЧ 39 19 10 10 59 43 67
7. БРЕНТФОРД 39 20 6 13 64 52 66
8. ВУЛВЕРХЕМПТОН 39 18 11 10 56 45 65
9. Н.ФОРЕСТ 39 15 12 12 62 54 57
10. БЛЕКБЕРН 39 14 12 13 51 50 54
11. ЧАРЛТОН 39 13 15 11 48 50 54
12. ШЕФИЛД В. 39 13 14 12 36 40 53
13. ЛИДС 39 14 10 15 43 47 52
14. КАРДИФ 39 13 12 14 48 50 51
15. БИРМИНГЕМ 38 11 14 13 43 55 47
16. БРАЈТОН 39 10 15 14 43 46 45
17. БОЛТОН 39 12 9 18 46 57 45
18. ХАДЕРСФИЛД 39 11 11 17 48 67 44
19. РЕДИНГ 38 12 8 18 42 61 44
20. ФУЛАМ 39 12 7 20 50 68 43
21. РОТЕРАМ 39 9 13 17 40 60 40
22. ВИГАН 39 8 11 20 35 52 35
23. МИЛВОЛ 39 7 12 20 33 64 33
24. БЛЕКПУЛ 39 4 11 24 30 78 23

Коментари / 0

Оставите коментар