ПЛ: Жиру и Кејн за славља Арсенала и Тотенхема!

Арсенал, Тотенхем и Саутемптон, тимови из горњег дела табеле Премијер лиге, остварили су победе у мечевима 30. кола. Фудбалери Манчестер ситија победили су ВБА са 3:0 у првом мечу 30. кола Премијер лиге, који је обележила велика судијска грешка.

Фудбал 21.03.2015 | 19:00

Арсенал је славио у Њукаслу 2:1, уз два поготка Оливијеа Жируа, док је Хари Кејн постигао хет-трик у победи Тотенхема над Лестером 4:3.

Најлакше је до тријумфа дошао Саутемптон, који је био бољи од Бурнлија код куће са 2:0. У осталим мечевима Свонси је добио Астон Вилу у Бирмингему 1:0, док је Кристал Палас био бољи од Стоука на страни 2:1.

’Тобџије’ су оствариле шести тријумф у низу, а поново је кључни човек био Жиру. Код првог поготка у 24. минуту имао је много среће – после убацивања Касорле из слободног ударца Велбек је шутирао главом, а лопта је погодила Француза у бутину и завршила у мрежи.

Четири минута касније Жиру је поново био стрелац – Касорла је извео корнер са десне стране, а 28-годишњи нападач главом је послао лопту у гол.

То је био седми Жируов гол у шест мечева са Њукаслом, а Касорлина укупно 27. асистенција у Премијер лиги – откад је дошао у Арсенал, нико у Енглеској нема више асистенција од њега.

’Свраке’ се нису предавале и почетком другог полувремена успеле су да смање – Кабела је центрирао са десне стране, а Сисоко је натрчао на њу и сместио је у леви угао гола Оспине.

Уследио је притисак Њукасла, једно време гол је висио у ваздуху, а шута Ајосеа Переса завршио је мало поред гола. Најближи изједначењу Њукасл је био преко Сисока, али је његов ударац главом одбранио Оспина.

Хари Кејн на прави начин прославио је први позив у национални тим Енглеске – постигао је хет-трик и постао први Тотенхемов играч коме је то пошло за руком још од Гарета Бејла.

Сада је 21-годишњи нападач постигао два гола у првих 13 минута – прво се нашао на правом месту у гужви после корнера, а затим је прецизним ударцем од стативе дуплирао предност ’Певаца’.

Међутим, последњепласирани Лестер вратио се у меч головима Вардија и Моргана, али је у 64. минуту Кејн био сигуран извођач пенала који је изнудио Роуз. Био је то његов 19. гол у сезони.

До краја је Шлуп постигао аутогол за 4:2, а у самој завршници Њуџент је дао још један гол за Лестер, касно за нови повратак у меч.

Саутемптон је у раној фази меча доживео ударац, пошто се у 15. минуту повредио голман Фрејзер Форстер, а заменио га је Келвин Дејвис.

Поново је Шејн Лонг био у стартној постави и у 37. минуту постигао је гол. Тадић је убацио лопту са леве стране, после неколико одбитака лопта је дошла до Лонга, који је шаље у мрежу.

Потом је голман Дејвис одбранио ударац Ингса, а мало пре тога шут Пелеа завршио је на пречки. ’Свеци’ у 58. минуту дуплирају предност – после убацивања Бертранда лопта је погодила Шекела у колено и преварила Хитона.

Душан Тадић замењен је на полувремену, а Филип Ђуричић преседео је меч на клупи.

Голом Гомиса на три минута до краја Свонси је савладао Астон Вилу, па су тако Велшани прекинули низ од два пораза. Кристал Палас је све даље од опасне зоне, до девет победе у сезони стигли су головима Марије и Захе, а претходно је Стоук повео голом Дијуфа.

Помирили су се "грађани" са елиминацијом из Лиге шампиона, а у мечу против ВБА, већ у другом минуту олакшан им је посао. Тада је Бонија оборио Досон за црвени картон, који је, грешком судије Свербрика, показан Меколију.

То је био знак за општу офанзиву Ситија, на гол се чекало до 27. минута када је Бонију асистирао Фернандо, стрелац другог поготка, иначе јубиларног 1.000 премијерлигашког за клуб из Манчестера.

Чак 26 пута је Сити упутио ударац (урачунати и изблокирани) ка голу у првих 45 минута, што се у енглеском шампионату није десило од сезоне 2003/2004, а у истом ритму се и наставило. Само у једном нападу погођени су статива и пречка после продора Агуера, а шансу је добио и Јоветић у 65. минуту, заменивши Лампарда.

Већ први његов ударац ка голу био је опасан, лопта је прошла тик уз стативу, а црногорски репрезентативац има заслуге за трећи погодак - после његовог ударца, Давид Силва је преусмерио лопту за 3:0. Имали су и гости шансу да постигну гол, али је Берахино са само два метра погодио пречку ударцем главом, а после одбитка није успео ни да захвати лопту.