На ратиштима Блискг истока ратује 25 Срба
Присуство страних бораца на ратним подручјима Блиског истока један је од највећих безбедносних ризика с којима се суочава Безбедносно-информативна агенција.
Свијет 01.04.2015 | 22:45
То је на семинару Парламентарне скупштине НАТО-а у Београду рекао директор БИА Александар Ђорђевић, додавши да је на ратишта у Сирији и на Блиском истоку отишло око 25 грађана Србије, што је занемарљив број у односу на број бораца из БИХ.
"Избијањем оружаних сукоба у поменутим блискоисточним земљама потрвђена је дугогодишња сарадња исламских екстремиста у региону (КИМ централни део Србије, Македонија, Босна и Херцеговина, Црна Гора и Албанија) а која је овога пута дошла до изражаја кроз заједничке активности на плану одласка на ратиста као и прикључивања углавном истим борбеним формацијама, између осталог због језичке баријере", рекао је Ђорђевић.
Сулејман Угљанин, председник СДА, странке која једина у скупштини није гласала за закон који забрањује учествовање наших држављана у рату у страној држави, рекао је да је мали број оних који из Санџака одлазе да се боре на ратишта у Сирији и Ираку и оштро се успротивио таквим активностима.
"Данас смо суочени са једном веома опасном појавом која нас све забрињава, а то су страни плаћеници, на блиском истоку Сирији и северу Африке. Укупан осећај у региону Санџака према овим тзв борцима је веома негативан, као и према овој појави уопште", навео је лидер СДА.
Одговарајући на питања парламентараца о броју људи из Србије који учествују у сукобима у Украјини, директор БИА објаснио је да се велики број њих вратио и да је тај повратак дошао са доношењем закона у Србији којим се учешће на страним ратиштима третира као кривично дело.
"Највећи број тих људи су се вратили у Србију тако да се бројка људи који бораве тамо може ставити на прст једне руке", нагласио је директор БИА.
Један од предлога данашњег скупа био је да све балканске државе донесу заједничку платформу о забрани одласка њихових држављана на ратишта у друге земље будући да појединачни закони нису довољно ефикасни.
Извор: Б92
Коментари / 5
Оставите коментаркоментар
02.04.2015 03:39Има њих и 2500.
ОДГОВОРИТЕЖИКА Ж
02.04.2015 06:50АКО СУ ГРАЂАНИ СРБИЈЕ НЕ ЗНАЧИ ДА СУ ТО СРБИ. ВЈЕРОВАТНО ШИПТАРИ ИЛИ КОЈИ МУХАМЕДАНАЦ!
ОДГОВОРИТЕЈу
02.04.2015 10:50Зар нису сви градјани србије срби? Мало се информиси прије него написес неку глупост.
Требиње
02.04.2015 12:29Увијек Србија мора некоме да се правда.Нека провјере колико има "светих" ратника џихада из БиХ, или колико има "бојовника" (усташа) такође у Украјини, Па шта је са "независним" Косовом, Албанијом...И ови из ЕУ све то знају али праве се блесави само је Србија проблем. Што хитније прекинути све разговоре о приступу Србије ЕУ.
ОДГОВОРИТЕпавле зиванов
02.04.2016 20:28Повратак страних бораца са ратишта у Србију.
ОДГОВОРИТЕ