Нови закон гуши мале винарије у Српској!
Приједлог Закона о вину изазвао је доста полемика. Стручна јавност, винари и виноградари тврде да је Приједлог направљен тако да иде у корист неколицини великих производјача у Српској, док ће са друге стране да потпуно угуши производњу малих производјача вина.
Република Српска 31.03.2015 | 22:53
Приједлог Закона о вину уништава мале виноградаре и винаре у Републици Српској, јасан је став Удружења виноградара и винара.
За БН у овом Удружењу кажу да су министарству доставили препоруке на приједлог Закона, али да их Министарство пољопривреде углавном није прихватило, јер је стало на страну два велика производјача вина.
Професор на пољопривредном факултету у Бањалуци, уједно и предсједник Удружења винара, Драгутин Мијатовић тврди да нико не бјежи од контроле квалитета и производње, али да ће на начин на који је министарство замислилио Закон бити угашени сви мали производјачи вина у Српској.
Приједлог Закона предвидио је забрану увоза грожђа из других земаља у Републику Српску што је јединствен случај у региону. И то су, тврде у Удружењу винара, излобирали велики производјачи.
Ниједна држава не забрањује увоз грожђа и производњу вина од увезеног грожђа. Винари наводе примјере Србије и Хрватске.
"Грожђе, масуљ и вино и други производи од грожђа могу се увозити, ако се налазе у промету земље производјача исте кавкоће и под истим називом под којим се увозе у Републици Хрватској, ако је цјеловита земља обављена у земљи производјача, ако у производњи нису примјењиване твари и поступци који овим Законом и прописима нису допуштени", пише у хрватском Закону.
Из Министарства пољопривреде су у међувремену обавијестили да су извршили одређене измјене у Приједлогу Закона. Једна од њих односи се и на процес производње и сада се каже да процесом управља стручно лице одговарајуће стручне спреме.
Ни овим у удружењу винара нису у потпуности задовољни, јер неке ствари и даље остају нејасне.
Министарство је рок за нове примједбе оставило до 3. априла.
(БН ТВ)
Коментари / 5
Оставите коментарОсвит
31.03.2015 12:56Административним мјерама интервенисуци у пословању прије свега у приватним предузецима дрзава се понаса као слон у продавници стакла.Пољопривредна апотека мора имати запосленог пољоприредног инзињера механицка радиона масинског инзињера елекрицарска радња електро инзињера да би добили лиценце за рад.Инзињер годисње са свим обавезама не коста мање од 25.000км.Будуци да промет малих радњи не прелази педесет хиљада км годисње вецина ти радњи се затвара циме је дрзава направила контра ефекат.То исто хоце да направе и у малим винаријама и онемогуце породицне фирме да зиве од свог рада.Сад видите резултате рада циновника који су вецином купили факултете и посао.
ОДГОВОРИТЕТребиње
31.03.2015 13:01Ово је ријетки покушај ове дичне Владе да покуша увести ред у неку област. Винари имају огроман промет својих производа, направили су врхунске подруме, цијене њихових производа су енормно велике. Готово сви раде без икакве контроле квалитета или контроле производње, и имају једног или ниједног запосленог радника и примају подстицаје.Постали су локалне газде у Требињу а колико су пореза платили...
ОДГОВОРИТЕподузетник
31.03.2015 13:48Униставање привреде у свим гранама траје годинама. Ста јос није унистено. Једино фирме које су блиске власти врте милионе. Па тако региструју фирму и одмах успјесни, камиони,авиони, лимузине,све је варка. Али закон је само за ситне, мале фирме.
ОДГОВОРИТЕтрте мрте
31.03.2015 16:00....незнање, не знање, незнање.......највеци непријатељ развоја, а када најаве да несто ''мијењају'' стварају утисак да несто раде...
ОДГОВОРИТЕја
01.04.2015 05:19Па правите ракију
ОДГОВОРИТЕ