АБА: Звезда ''искапила'' Цедевиту!

Црвено-бели решили дерби 22. кола против Цедевите са пет примљених поена у четвртој четвртини - 78:63. Повратак Јовића, лакша повреда Лазића.

Кошарка 17.02.2015 | 13:00

Не баш као против Панатинаикоса у петак, али Црвена звезда Телеком поново је лоше почела утакмицу, затим "окренула лист" у другој четвртини, па опет "пала" и ушла у нервозу због неколико спорних судијских одлука.

Питање победника је уочи последњих 10 минута било потпуно отворено (59:58), а онда су се црвено-бели окренули свом најјачем оружју ове сезоне.

Одиграли су препознатљиву одбрану, између 31. и 39. минута направили серију 17:2 и на импресиван начин привели меч крају - 78:63 (16:22, 27:11, 16:25, 19:5).

Звезда (скор 21-1) је још у недељу, поразом Будућности у Љубљани и математички осигурала прво место пред плеј-оф, тако да јој ова победа не значи толико у такмичарском смислу, колико у погледу стварања добре атмосфере пред одбрану Купа, крајем недеље у Нишу.

Претходно су Митровић и екипа имали три узастопна пораза у Евролиги и АБА лиги.

Овакав исход дербија чини врло занимљивом борбу за пласман од другог до четвртог места, где су готово поравнати Будућност (16-6), Цедевита (15-7) и Партизан (15-7).

Мада је око Нове године то изгледало немогуће, црно-бели би могли да напредују за још који степеник, у којој варијанти не би било "вечитог" дербија у полуфиналу, већ би градски ривали дошли у позицију да донесу Србији два места у Евролиги, као у сезони 2013/14.

Да ли ће тако и бити, умногоме ће зависити од исхода утакмица Партизан - Звезда у следећем, Цедевита - Будућност у претпоследњем и Будућност - Партизан у последњем колу.

Не рачунајући увођење Николе Ребића у последњих 45 секунди, Дејан Радоњић се у дуелу са Цедевитом ослонио на десеторицу играча, од којих је најмању минутажу имао Маркус Вилијамс (девет и по минута).

Сва десеторица постигла су своје прве поене већ до полувремена, а на крају је статистички далеко најкориснији био Лука Митровић (14п, 9ск, 3ас - индекс 25), мада је у једном периоду "везао" чак 16 минута на клупи!

Чарлс Џенкинс убацио је 11 поена, Бобан Марјановић разиграо се тек у четвртој четвртини и дошао до двоцифреног учинка (10п), колико је дао и Никола Калинић.

Све бољи Марко Тејић за 15 минута је убацио је шест поена (тројке 2/2, слободна бацања 0/4) и уз то поделио четири од осам Звездиних асистенција у првом полувремену.

Радоњића и навијаче може да охрабри то што је Стефан Јовић заиграо после петнаестак дана паузе због повреде леђа (Немања Дангубић био у саставу, али није улазио). Репрезентативни плејмејкер нашао се у стартној петорци и "уписао" се одузетом лоптом и контром за 4:8.

Остаје да се види шта је са Бранком Лазићем, који је у финишу утакмице добио ударац коленом у бутину.

Уводни минути протекли су у знаку Цедевите, која је крајем прве четвртине имала 8:18, а почетком друге 16:24.

Изабраници Јасмина Репеше за непун минут и по су повели 0:8, а када је Звезда серијом 8:0 (тројке Калинића и Вилијамса) у финишу прве четвртине пришла на 16:18, гости су два пута погодили по два слободна бацања након офанзивних скокова (Томас и Бараћ).

Први кош у другој четвртини дао је Томислав Зубчић (16:24), а онда је Радоњић пронашао праву петорку за дефанзивне задатке - Јовић, Џенкинс (Блажич), Лазић, Тејић, Цирбес - која је са том сигурношћу много боље функционисала и у нападу.

Црвено-бели су правили серије од 7:0 (23:24) и 9:0 (32:27), између којих је Зубчић постигао једну тројку, тек да Цедевита не буде шест минута без поена.

Упркос малом учинку Марјановића, Звезда је дизала вођство до рекордних 41:29, после офанзивног скока и слободних бацања Лазића у 19. минуту.

Гости су потом пришли на 41:33, имали лопту, али је Блажич одиграо добру одбрану на Гордићу, а Џенкинс погодио уз звук сирене за "плус 10".

Звезда, ипак, није успела да пренесе позитивну енергију у трећу четвртину, а Цедевита није имала намеру да се преда.

Пут повратка у меч отворио јој је нервозни и нерасположени Марјановић, коме је досуђен сумњив фаул, а онда и техничка због протеста. Иако је Станко Бараћ реализовао само једно од три слободна бацања, Фран Пилепић је погодио тројку и у 25. минуту је било само 46:44.

Тројка Калинића преко руке чувара била је лидерова "лабудова песма" у том периоду, јер је Цедевита профитирала на лошим нападима црвено-белих, поготово на изгубљеним лоптама (некада и директно баченим противнику у руке). Потом и на техничкој коју је добио Радоњић.

У 27. минуту Цедевита је преокренула на 49:53, серијом од 3:17, готово идентичној Звездином налету из друге деонице.

Тада је одговорност преузео капитен Митровић, поентирао је после пропале асистенције Цирбесу (Немац промашио закуцавање), па дао и тројку после коша Јовића и тројке Марка Томаса на другој страни - 56:56.

Гордић је брзом акцијом на крају треће четвртине смањио на 59:58, а после три минута игре уз само један поен (Јаке Блажича), Звезда је из "паклене" одбране коначно почела да проналази квалитетнија решења у нападу. Прорадио је коначно и Марјановић у игри "један на један", што је било превише за Репешине пулене.

Цедевита је у последњих 10 минута имала неуспешно извођење лопте за пет секунди, много грешака, промашаја, изнуђених шутева...

Из једног таквог покушаја је Лука Бабић убацио тројку у 39. минуту, иначе су гости за целу последњу четвртину могли да остану на "прикуцавању" Мире Билана за 62:60, још у 34. минуту.

Левски - Металац 66:77

ТАБЕЛА: Звезда 21-1, Будућност 16-6, Цедевита 15-7, Партизан 15-7, Олимпија 12-10, Крка 11-11, Задар 11-11, Металац 11-11, Солнок 10-12, Мега 9-13, Цибона 9-13, Игокеа 7-15, МЗТ 6-16, Левски 1-21.

ПАРОВИ 23. КОЛА: Цедевита - Мега (27. фебруар), Левски - Игокеа, Солнок - Будућност, Крка - Задар (28. фебруар), МЗТ - Олимпија, Партизан - Звезда (1. март), Металац - Цибона (2. март).