ЕЛ: Макаби добио Реала, Бертанс разбио Армани, славио и Ефес!

Кошаркаши Макабија нанели су први пораз Реал Мадриду у Топ 16 фази пошто су у петом колу групе Е славили над шпанским представником након великог преокрета са 90:86 (23:21, 23:23, 22:15, 22:17). Кошаркаши ЦСКА из Москве и након пет кола у групи Ф Топ 16 фазе Евролиге остали су непоражени пошто су на свом терену били бољи у тесном руском дербију од Нижњег Новгорода након продужетка са 103:95 (24:19, 18:21, 27:22, 19:26, 15:7), док је Лаборал, такође као домаћин, пораио Армани са 102:83 (34:18, 27:24, 23:19, 18:22). Олимпијакос је први пут пао на колена пошто је Ефес у Турској био бољи са 84:70 (17:18, 20:22, 20:12, 27:18).

Кошарка 29.01.2015 | 23:30

Реал је заиста муњевито ушао у дуел, направио велику разлику у рекету где су одлично свој посао одрадили Фелипе Рејес, Густаво Ајон и Јанис Бурусис, тако да Макаби није имао одговора у првој деоници коју је на крају изгубио са осам разлике.

Мадриђани нису дозволили домаћину да се тако лако врати у сусрет, држали су "+8" до полувремена, иако је Макаби имао, као и по обичају, велику подршку својој хали у Тел Авиву. Ипак, краљевски клуб није ни слутио шта га очекује у другом полувремену, а великом преокрету допринела је неефикасност у бековоској линији која је јако тешко долазила до позиције за шут од добре дефанзиве противника.

Пред последњу четвртину, Макаби је успео да се приближи на само на поен заостатка, тако да је имао одличну подлогу да се супротстави Реалу и уведе утакмицу у неизвесну завршницу.

Макаби је полако преузео диригентску палицу, диктирао темпо и натерао мадридски тим да јури први пут у сусрету минус, а гости нису успели да се снађу у Израелу, тако да су први пут у Топ 16 фази морали да признају пораз.

Најбољи у редовима Макабија били су Софоклис Скорцанитис и Маркиз Хајнс са по 17 поена, Лендсберг је постигао поен мање, а Девајн Смит је дао 14 поена. Код гостију, Рејес је завршио меч са 20 поена, Ајон је додао 13, а Серхио Љуљ 11 поена.

ЦСКА је од старта сусрета имао великих мука што се тиче шута за два поена, а највише се мучио Милош Теодосић који је у једном тренутнку имао 0/5, тако да је Нижњи Новгород успевао да одоли у прве две деонице, јер су имали знантно бољи проценат што се тиче тога сегмента (62 - 44).

Озбиљне проблеме "армејцима" задавали су Таренс Кинси и Тејлор Рочести који су лако пробијали одбрану и поентирали са дистанце, тако да је тренер Итудис морао да нађе право решење како би остао непоражен у Топ 16 фази елитног европског такмичења.

Решење су били - шутеви за три поена. У томе је предњачио управо плејмејкер српске репрезентације, јер је Тео три минута пре краја утакмице имао 4/5 иза линије, пратио га је Воронцевич са 4/7, а одлични су били Џексон (2/3) и Николс (2/2).

Нижњи се на минут пре краја примакао на само три поена разлике (86:83), а на 21 секунд до краја Тео је фаулирао Кинсија који је убацио само једном слободно бацање, а исто је у наредном нападу направио Нандо Де Коло, тако да је гост имао прилику да тројком дође до продужетка.

Ипак, Нижњи није после тајм-аута успео да искорити напад од 14 секунди, јер је одмах наступио прекршај, па је поново пришао само на поен (87:86). Све се изјаловило за ЦСКА који је допустио Рочестио да поравна на три секунди до краја, а домаћин није успео ништа да уради у последњем нападу, па је наступило додатних пет минута.

Ту је Тео бриљирао са тројком и сјајном асистенцијом за Кауна, а отклонила се свака сумња у победу ЦСКА на минут до краја продужетка.

Теодосић је на крају сусрета забележио 25 поена (2/8 за два, 5/10 за три и 6/9 слободна бацања) уз два скока и четири асистенције.

Воронцевич је код "армејаца" убацио 22 поена, а добри су били и Де Коло са 13и Џексон са по 15 поена. Гости су се ослонили на Томпкинса и Рочестија са по 22, Кинси је дао 19, а Паракоски 18 поена.

Лаборал Кућа је направила тоталну доминацију у првој четвртини против Арманија, а одбила је уједно и другу деоницу, тако да италијански представник није ни имао чему да се нада у наставку сусрета и поред опуштања домаћина који је веома лако привео причу крају.

Убедљиво најбољи у редовима шпанског тима био је бивши кошаркаш партизана Давис Бертанс који је убацио 19 поена са 2/2 за два, 4/5 за три и 3/3 са слободних бацања, а испратио га је Мајк Џејмс са 16 поена. Самардо Самуелс бранио част Арманија са 18 поена.

Ефес је, на челу са српским стратегом Душаном Ивковићем, успео да нанесе први пораз Олимпијакосу у Топ 16 фази пошто је, после три неизвесне четвртине, успео да доминира у последњој деоници и тако баци на колена грчки колектив.

Најбољи у турском представнику био је Донтеј Дрејпер са 14 поена, Ненад Крстић је дао поен мање, а Стефан Лазме 12 поена, док је код Олимпијакоса Отело Хантер имао 12, а Манцарис и Лафајет по 11 поена. Највећа предност Ефеса била је у томе што је Спанулис одиграо једну од најгорих партија, слободно се може рећи, у свом животу.

Спанулис је промашио сваки шут који је упутио ка кошу (0/3 за два и 0/3 за три), изузевши слободна бацања пошто је са пенала постигао једина два поена.

Евролига, Топ 16, 5. коло:
Четвртак:
Група Е:
Макаби - Реал Мадрид 90:86 (23:21, 23:23, 22:15, 22:17)
Црвена звезда - Алба 86:69 (22:12, 25:17, 17:18, 22:22)

Петак:
20:45 Панатинаикос - Галатасарај
20:45 Барселона - Жалгирис

Табела: Реал Мадрид 4-1, Макаби 4-1, Барселона 2-2, Панатинаикос 2-2, Галатасарај 2-2, Алба 2-3, Жалгирис 1-3, Црвена звезда 1-4.

Група Ф:
Четвртак:
ЦСКА - Нижњи Новгород 103:95 (24:19, 18:21, 27:22, 19:26, 15:7)
Лаборал Кућа - Армани 102:83 (34:18, 27:24, 23:19, 18:22)
Ефес - Олимпијакос 84:70 (17:18, 20:22, 20:12, 27:18)

Петак:
20:45 Уникаха - Фенербахче

Табела: ЦСКА 5-0, Олимпијакос 4-1, Ефес 3-2, Фенербахче 2-2, Нижњи Новгород 2-3, Лабора Кућа 2-3, Армани 1-4, Уникаха 0-4.