Креће битка за Азију - Кенгури циљају Самураје!
Самураји бране титулу освојену пре четири године, а највеће ривале имаће у домаћину, Ирану и Јужној Кореји.
Фудбал 09.01.2015 | 18:00
Док је половина Европе у дебелом зимском сну и минусу, у далекој Океанији почело је прво велико овогодишње фудбалско такмичење – Куп Азије. Не, није грешка, пошто је Аустралија од 2007. придружени члан Азијске фудбалске конфедерације, па је добила прилику да буде домаћин 16. шампионата на којем ће до 31. јануара учествовати 16 најбољих азијских селекција и одиграти 31 утакмицу пре него што буде познат нови шампион.
Први Куп Азије одигран је давне 1956. године уз учешће само четири тима (Јужна Кореја, Израел, Хонгконг и Јужни Вијетнам), те је после Копа Америка друго најстарије континентално такмичење. Чак 33 селекције играле су до сада на завршним турнирима, али је само њих седам успело да се домогне титуле: рекордер Јапан, четвороструки шампион, бранилац титуле који је од последња четири шампионата тријумфовао на три (у финалу 2011. после продужетака савладали Аустралију), затим Саудијска Арабија и Иран са по три пехара у витринама, Јужна Кореја са два, те Израел, Кувајт и Ирак са по једним.
Шампионат у Аустралији је последњи са 16 селекција пошто ће завршни турнир 2019. бити игран са чак 24 репрезентације учеснице, а посебан значај лежи и у чињеници што ће нови шампион Азије имати част да представља континент на Купу конфедерација који ће се 2017. одржати у Русији као својеврсна мундијалска увертира.
Аустралијанци не само да јуре прву титулу на овом престижном такмичењу, него играју и против традиције пошто још од 1992. и Јапана ниједан домаћин није успео да слави, баш као што од 1988. није крунисана ниједна репрезентација која је имала домаћег селектора. У међувремену су славили Бразилци Пареира (једини са две круне) и Зико, Италијан Закерони, Француз Трусије...
Куп Азије игра се у пет градова: Сиднеју (стадион „Аустралија“, 84.000 гледалаца), Мелбурну („Ректангулар“, 30.050), Бризбејну („Бризбејн“, 52.500), Канбери („Канбера“, 25.000) и Њукаслу („Њукасл“, 33.000). Цене улазница крећу се од 15 до 150 аустралијских долара, домаћини очекују око 50.000 гледалаца из иностранства, али и да ће надмашити рекордну посету из Кине 2004. године када је утакмице пратило уживо више од милион људи.
Осим Аустралије, директан пласман на завршни турнир изборили су Јужна Кореја и Јапан на основу пласмана од пре четири године, као и Северна Кореја и једини дебитант Палестина резултатом на АФЦ Челенџ купу, док је преосталих 11 учесника добијено кроз квалификације у којима су учествовала 44 тима.
По мишљењу стручњака новог шампиона треба тражити у квартету Јапан, Аустралија, Јужна Кореја, Иран, мада се никако не сме заборавити 2007. када је на опште изненађење, као потпуни аутсајдер, тријумфовала репрезентација Ирака. Шансу из другог плана вребаће Узбекистан, Катар, Саудијска Арабија, Кина…
Куп Азије имаће индиректан утицај и на европска фудбалска првенства пошто је у селекцијама учесницама чак 50 фудбалера који зарађују хлеб на Старом континенту: највише 13 их је из Немачке, девет из Енглеске, пет из Русије, четири из Холандије, три из Белгије, по двојица из Шпаније, Италије и Турске. За разлику од Јужне Кореје која је рекордер са чак 18 „легионара“, у Аустралију селекције Кине, Катара, Саудијске Арабије и УАЕ долазе искључиво са домаћим снагама. Међутим, не и домаћим стручњацима јер ће Мексиканац Агире предводити Јапанце, Енглез Вилкинс Јорданце, Португалац Кеирош Иранце, Француз Перен Кинезе, његов земљак Ле Гуен Оманце, а Немац Штилике тим Јужне Кореје.
За време првенства Бајер Леверкузен ће, на пример, остати без Крузеа (Аустралија) и Хеунг Мина (Јужна Кореја), Кристал Палас без Јединака (Аустралија), Осасуна без Некунама (Иран), а највише главобоља клубовима су задали Јапанци које ће предводити Хонда (Милан), Нагатомо (Интер), Оказаки (Мајнц), Кагава (Борусија Дортмунд), Инуи, Хасебе (Ајнтрахт), Кијотаке (Хановер)...
Због временске разлике утакмице ће се играти од 6.00, 8.00 и 10.00 по средњоевропском времену и скоро све ће их директно преносити Еуроспорт.
А већ 17. јануара очекује нас нови спектакл – Куп Африке!
Коментари / 0
Оставите коментар