11 година од погибије Бориса Трајковског

Испред Спомен-обиљежја на Матића брду, на Ротимљи код Мостара, у присуству породице Бориса Трајковског и бројних македонских и локалних званичника данас је обиљежена 11. годишњица погибије трагично страдалог македонског предсједника.

Босна и Херцеговина 26.02.2015 | 15:01
11 година од погибије Бориса Трајковског

На Спомен-обиљежје вијенце су положили представници Владе и предсједника Републике Македоније, начелници Главног штаба војске Македоније и Оружаних снага БиХ, представници Министарства вањских послова БиХ, Града Мостара, ЕУФОР-а и Удружења Македонаца у БиХ.

Породица покојног Трајковског је са сузама у очима миловала споменик. Нису били спремни давати изјаве за медије.

Авион македонске Владе, у којем су се налазили предсједник Македоније Борис Трајковски, савјетници из његовог кабинета Димка Илкова-Бошковић, Ристо Блажевски и Анита Лозановска, радник македонског МИП-а Миле Крстевски, чланови осигурања Борис Велинов и Аце Велиновски, као и пилоти Марко Марковски и Бранко Ивановски, пао је 26. фебруара 2004. године на подручју села Ротимље.

Душан Мино из Удружења Македонаца у БиХ казао је да је генерација покојног Трајковског и да је био и његов гост.

"Овдје долазим сваке године. Знао сам га као дијете. Касније смо се удаљили, али нас је повезала ова трагедија", казао је Мино.

Говорећи о истрази која је вођена у вези са падом авиона појашњава да политичари причају једно, али остали знају шта се догодило тог дана.

Мјештанин Ибро Ћенан присуствовао је данашњем обиљежавању, а присјетио се и дана прије 11 година када је авион пао недалеко од његове куће.

"Знамо да је било лоше вријеме. Чуло се да је нешто пукло, али тада нисмо могли да знамо шта. Међутим, касније је било верзија да је пао ондје, ударио тамо, доле, горе... СФОР је прошао након пар сати да тражи авион", казао је Ћенан.

Подсјетимо, Комисија за испитивање узрока несреће, коју је формирало Вијеће министара БиХ, закључила је да је узрок пада авиона била ''процедурална грешка пилотске екипе у фази слијетања на Мостарски аеродром, која је довела до тога да авион удари у Матића брдо''.

Но, адвокат породица неких страдалих тврдио је да је на Трајковског извршен атентат, а да су остали чланови делегације и посаде колатерална штета.

Тужилаштво Босне и Херцеговине никога није оптужило за авионску несрећу код Мостара. Након 11 година, представљен је и завршни извјештај међународне комисије која је водила истрагу у вези са несрећом, а у којем је наведено да су главни узрок авионске несреће пилотске грешке.

Извор: Анадолија

Коментари / 0

Оставите коментар