Љубитељи фудбала - уживајте у бројкама, статистици...

Клуб из предграђа Мадрида у првих десет минута утакмице има скор од 0:8, док тим из Бирмингема после егала у првом полувремену (15:15), „нестаје“ у другом (4:23). Барселона дупло више голова постиже у наставку меча, а Марсељ у том периоду прима три пута више погодака.

Фудбал 21.03.2015 | 20:40

Сезона у пет најквалитетнијих европских лига полако улази у финиш. Клубови се боре за пресудне бодове, а љубитељи спортског клађења за што бољу зараду пред летњу паузу. Скенирају се форме тимова и повреде играча, али с посебном пажњом анализира статистика, посебно када су у питању голови и временски интервали у којима падају. Сасвим логично, јер једни играју боље у првом полувремену, а други у наставку, неки „касно пале“ на старту, док други „немају даха“ у финишу.

Челси и Јувентус су најбољи примери тимова који мељу од првог судијског звиждука. Мурињови пулени у првих 10 минута имају скор 8:1, а Стара дама 6:0. Њима уз раме су још и Милан, Шалке, Валенсија, Бајерн... Тотална супротност је, међутим, шпански Рајо Ваљекано. Момци из предграђа Мадрида би били у горњем дому Примере само када би имали бољи старт, а не скор 0:8?! Баш као што се Каљари (1:9) и Падерборн (0:6) не би борили за опстанак у Серији А, односно Бундеслиги.

О осцилацијама можда најбоље говори Барселонин случај. Меси и другови су до сада у првом полувремену постигли 25, а у другом чак 53 гола?! Од 70. до 90. минута Каталонци имају скоро невероватан скор – 25:1. Као да тек тада, када „загусти“, додају гас да нокаутирају ривала. У одличне финишере спада и Лион, са 14 постигнутих и само два примљена гола у последњих 10 минута, па следе Бајерн (11:0), Реал (14:3), али и други клуб из Барселоне – Еспањол (14:4).

Насупрот њима, „фото-финиш“ је однео много бодова Гранади, Генгану, Астон Вили... Посебно интересантан је случај Њукасла чија се „машина“ једноставно угаси. Свраке најбоље играју од 70. до 80. минута када имају скор 10:1, а онда у остатку утакмице 3:11.

Није мали број екипа које не могу да се препознају у првом и другом полувремену. Астон Вила има егал у првих 45 минута (15:15), а онда у наставку једноставно нестаје с терена (4:23)! Слично је и са Евертоном (прво 18:16, друго 18:25), Палермом (прво 25:19, друго 13:21), Реал Сосиједадом (од 15:14 до 14:22). Наравно, има и супротних примера попут Бајера из Леверкузена (прво 15:14, друго 29:15), Вест Бромвича Албиона (са 11:22 на 16:14)...

Чак 14 екипа у Француској су знатно ефикасније у наставку: Евијан дупло више голова даје у другом делу, сличан је случај и са Лионом (21-35), док је одбрана Марсеља посебно порозна у других 45 минута. Фудбалери са „Велодрома“ су у првом полувремену до сада примили осам, а у другом чак 23 поготка. Ако се кладите на Арсенал обратите пажњу да на њиховим утакмицама много више голова пада у другом (51) него у првом делу игре (35), а посебно у последњих 10 минута!

Постоје и неки занимљиви детаљи: Лил и Нант нису дали ниједан гол у последњих 10 минута, Бордо на старту није ни примио ни постигао погодак, Емполи у уводних и завршних 10 минута има скор по 1:0, Ђенова од 20. до 30. минута има скор 7:0, а Штутгарт у првих пола сата игре 1:14!

Изузетак који потврђује правило о силним осцилацијама је шпанска Валенсија. Екипа са „Местаље“ има идентичан голгетерски биланс у оба полувремена – по 24:11.

ЗВЕЗДА ПРВАК НА ПОЛУВРЕМЕНУ

Када би се у Србији гледали резултати после првих 45 минута, Црвена звезда не само да не би имала четири бода заостатка за Партизаном (42:46), него би била испред њега – 42:39! ОФК Београд би био трећи, Раднички из Крагујевца би имао 16 уместо 11 бодова, Вождовац 23 уместо 18...

И док је Звезда ефикаснија у првих 45 минута (18 голова у првом полувремену, девет у другом), Партизан је много бољи у наставку (17-28).

НАЈВИШЕ ПЕНАЛА У ФРАНЦУСКОЈ

Да се у Енглеској и Немачкој игра „мушки“ фудбал сведочи податак да се тамо постиже најмање голова са беле тачке: у Бундеслиги 6,2%, а у Премијер лиги 6,3% од укупног броја погодака.

Знатно више пенал голова ове сезоне бележи се у италијанској Серији А (7,1%), шпанској Примери (8,6%) и понајвише у француској Лиги 1 – чак 10,1 одсто.