Закон о јавном реду и миру Српске важиће за једне, а за друге неће

Јавна расправа "Импликације новог Закона о јавном реду и миру“, у организацији "Цивил ригхтс дефендер", одржана је данас у Бањалуци.

Република Српска 17.03.2015 | 22:39
Закон о јавном реду и миру Српске важиће за једне, а за друге неће

Драгана Дардић из Хелсиншког парламента грађана Бањалуке рекла је да постоји много нелогичности у вези са овим законом и да грађани могу бити сигурни како ће се одређене одредбе овог закона тумачити у пракси.

"Хелсиншки парламент ни након два дана тумачења није успио схватити шта је законодавац хтио да уради са овим законом, јер исти има много нејасноћа. Овај закон је један у низу оних који доводи до питања да ли су закони једнаки за све. Суочићемо се са суровом реалношћу која каже да ће овај закон важити за једне, а за друге не. И поставља се питање да ли овај закон може заштитити Гордану Катану и остале новинаре које нападају политичари“, рекла је Дардић.

Горан Зорић из приједорског Центра за младе Кварт истакао је да ће и овај закон бити селективан и да ће онемогућавати цивилни сектор да каже шта мисли о власти.

"Добијали смо прекршајне пријаве због лијепљена стицкера и ремећења јавног реда и мира током протестних шетњи, а све је то слобода изражавања и истицање мишљења. Цивилни сектор је недорастао за борбу са људима који долазе из сектора политичке моћи“, сматра Зорић.

Психолог Срђан Пухало истиче да власт тражи инструменте да себе заштити, а да је интернет свима омогућио да постану новинари, а то је оно, каже Пухало, чега се политичари боје.

"Интернет нам омогућава да не зависимо од редакција и уредника и власт се тога уплашила, јер то не могу да контролишу. Усвајање овог закона је порука да није паметно да се свашта пише по друштвеним мрежама. Овај закон ће се врло лако искористити за појединце за које власт утврди да кваре "породичну идилу". Грађанска непослушност је легитимна ако није насилна и стога треба обесмислити овај закон. Требамо бити спремни на све санкције које носи Закон, али писањем треба разбити страх и показати колико је Закон у пракси бесмислен“, истакао је Пухало.

Предсједник Клуба новинара Бањалука Синиша Вукелић рекао је да ће Клуб и Удружење новинара БиХ покренути иницијативу за испитивање уставности Закона.

"Политичари знају зашто су донијели овај закон. Без обзира на све критике медијске заједнице, невладиног сектора и међународних заједница, власт је Закон усвојила. Зашто? Зато што власт контролише све ризичне групе које на улицу могу извести много људи. Једина ризична група која је остала су млади, образовани и незапослени људи. Њих је требало ставити под контролу и то је овај закон сада урадио“, тврди Вукелић.

Жарко Марковић из Удружења новинара Републике Српске рекао је да је усвајање овог закона доказало сву неспособност опозције у Републици Српској, која је критику спорног акта препустила новинарима.

"Добро је што су медији реаговали. Новинари су одлучили да мисле својом главом и то је добро. Међутим, поразно је то да се само мали дио медијске заједнице огласио поводом овога, а сви остали су се понашали као да се ово дешава у Бангладешу. То је показало да смо разједињени“, сматра Марковић.