АБА: Тријумф Партизана, нови пораз Будућности!

Кошаркаши Партизана наставили су позитивну серију у 20. колу АБА лиге пошто су у Скопљу савладали МЗТ са 63:55 (24:19, 14:11, 10:19, 15:6) и забележили седму победу у низу у регионланој лиги. Кошаркаши Мега Лекса успели су да направе велико изненађење у 20. колу АБА лиге пошто су на свом терену били бољи од другопласиране Будућности са 96:84 (26:28, 19:14, 32:17, 19:25).

Кошарка 01.02.2015 | 10:30

Чинило се после првог полувремена да ће Партизан лако доћи до победе, али се МЗТ вратио на крају треће четвртине и озбиљно задрмао табор црно-белих који су, ипак, на крају исконтролисали ситуацију и дошли до успеха у главном граду Македоније.

Прва четвртина: Црно-бели до "+5" у Скољу на погон Мачвана

Партизан је у прва два минута долазио до вођства, прво преко Павловића, а онда и Милутинова, али је МЗТ оба пута успешно узвратио, а онда је Диксон фаулиран, па је са слободног бацања донео прво вођство домаћој екипи (5:4). Проверена комбинација Павловић-Милутинов вратио предност црно-белима, а на заласку петог минута поново је на снази било поравнање (10:10).

Гостујућа екипа је у седмом минуту дошла до највеће предности после пет поена у низу Милана Мачвана, па је резултат био 17:12. Није македонски представник дозволио да се Партизан тако лако одмакне, па је за час посла било поново само два разлике, али је гост на погон Мачвана вратио "+5" и осигурао мало мирнију другу деоницу (24:19).

Друга четвртина: Партизан држи предност, Павловић лако до двоцифреног учинка

Синовец је, после пет промашаја, успео да погоди са врха капице, али сваки покушај спуштања разлике испод пет разлике био је одмах осујећен, јер су црно-бели врло лако долазили до позиције да поентирају, што су и користили, поготово Павловић који је до 13. минута сакупио девет поена.

Изабраници Душка Вујошевића имали су три напада да дођу до двоцифрене предности при резултату 32:24, али то нису успели да искористе, па је Лучић са друге стране погодио за три поена и одржао прикључак тима из Скопља. Иако је имао предност у висини, Самарџиски није могао много тога да учини у рекету, па је прокоцкао напад после којег је Андрић убацио тројку за 35:27.

Павловић је наставио да доминира са 5/5 за два поена и 1/2 за три поена, тако да Партизан није морао да брине поред њега да ли ће предност нестати, тако да је на полувремену било осам разлике (38:30), иако игра црно-белих која је приказана у првих 20 минута није била најбоље што могу.

Трећа четвртина: Прокоцкана предност, МЗТ прешао у вођство

Андрић је отворио друго полувреме поготком после пикенрола са Мачваном, али је МЗТ дошао до много боље игре, коју је приказивао у првим минутима утакмице, па је уз закуцавање Диксона, Урош Лучић дао пет поена до 24. минута, те је резултат гласио 42:37 уз назнаке да ће се разлика још смањивати.

То се и десило, јер нису били успешни Тепић и Мачван у три напада, што је кумовало серији македонске екипе која је пред улаз у 28. минут дошла на само поен минуса (44:43). Да ситуација буде гора, Диксон је прекинуо један пас Мачвана и атрактивним закуцавањем подигао домаћу публику на ноге и донео предност МЗТ-у (47:46).

Највеће проблеме Партизану је правио скок у одбрани, јер га скоро није ни било, па је Самарџиски из два покушаја погодио за 49:46, а Гагић је у последњој секунди вратио само "-1", али то није било за утеху, сходно томе да су црно-бели постигли само десет поена за десет минута.

Четврта четвртина: Црно-бела завршница, МЗТ немоћан у последњим минутима

Таман када су се домаћи кошаркаши почели да се привикавају на предност, Маринковић је убацио тројку, а затим је исту ствар урадио и Едо Мурић, тако да је стручни штаб МЗТ-а био натеран да тражи тајм-аут, јер је Партизан био поново у вођству (54:51).

Уз још један погодак са дистанце, гостујући колектив је лагано градио позицију до "+7" и једним погођеним слободним бацањем Милосављевића, а када је дефанзивни скок прорадио, реализација је утихнула, због чега је МЗТ још увек био у игри (58:53).

Ипак, нису се Македонци снашли у завршници, тако да су поражени пред својом публиком пруживши најбољи отпор у трећој четвртини.

Будућност се, изгледа, још није опоравила од пораза у Подгорици од Црвене звезде која је поенима у последњим моментима Николе Калинића, из "одбојке", дошла до тријумфа, а сада је то учинио и Мега Лекс.

Домаћа екипа је јако храбро ушла у сусрет, али је изгубила прву деоницу и поред датих 26 поена, а онда је прешла у вођство на полувремену што је дало наду у изненађење. Разгоропађени Мега Лекс је трећу четвртину добио са чак 32:17, тако да је Будућност тада видела да је ђаво однео шалу, али било је касно за њу.

Плаво-бели су искористили последњи атом снаге, али су поражени са двоцифреном разликом што је тешко и боље рангираним екипама.

Сјајну партију у Мега Лексу одиграо је Дејан Мусли који је забележио 25 поена, Марко Кешељ је дао 18, Николић 16, а Загорац 13 поена. Код гостију, Сеад Шеховић је дао 23 поена, док су Дарко Планинић и Рејнолдс дали по 16 поена.

Крка је славила у Загребу против ЦИбоне, а најбољи у редовима словеначког представника био је, стандардно, Армстед са 24 поена, док је Букер дао 17 поена. Код домаћина Сиришћевић је дао 17, док су Јагодић Куриџа и Жижић уписали по два поена мање.

АБА лига, 20. коло:
Субота:
Левски - Цедевита 78:95 (16:31, 19:26, 23:25, 20:13)
Мега Лекс - Будућност 96:84 (26:28, 19:14, 32:17, 19:25)
Цибона - Крка 76:81 (15:18, 20:22, 22:24, 19:17)
МЗТ - Партизан 55:63 (19:24, 11:14, 19:10, 6:15)

Недеља:
17:00 Олимпија - Задар
19:00 Црвена звезда - Солнок

Понедељак:
20:30 Игокеа - Металац

Табела: Црвена звезда 19-0, Будућност 15-5, Цедевита 14-6, Партизан 13-7, Крка 10-10,Олимпија 10-9, Задар 10-9, Солнок 9-10, Цибона 9-11, Металац 8-11, Мега Лекс 8-12, МЗТ 6-14, Игокеа 5-14, Левски 1-19.