АБА: Партизан рутински, Металац иде ка Европи!

Црно-бели у сјајном амбијенту, пред 6.000 људи, славили очекивану победу над "фењерашем" Левским - 94:66 (22:22, 24:17, 22:19, 26:8). Некадашњи плејмејкер ФМП-а соло акцијом у последњем секунду донео Ваљевцима победу над МЗТ Скопљем.

Кошарка 10.02.2015 | 09:20

Партизан је до осме победе заредом у АБА лиги стигао после променљиве игре у првом полувремену, нешто сигурније у трећој четвртини и егзибиционе у четвртој, када је Левском (већину меча изнело седам играча) већ понестало и снаге.

Душко Вујошевић дозирано је користио носиоце игре, а шансу је добило свих 12 играча и сви осим Милутиновића су се уписали у стрелце.

Едо Мурић био је најефикаснији са 15 поена, Вања Маринковић убацио је 13, а Саша Павловић и Никола Милутинов по 12.

Прве кошеве у црно-белом дресу уписао је млади Грк Јанис Кузелоглу, који је ушао у игру два и по минута пре краја и одмах поентирао после улаза у рекет, па онда убацио и тројку!

Потези Кузелоглуа пропраћени су овацијама, у атмосфери која по ко зна који пут ове сезоне није имала толико везе са важношћу утакмице и противником, колико са самим клубом, који после много година није играо Евролигу и има озбиљних финансијских проблема.

Још један "час љубави", како често воли да изјави Вујошевић.

На утакмици је био и спортски директор Драган Тодорић, само што са "крагном" око врата услед саобраћајне несреће у раним поподневним сатима, није седео на свом уобичајеном месту, на клупи првака Србије.

Црно-бели су дочекали Левски са ослабљеном центарском линијом, пошто Ђорђе Гагић више није у тиму, а Божо Ђумић није био регистрован за ово коло АБА лиге.

Милосављевић и другови поправили су скор на 14-7 и пет кола пре краја одмакли Олимпији и Крки чак три корака, тако да је пласман у плеј-оф све извеснији.

Остаје само да се види могу ли, можда, да заврше такмичење на позицији вишој од четврте, или ће се у полуфиналу "вечити" ривали борити за место у Евролиги?

Левски је у претходних 20 кола имао само једну победу, али је пред овај меч ангажовао плејмејкера Џимија Ханта и искусне Филипа Виденова (еx-Црвена звезда) и Васка Евтимова (није допутовао у Београд), док је отишао перспективни Павлин Иванов.

Тим Титија Папазова представио се београдској публици у добром светлу и неко неупућен свакако не би помислио да су "закуцани" за дно табеле са скором 1-20 и последњим тријумфом оствареним још 8. октобра!

У првој четвртини, завршеној 22:22, Левски је у два наврата имао шест поена предности - 14:20, после серије од 0:9 и потом 16:22, да би Партизан агресивном одбраном освојио неколико лопти и уз "минијатуру" Бориса Далоа изједначио резултат.

Гости из Софије у седмом минуту су имали шут за три поена 5/6, али, наравно, нису могли дуго да шутирају у тако високом проценту.

Упркос промашајима, на полувреме су отишли са и даље одличних 8/15 иза линије од 6,75 метара, док је Партизан једину тројку из 10 покушаја постигао срећно, уз помоћ табле у 19. минуту (Едо Мурић).

Домаћи тим је почетком друге четвртине имао серију од 10:2, повећао је број лаких кошева, што из транзиције, што продорима у рекет и у 16. минуту је после Тепићевог "флоутера" стекао максималних "плус 11" - 40:29.

Левски се после 46:39 на половини утакмице добро држао и у трећем кварталу.

Крајем те деонице последњи пут је смањио разлику испод 10 поена (66:58), али онда је почео да посустаје.

Мурић са четири везана поена и Павловић тројком, у 33. минуту су повећали вођство на 77:58, а пошто је Левски прекинуо серију од 11:0 и неко време играо "кош за кош", почеле су да се нижу контре и атрактивне акције, у којима се енергијом и трчањем највише истицао Маринковић.

Црно-бели су очекивано доминирали у скоку (37:16), изгубили су само пет лопти, а чак су и шут за три подигли на 6/19, захваљујући респектабилном учинку од 5/9 у другом полувремену.

Наредног викенда, уочи паузе за Куп, гостују Цибони, која се налази у серији од пет пораза, али у последње време никоме није била лак "залогај".

Екипа Металца остварила је 10. победу у АБА лиги, чиме се изједначила са Задром и Солноком и остала у конкуренцији за пласман у Еврокуп.

Металац, Задар и Солнок имају скор 10-11, Олимпија и Крка 11-10, а за излазак на европску сцену потребно је заузети пето и шесто место (и после испунити техничке услове које прописује такмичење).

Ваљевци су у мечу са много преокрета славили на, ваљда, једини могући начин - кошем у последњем секунду.

Пошто је Урош Лучић феноменалном тројком са крила изједначио на 67:67, Владимир Ђокић позвао је тајм-аут и "нацртао" акцију за плејмејкера. Протић је пошао у десну страну, био бржи од Кирила Николовског и онда уз наклоност обруча успео да поентира!

Металац - МЗТ Скопље 69:67, по четвртинама 20:16, 11:21, 22:16, 16:14.

Протић је са 21 поеном био и најефикаснији код домаћина. Никола Јевтовић убацио је 10, а Никола Малешевић, Душан Кутлешић и Марко Јошило по девет.

На другој страни су предњачили играчи доведени крајем децембра, Предраг Самарџиски са 20 и Стефан Синовец са 17 поена.

МЗТ са скором 6-15, колико има и Игокеа, дели претпоследњу позицију.

Игокеа - Олимпија 83:77

ТАБЕЛА: Звезда 20-1, Будућност 16-5, Цедевита 15-6, Партизан 14-7, Олимпија 11-10, Крка 11-10, Задар 10-11, Солнок 10-11, Металац 10-11, Цибона 9-12, Мега 8-13, Игокеа 6-15, МЗТ 6-15, Левски 1-20.

ПАРОВИ 22. КОЛА: Задар - Солнок, Левски - Металац (13. фебруар), Цибона - Партизан, Мега - Крка (14. фебруар), МЗТ - Игокеа, Олимпија - Будућност (15. фебруар), Звезда - Цедевита (16. фебруар).