Више возила у Српској од свјетског просјека

На 1.000 становника у Републици Српској долази 256 возила, што је далеко више од свјетског просјека, који износи 108 аутомобила, показују подаци Агенције за безбједност саобраћаја Српске.

Република Српска 19.03.2015 | 10:44
Више возила у Српској од свјетског просјека

Исти подаци говоре да је у току 2014. године регистровано 269.257 аутомобила, чија је просјечна старост 16,7 година, што је за чак 7.015 више него у 2013. години.

Уколико се упореди број домаћинстава у Републици Српској са бројем возила, долази се до податка да од десет домаћинстава осам у свом дворишту има возило.

Гледано по јединицама локалне самоуправе, град Бањалука има највише регистрованих возила - 63.279, што би значило 333 возила на 1.000 становника, док је у Лакташима на 1.000 становника регистровано 336 четвороточкаша.

Са друге стране, општине Сребреница са 109 и Рудо са 128 имају најмање регистрованих возила на 1.000 становника.

Милија Радовић, директор Агенције за безбједност саобраћаја РС, каже да и поред солидне глобалне позиције, подаци говоре да је БиХ, у односу на земље ЕУ, далеко испод европског просјека.

"Када се упореде подаци о броју путничких аутомобила и броју домаћинстава у РС, видимо да на једно домаћинство отпада тек 0,83 возила, али знамо и да нека домаћинства имају више од једног аутомобила", казао је Радовић.

Додаје да се без обзира на економску ситуацију показало да аутомобил није више ствар луксуза, јер, како каже, ако хоће да раде, људи данас морају бити у покрету, али и да се очекује да ће број возила из године у годину расти.

"Број возила у појединим општинама у вези је с укупним економским амбијентом па имамо и одређен број локалних заједница гдје број аутомобила стагнира, а то је добар показатељ стандарда живљења", нагласио је Радовић.

Из Удружења грађана "Дон" из Приједора казали су да је сразмјерно велики број возила код нас резултат ранијег масовног увоза старијих аутомобила, као и недостатак навике кориштења алтернативних облика превоза као што је бицикл и слично.

"Са запада смо раније увозили све и свашта, они су чистили своја дворишта, а ми смо куповали та возила која су махом неисправна, па их ни овдје нисмо ништа боље одржавали, јер је стандард наших грађана низак", рекао је Зоран Петрош, координатор за рад са потрошачима у овом удружењу.

Додаје да су грађани склони да за сваку ситницу сједају у аутомобил, као и да врло мало користе бицикле или јавни превоз.
Стручњаци сматрају да је на повећање броја аутомобила утицао увоз из ЕУ, али да опет, у просјеку, возимо дупло старија аута него у европским земљама, што директно утиче на безбједност у саобраћају.

Миленко Јаћимовић, предсједник Удружења за унапређење безбједности саобраћаја РС, истиче да је просјек старости возила у БиХ преко 16 година, док просјечан аутомобил у Европској унији има 8,6 година.

"То ће се убрзо кориговати јер ускоро почиње примјена правилника о увозу возила са Еуро 4 моторима, што су отприлике возила произведена 2006. године, чиме ће доћи до одређеног побољшања када су у питању возила која долазе из ЕУ", казао је Миленко Јаћимовић, предсједник Удружења.

Када су у питању свјетске метрополе, број возила у Дубаију је у посљедњих осам година удвостручен, па тај град сада има више аутомобила по особи од Њујорка или Лондона. Дубаи има 1,4 милиона возила на популацију од 2,4 милиона, односно 540 аутомобила на сваких 1.000 људи, саопштила је тамошња Агенција за путеве и транспорт.

У Њујорку на 1.000 становника долази 305 аутомобила, а у Лондону 213.

(Независне)

Коментари / 3

Оставите коментар
Name

сирогојно

19.03.2015 10:08

Ови у Сребреници и у Рудом возе не регистрована возила ил запрезна..хехе

ОДГОВОРИТЕ
Name

рр

19.03.2015 10:12

По сваком возилу 50 км за путеве ,кад региструјес аутомобил,па гледај колико новца узимају.

ОДГОВОРИТЕ
Name

бањалука

19.03.2015 10:14

Без владиних и дрзавних возила просјек је 100...

ОДГОВОРИТЕ