Зашто су људи зли преко интернета?

Некада су људи трачали са суседима преко ограде. Међутим, интернет је променио начин на који комуницирамо.

Занимљивости 30.03.2015 | 07:19
Зашто су људи зли преко интернета?

Моника Левински, позната по љубавној афери са бившим америчким председником Биллом Клинтоном, прошле недеље је поново доспела на насловне стране таблоида када је на конференцији за технологију, забаву и дизајн у Ванкоуверу себе назвала првом жртвом "сајбер трача".Левински је том приликом рекла да јој је требало десет година да се опорави и замолила је кориснике интернета да буду више саосећајни.

Сви смо сведоци све већег броја неугодних коментара на друштвеним мрежама као што су Фејсбук и Твитер.Интернет је постао нека врста дигиталног алкохола који нам омогућава да кажемо непознатим особама све оно што им никада не бисмо рекли у лице.Много је оних који врло радо започињу расправе и изазивају раздор на друштвеним мрежама.

Истраживање козметичке компаније "Дове" и Твитера је показало да су жене склоније томе. Они су у 2014. години избројали више од пет милиона негативних твитова везаних уз лепоту и тело од којих су четири од пет поставиле жене.

Дана Бојд, главни истраживач у компанији "Мицрософт" и познати стручњак за друштвене медије, на свом блогу је написала: "Интернет се у протеклих неколико година од штреберске субкултуре претворио у маинстреам. Сведоци смо тога како младе жене користе технологију како би се међусобно понижавале. То ми сваки пут сломи срце."

- Крајње је време да престанемо и да размислимо о томе шта ћемо написати када користимо своје прсте да комуницирамо са јавношћу - додаје она.

Након овог истраживања, Твитер је заједно са "Дове-ом" покренуо кампању #спеакбеаутифул како би се супротставио негативностима на интернету.

Фејсбук група под називом "Маиденхеад Госсип Гирлс" (Трачерице) броји око осам хиљада чланица.

Занимљиво је у групи нема толико трачева. Углавном се дају савети и постављају питања о шопингу, ресторанима у које треба и не треба ићи и догађајима за децу.
Неке од чланица постављају фотографије своје болесне деце тражећи онлине дијагнозу. Поред ових мање или више корисник информација, ова Фејсбук група је препуна препирки.

Жена која је питала где може да пробуши уши својој малолетној ћерки је добила много негативних коментара на то што уопште жели да пробуши уши тако малој девојчици. Ова препирка је врло брзо имала другу димензију која нема везе са првобитним питањем.

Ауторка текста, која је због свог коментара избачена из једне од таквих група је контактирала администраторе - пет жена.Фејсбук јој је "објаснио" да администратори одлучују кога желе да имају у групи, а кога не и да они увек могу да у било ком тренутку избаце било ког члана групе чак и ако није прекршио ниједно правило.

Из Фејсбука нису желели да коментаришу овај појединачан случај већ су послали саопштење које гласи: "Нажалост постоје људи на онлајну који желе да униште друге, баш као и у свакодневном животу. Наша правила су осмишљена како би вам омогућила да Фејсбук буде место на коме ће се поштовати свих 1.3 милијарде корисника који тренутно користе наше услуге широм света."

Проблем је у томе што смо сви ми само део шире друштвене мреже и свако је само једним кликом у могућности да разљути и омета читав низ људи, мајчешће непознатих.

А многима је немогуће одолети да не реагују на пост који сматрају неугодним и фрустрирајућим.

Извор: Блиц

Коментари / 0

Оставите коментар